Milík zná svoji cestu do Grand Prix, je jí evropský titul

ČTK ČTK
6. 6. 2019 17:32
Český plochodrážní jezdec Václav Milík se nevzdává snu o stálé účasti v seriálu Grand Prix. Za devět dnů ho čeká další jednorázový start v domácím závodě mistrovství světa v Praze na Markétě díky divoké kartě, kterou dostal již pošesté za sebou. Už v roce 2012 zasáhl do české Grand Prix jako náhradník, předloni byl po fantastickém výkonu třetí. Šestadvacetiletý jezdec věří, že by mu mezi elitu mohl pomoci kýžený titul mistra Evropy.
Václav Milík.
Václav Milík. | Foto: Jiří Šimeček

Milík si před necelými dvěma týdny zajistil třetím místem v Maďarsku postup do evropského seriálu. Čtyřdílný šampionát od poloviny července do konce září pojede jako jediný z Čechů. A moc touží uspět.

"Stoprocentně bych to chtěl vyhrát. Už jsem byl druhý (2016) a třetí (2017), vítězství mi chybí. Navíc s vidinou té docela velké šance, že by vítěz měl mít divokou kartu do Grand Prix, mě to samozřejmě láká o to víc," řekl dnes Milík novinářům.

Právě v Maďarsku zajel podle svého soudu dosud asi nejlepší závod v této sezoně. "Pocitově to bylo z mé strany opravdu nejpovedenější právě tam za tu první polovinu sezony, která je jinak trochu bláznivá nahoru dolů," přitakal Milík.

Dlouho se mu nedaří dostat se nastálo do seriálu MS přes síto kvalifikačních závodů Grand Prix Challenge, jímž projdou nakonec jen tři nejlepší závodníci. Celkově se mu moc nezamlouvá systém, jakým jsou obsazována místa v GP, kde je stabilní patnáctka účastníků, tu pak na každý závod doplňuje jeden jezdec s tzv. divokou kartou na daný podnik.

"Je to vcelku uzavřená společnost. Podle mého je zbytečné, aby se tam drželo hned osm nejlepších lidí z pořadí. Kdyby to bylo pět, tak by to podle mého názoru bylo akorát. Z challenge závodu by šlo dalších pět. Pak by byly divoké karty (na celou sezonu)," nadnesl Milík.

"Divokou kartu si v tom jediném rozhodujícím challenge závodě vyjedou první, druhý a třetí… Pak jsou tam ale čtvrtý až řekněme desátý, to je jedno. Ti všichni ale na těch závodech byli, postoupili přes kvalifikaci a snažili se to vybojovat, ale nevybojovali. Jenže pak mnohdy dostanou divokou kartu jezdci, co vůbec nejeli kvalifikaci," doplnil Milík.

Věří, že proniknout nastálo do GP by pro něho mohlo být klíčovým krokem kariéry. A mohl by se tak třeba - zejména díky finančním prostředkům - alespoň přiblížit cestě Brita Taie Woffindena. Ten je pouze o dva roky starší, ale už získal tři tituly mistra světa v letech 2013, 2015 a 2018.

"Mít takový tým… Ono se všechno odvíjí samozřejmě od peněz. Kdybych měl na to zaplatit ten tým, tak to udělám. Já ale, popravdě řečeno, nemám prostředky na to, abych byl na té úplně profesionální úrovni a měl manažera, který obíhá všechny tyhle věci. Já si naopak dělám úplně všechno, i účetnictví. Pak je toho na tu hlavu dost. Když pak člověk přijede ze závodů, tak místo aby si odpočinul, tak řeší papíry a faktury, aby to nějak lepil dál," přiznal Milík.

I proto doufá, že jednou sežene nějakého většího sponzora. "Protože je to docela složité. Když pak máte dva mechaniky a víte, že budou dokonale nachystané motorky, k ruce pak člověka, co dělá všechny věci kolem jako Jacek Trojanowski pro Taie, tak je to jiné. Přijíždíte na závody s čistou hlavou. Všechno to ale stojí hodně peněz. Kdybych je měl, stoprocentně si je nenechám, ale investoval bych je touto cestou, protože vím, že to funguje. Jezdci z té úplné špičky to takhle mají. Nejezdí pak na závody dodávkama, ale letí letadlem," podotkl Milík.

Po sezoně mu končí smlouva v Polsku, kde háji barvy Vratislavi. "Podepsal jsem ji tehdy na delší dobu, ale ne zrovna výhodně. Teď už vím, že jsem si mohl říct o mnohem lepší peníze, ale to se nedá nic dělat. Až kontrakt vyprší, budeme se stoprocentně bavit o něčem jiném, protože když to chcete dělat na profi úrovni, na níž si myslím, že mám, tak jsou peníze nezbytné. Pak to všechno prostě sedí na hlavě a já osobně si myslím, že by to závodník neměl řešit. Je to pak všechno jednodušší," řekl Milík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy