Drama v Assenu. Kornfeil sahal po vítězství, dostal trest, přesto dojel třetí

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 30. 6. 2019 14:45
Jakub Kornfeil obsadil třetí místo ve Velké ceně Nizozemska ve třídě Moto3 a zopakoval tak stejnou pozici z loňského závodu v Brně. Český jezdec byl přitom blízko triumfu, ale po trestu klesl. Bodoval i jeho týmový kolega FIlip Salač, který obsadil 14. místo. Karel Abraham v MotoGP obsadil 17. pozici.
Jakub Kornfeil na KTM v závodě Moto3 v Assenu.
Jakub Kornfeil na KTM v závodě Moto3 v Assenu. | Foto: JNyk

Kornfeil ze sedmého místa na roštu výborně odstartoval a chvíli se dokonce bil o místa na stupních vítězů., Pak ale nestačil tempu nejrychlejších jezdců a postupně se závodním polem propadal až na desátou pozici.

Deset kol před koncem však přišel velký Kornfeilův atak a jezdec týmu Redox. PrüstelGP se rázem ocitl na druhém místě. Český jezdec se  udržel v čelní  čtyřce, která se zbytku pole lehce vzdálila.

Po hromadném pádu čtyř jezdců se Salač rázem ocitl na 15. příčce, čímž měl namířeno k druhé letošní bodované pozici.

Pět okruhů před cílem se Kornfeil poprvé ocitl v čele Velké ceny a svým pronásledovatelům se začal vzdalovat. Jenže radost byla předčasná, 26letý jezdec dostal trest v podobě průjezdu dlouhé zatáčky za zkrácení trati v závěrečné šikaně.

"Prodloužená" ho sice připravila o vedení, ale jezdec na KTM se vrátil na třetí pozici.Tu udržel až do cíle a dojel si pro páté umístění na stupních vítězů v kariéře.

"Jsem moc šťastný. Byl to těžký závod, v závěru mi odcházely gumy. Když jsem dostal trest, snažil jsem si vyjet co největší náskok. To se mi povedlo a i s tímto novým pravidlem se mi podařilo dojet na stupních vítězů," řekl spokojený Kornfeil, kterého překonali jen vítězný Tony Arbolino a další Ital Lorenzo Dalla Porta. V čele pořadí MS zůstal v neděli dvanáctý Áron Canet ze Španělska, Kornfeil se posunul ze 17. místa na jedenácté.

Salač se v závěru závodu posunul o příčku dopředu na 14. pozici a dojel si tak pro zatím nejlepší výsledek v nováčkovské sezoně. "Dnes to pro mě byl nejlepší den z celé letošní sezony. Nejsem ani rád za čtrnácté místo, ale za to, že jsem se celý závod držel v první skupině a na vedoucího jezdce ztratil jen tři vteřiny a byl vteřinu od čtvrtého. Navíc jsem zajel čtvrtý nejlepší čas, takže mám opravdu radost," uvedl 17letý jezdec.

V závodě Moto2 plném pádů se z vítězství senzačně radoval Španěl Augusto Fernandez. pro něhož to byla první výhra v kariéře. Po pádu Alexe Marqueze se do vedení seriálu posunul v neděli čtvrtý švýcarský veterán Thomas Lüthi.

Kategorii MotoGP ovládl Maverick Viňales na Yamaze. Druhý byl jasný lídr seriálu Marc Marquez s Hondou, třetí skončil Francouz Fabio Quartararo na další Yamaze. Karel Abraham s Ducati po výletu mimo trať byl sedmnáctý a nebodoval.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Arbolino 38:03,113, 2. Dalla Porta (oba It./Honda) -0,045, 3. Kornfeil (ČR/KTM) -1,562, 4. Rodrigo (Arg./Honda) -2,158, 5. McPhee (Brit./Honda) -2,201, 6. Ogura (Jap./Honda) -2,264, …14. Salač (ČR/KTM) -3,737.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Canet (Šp./KTM) 107, 2. Dalla Porta 100, 3. Antonelli (It./Honda) 83, 4. Arbolino 76, 5. Vietti (It./KTM) 68, 6. Masiá (Šp./KTM) 65, …11. Kornfeil 46, 27. Salač 3.

Moto2: 1. Fernández (Šp./Kalex) 39:24,779, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,612, 3. Marini (It./Kalex) -3,686, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -4,028, 5. Nagašima (Jap./Kalex) -5,391, 6. Locatelli (It./Kalex) -13,127.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Lüthi 117, 2. Á. Márquez (Šp./Kalex) 111, 3. Fernández 92, 4. Navarro (Šp./Speed Up) 89, 5. Baldassarri (It./Kalex) 88, 6. Marini 84.

MotoGP: 1. M. Viňales (Šp./Yamaha) 40:55,415, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -4,854, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -9,738, 4. Dovizioso (It./Ducati) -14,147, 5. Morbidelli (It./Yamaha) -14,467, 6. Petrucci (It./Ducati) -14,794, …17. Abraham (ČR/Ducati) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. M. Márquez 160, 2. Dovizioso 116, 3. Petrucci 108, 4. Rins (Šp./Suzuki) 101, 5. Rossi (It./Yamaha) 72, 6. Quartararo 67, …25. Abraham 2.

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.