Salač zajel v Misanu životní závod, byl devátý. Kornfeil proťal cíl dvanáctý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 15. 9. 2019 15:01
Filip Salač obsadil deváté místo ve Velké ceně San Marina silničních motocyklů třídy Moto3. V premiérové sezoně ve světovém šampionátu si tak dojel pro zatím nejlepší výsledek. Jakub Kornfeil skončil v Misanu dvanáctý. Karel Abraham byl v MotoGP klasifikován sedmnáctý.

Salač se po startu nedělní Grand Prix z 12. příčky po celý závod držel na hraně top 10. Do posledního kola sice vjížděl na 11. příčce, ale po kolizi dvou soupeřů jedoucích před ním se posunul na deváté místo.

Jezdec týmu Redox PrüstelGP si tak na italském okruhu, který tradičně hostí závod pod hlavičkou San Marina, vylepšil dosavadní životní maximum. Tím byla 13. pozice ze Sachsenringu.

Kornfeila krátce po startu zbrzdil pád Španěla Alonsa Lopeze. Český jezdec se i tak držel v první patnáctce. Díky konečnému 12. místu už podesáté v této sezoně bodoval.

Pro první vítězství si v Misanu dojel Tacuki Suzuki z Japonska. Šampionát dál vede argentinský jezdec Lorenzo Dalla Porta, který má před Španělem Aronem Canetem po jeho nedělním pádu už 22bodový náskok. Kornfeil je s 71 body desátý, Salač poskočil na 24. pozici (13 bodů).

Italové se v neděli vítězství svého jezdce nedočkali. V královksé třídy MotoGP byl z domácích závodníků nejlepší miláček publika Valentino Rossi na Yamaze, který obsadil čtvrté místo.

Pro sedmé vítězství v sezoně si v Misanu dojel suverénní lídr seriálu Marc Marquez. Španěl na Hondě se až téměř do konce Velké ceny držel za Fabiem Quartaratem s Yamahou. Francouz přišel o první triumf v kariéře pilota MotoGP až v posledním kole. Třetí skončil Maverick Viňales na tovární Yamaze.

Marquez tak ve světovém šampionátu oslavil už 77. umístění v čele výsledkové listiny. Dostal se tak na čtvrté místo historických tabulek před britskou legendu Mika Hailwooda.

Abraham v neděli nedokázal držet tempo hlavní skupiny a v cíli byl klasifikován sedmnáctý se ztrátou 22 vteřin na bodovanou patnáctku.

V závodě Moto2 přišel po ostrém souboji až v samém závěru o triumf vítěz kvalifikace Fabio Di Giannantonio z Itálie, jehož překonal Španěl Augusto Fernandez. Další španělský jezdec, Alex Marquez, si třetí příčkou pojistil vedení v MS.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Suzuki (Jap./Honda) 40:00,034, 2. McPhee (Brit./Honda) -0,112, 3. Arbolino (It./Honda) -0,201, 4. Masiá (Šp./KTM) -0,708, 5. Foggia (It./KTM) -3,232, 6. Rodrigo (Arg./Honda) -3,431, …9. Salač -4,358, 12. Kornfeil (oba ČR/KTM) -17,217.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 19 závodů): 1. Dalla Porta (It./Honda) 179, 2. Canet (Šp./KTM) 157, 3. Arbolino 149 4. Ramírez (Šp./Honda) 123, 5. Antonelli (It./Honda) 118, 6. McPhee 113, …10. Kornfeil 71, 24. Salač 13.

Moto2: 1. Fernández (Šp./Kalex) 41:12,535, 2. Di Giannantonio (It./Speed Up) -0,186, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) -1,283, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -2,733, 5. Lowes (Brit./Kalex) -8,764, 6. Binder (JAR/KTM) -8,952.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 19 závodů): 1. Á. Márquez 197, 2. Fernández 171, 3. Lüthi 159, 4. Navarro (Šp./Speed Up) 155, 5. Binder 135, 6. Baldassarri (It./Kalex) 130.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 42:25,163, 2. Quartarato (Fr./Yamaha) -0,903, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -1,636, 4. Rossi -12,660, 5. Morbidelli (oba It./Yamaha) -12,774, 6. Dovizioso (It./Ducati) -13,744, …17. Abraham (ČR/Ducati)-1:24,666.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 19 závodů): 1. M. Márquez 275, 2. Dovizioso 182, 3. Petrucci (It./Ducati) 151, 4. Rins (Šp./Suzuki) 149, 5. M. Viňales 134, 6. Rossi 129, …25. Abraham 5.