Let vzduchem a oheň. Start MotoGP v Silverstonu byl pro Doviziosa málem osudným

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2019 16:40
Italský motocyklový závodník Andrea Dovizioso může hovořit o štěstí, že po kolizi krátce po startu nedělní VC Británie zůstal při vědomí. Jeho pád po střetu s motorkou Fabia Quartarara vypadal totiž velmi děsivě.
Dramatický pád po startu VC Británie třídy MotoGP.
Dramatický pád po startu VC Británie třídy MotoGP. | Foto: Repro: TV

Francouz Quartararo měl problémy v první zatáčce nedělní Grand Prix, které vyvrcholily pádem. Jeho Yamaha letěla po asfaltu a Dovizioso neměl šanci se jí vyhnout.

Ital byl po střetu doslova katapultován do vzduchu, jeho Ducati s plnou nádrží dokonce začala hořet. Zatímco Quartararo se - sice v šoku - po transportu do boxu dobelhal do svého motorhomu, italský jezdec zůstal notnou dobu na zemi v péči lékařů.

Dovizioso se pak sice také postavil, ale z únikové zóny odešel podpírán traťovými komisaři. První vyšetření vyloučila zlomeniny, ale 33letý jezdec putoval do nemocnice v Coventry. Tam ho čeká vyšetření hlavy, protože po pádu utrpěl částečnou ztrátu paměti.

Pro vítěství si v dramatickém finiši dojel Alex Rins, který v poslední zatáčce předjel suveréna letošní sezony Marca Marqeuze. Pro Španěla na Suzuki, jenž vyhrál o pouhých 13 tisícin vteřiny, to je druhý letošní triumf.

Třetí skončil Maverick Viňales s Yamahou. Karel Abraham na Ducati získal za 15. místo jeden bod a má jich celkem pět. Lídr Marquez má s 250 body už 78bodový náskok před nedělním smolařem Doviziosem.

Čeští jezdci ve třídě Moto3 nedokázali po nepovedené kvalifikaci získat v Silverstonu body. Jakub Kornfeil obsadil 16. místo, jeho týmový kolega FIlip Salač dojel dvaadvacátý.

Závodníci stáje Redox PrüstelGP startovali do Grand Prix z chvostu pole. Kornfeil byl sice v závěrečné fázi závodu chvíli na třinácté pozici, ale nakonec ve velké skupině z top 15 vypadl. Cílem projel sedmnáctý, po penalizaci Kazacha Makara Jurčenka ho od bodu dělilo 173 tisícin sekundy.

"Jsem skutečně velmi zklamaný. Pro žádného jezdce to není dobrý pocit, když bojujete o body a nakonec máte na svém účtu nulu. Chtěl bych říct, že ať už to vypadalo jak to vypadalo, tak jsme k bodům měli opravdu daleko, byť se to tak opticky možná jevit nemusí," uvedl po závodě zklamaný Kornfeil.

Salač se během celého závodu dostal nejvýše na konec druhé dvacítky. Ale ani on tuto pozici neudržel.

Vedení v šampionátu Moto3 uhájil Ital Lorenzo Dalla Porta, který na okruhu v Silverstonu dojel třetí. Jeho největší soupeř Aron Canet upadl a po stíhací jízdě získal jen tři body. Od prvního místa v kategorii ho nyní dělí 14 bodů. Kornfeil zůstal desátý.

Ani ve třídě Moto2 nevyhrál aktuální lídr. Alex Marquez sice vedl, ale po pádu závod nedokončil. Letos podruhé si pro triumf dojel jiný Španěl, Augusto Fernandez.

Velká cena Británie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Silverstonu:

MotoGP: 1. Rins (Šp./Suzuki) 40:12,799, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,013, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -0,620, 4. Rossi -11,439, 5. Morbidelli (oba It./Yamaha) -13,109, 6. Crutchlow (Brit./Honda) -19,169, …15. Abraham (ČR/Ducati) -1:29,282.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 19 závodů): 1. M. Márquez 250, 2. Dovizioso (It./Ducati) 172, 3. Rins 149, 4. Petrucci (It./Ducati) 145, 5. M. Viňales 118, 6. Rossi 116, …25. Abraham 5.

Moto2: 1. Fernández (Šp./Kalex) 37:41,833, 2. Navarro (Šp./Speed Up) -0,489, 3. Binder (JAR/KTM) -0,571, 4. Gardner (Austr./Kalex) -0,738, 5. Nagašima (Jap./Kalex) -3,276, 6. Di Giannantonio (It./Speed Up) -9,065.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 19 závodů): 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 181, 2. Fernández 146, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) 146, 4. Navarro 146, 5. Binder 125, 6. Baldassarri (It./Kalex) 124.

Moto3: 1. Ramírez (Šp./Honda) 37:50,443, 2. Arbolino-0,240, 3. Dalla Porta -0,374, 4. Antonelli (všichni It./Honda) -0,425, 5. Suzuki -0,495, 6. Sasaki (oba Jap./Honda) -0,816, …16. Kornfeil -13,034, 21. Salač (oba ČR/KTM) -14,028.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 171, 2. Canet (Šp./KTM) 157, 3. Arbolino 133, 4. Antonelli 118, 5. Ramírez 114, 6. McPhee (Brit./Honda) 93, …10. Kornfeil 67, 26. Salač 6.