"Byla to chyba jako od nováčka." Lorenzo lehl a hvězdy MotoGP padaly jako kuželky

Radek Vičík Radek Vičík
17. 6. 2019 12:20
Pád Jorgeho Lorenza v druhém kole závodu MotoGP v Barceloně připravil o naděje nejen továrního jezdce Hondy, ale také další tři velké hvězdy elitní kategorie světového šampionátu silničních motocyklů. Postižení soupeři kritizovali Španělovou bezohlednou jízdu.
Naštvaný Maverick Viňales po pádu na začátku Velké ceny Katalánska třídy MotoGP.
Naštvaný Maverick Viňales po pádu na začátku Velké ceny Katalánska třídy MotoGP. | Foto: ČTK

Lorenzo v neděli předvedl něco, co by se v historii MotoGP hledalo jen těžko. V desáté zatáčce neustál příliš optimistický předjížděcí manévr a poroučel se k zemi. Jeho Honda pak začala úřadovat jako koule mezi kuželkami.

Jako prvního smetla Andreu Dovisiosa na Ducati, pak Mavericka Viňalese s Yamahou a nakonec o ležící stroj "zaškobrtl" i druhý tovární pilot Yamahy Valentino Rossi. Pro celé kvarteto padajících to znamenalo konec nadějí na body z Velké ceny Katalánska.

Tolik špičkových jezdců v jednom pádu, to se nevídá na Tour de France, natož v závodech silničních motocyklů. Nelze se tedy divit, že dotčení soupeři pětinásobného mistra světa pořádně zkritizovali.

"Jorge (Lorenzo) měl výborný start a moc chtěl být vpředu. V téhle zatáčce se jede na jedničku a snadno tu uděláte chybu. Z malé se pak lehce stane velká. Lorenzo chtěl před Mavericka (Viňalese), ale nevšiml si, že brzdil hodně pozdě. Byl trochu dlouhý, šel na brzdy později, takže ve vnitřní stopě byl příliš rychlý," zanalyzoval kritický moment Dovisioso.

Ital ve službách Ducati si postěžoval, že tímto jediným karambolem nadělal Lorenzo velkou paseku v tabulce mistrovství světa: "Od takového šampiona je to velká chyba, navíc v šampionátu udělal velkou paseku. Spousta rychlých jezdců má z Barcelony nulu a Marc (Marquez) vyhrál," uvedl Dovisioso s odkazem na aktuální náskok jezdce Hondy Marqueze v čele MS, který teď činí 37 bodů.

Předjetí ve špatnou chvíli

Ještě kritičtější byl Viňales, který v kritický okamžik bojoval s Lorenzem o třetí místo. "Byla to nováčkovská chyba. Viděl jsem ho na vnitřku a snažil se zabránit kolizi. Jenže v té chvíli mi nejspíš škrtnul o zadní kolo a já prostě letěl. Je to těžká zatáčce, mohl klidně dvě tři počkat a zaučit na mě jinde," hořekoval 24letý Španěl.

Jediný smířlivý z tria "kuželek" byl Valentino Rossi. "Je to velká, velká škoda, dneska jsem se na motorce cítil výborně. Petrucciho jsem začal předjíždět ve špatnou chvíli. Chtěl jsem zabránit pádu, ale v tom přede mnou ležela motorka. Bolí mě kotník, protože mi zůstal mezi dvěma motorkami, ale to se při závodění občas stává," prohodil populární "Doktor".

Sám Lorenzo vyvázl z havárie bez zranění a konec i bez trestu. "Nejhorší věc je poslat dolů někoho jiného, Na takovou věc není omluva. Stalo se to na špatném místě ve špatný čas. Je mi to líto," uvedl tovární jezdec Hondy, který letos po přestupu od Ducati ještě ani jednou nedojel v nejlepší desítce a patří mu až 15. příčka průběžného hodnocení seriálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Petrůj je v kauze Vidkun definitivně očištěn, chce se vrátit k policii

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých třech obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy