"Byla to chyba jako od nováčka." Lorenzo lehl a hvězdy MotoGP padaly jako kuželky

Radek Vičík Radek Vičík
17. 6. 2019 12:20
Pád Jorgeho Lorenza v druhém kole závodu MotoGP v Barceloně připravil o naděje nejen továrního jezdce Hondy, ale také další tři velké hvězdy elitní kategorie světového šampionátu silničních motocyklů. Postižení soupeři kritizovali Španělovou bezohlednou jízdu.
Naštvaný Maverick Viňales po pádu na začátku Velké ceny Katalánska třídy MotoGP.
Naštvaný Maverick Viňales po pádu na začátku Velké ceny Katalánska třídy MotoGP. | Foto: ČTK

Lorenzo v neděli předvedl něco, co by se v historii MotoGP hledalo jen těžko. V desáté zatáčce neustál příliš optimistický předjížděcí manévr a poroučel se k zemi. Jeho Honda pak začala úřadovat jako koule mezi kuželkami.

Jako prvního smetla Andreu Dovisiosa na Ducati, pak Mavericka Viňalese s Yamahou a nakonec o ležící stroj "zaškobrtl" i druhý tovární pilot Yamahy Valentino Rossi. Pro celé kvarteto padajících to znamenalo konec nadějí na body z Velké ceny Katalánska.

Tolik špičkových jezdců v jednom pádu, to se nevídá na Tour de France, natož v závodech silničních motocyklů. Nelze se tedy divit, že dotčení soupeři pětinásobného mistra světa pořádně zkritizovali.

"Jorge (Lorenzo) měl výborný start a moc chtěl být vpředu. V téhle zatáčce se jede na jedničku a snadno tu uděláte chybu. Z malé se pak lehce stane velká. Lorenzo chtěl před Mavericka (Viňalese), ale nevšiml si, že brzdil hodně pozdě. Byl trochu dlouhý, šel na brzdy později, takže ve vnitřní stopě byl příliš rychlý," zanalyzoval kritický moment Dovisioso.

Ital ve službách Ducati si postěžoval, že tímto jediným karambolem nadělal Lorenzo velkou paseku v tabulce mistrovství světa: "Od takového šampiona je to velká chyba, navíc v šampionátu udělal velkou paseku. Spousta rychlých jezdců má z Barcelony nulu a Marc (Marquez) vyhrál," uvedl Dovisioso s odkazem na aktuální náskok jezdce Hondy Marqueze v čele MS, který teď činí 37 bodů.

Předjetí ve špatnou chvíli

Ještě kritičtější byl Viňales, který v kritický okamžik bojoval s Lorenzem o třetí místo. "Byla to nováčkovská chyba. Viděl jsem ho na vnitřku a snažil se zabránit kolizi. Jenže v té chvíli mi nejspíš škrtnul o zadní kolo a já prostě letěl. Je to těžká zatáčce, mohl klidně dvě tři počkat a zaučit na mě jinde," hořekoval 24letý Španěl.

Jediný smířlivý z tria "kuželek" byl Valentino Rossi. "Je to velká, velká škoda, dneska jsem se na motorce cítil výborně. Petrucciho jsem začal předjíždět ve špatnou chvíli. Chtěl jsem zabránit pádu, ale v tom přede mnou ležela motorka. Bolí mě kotník, protože mi zůstal mezi dvěma motorkami, ale to se při závodění občas stává," prohodil populární "Doktor".

Sám Lorenzo vyvázl z havárie bez zranění a konec i bez trestu. "Nejhorší věc je poslat dolů někoho jiného, Na takovou věc není omluva. Stalo se to na špatném místě ve špatný čas. Je mi to líto," uvedl tovární jezdec Hondy, který letos po přestupu od Ducati ještě ani jednou nedojel v nejlepší desítce a patří mu až 15. příčka průběžného hodnocení seriálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy