Divokou kartu na plochodrážní GP v Praze získal opět Milík

ČTK ČTK
21. 5. 2019 10:35
Držitelem divoké karty pro start v plochodrážní Grand Prix České republiky se stal opět Václav Milík. Nejlepší domácí jezdec posledních let dostal důvěru pořadatelů již pošesté za sebou a bude se snažit navázat na senzační třetí místo z roku 2017. Loni byl na stadionu Markéta jedenáctý.
Václav Milík
Václav Milík | Foto: Jiří Šimeček

"Minulý týden jsme si na základě všech zatím odjetých závodů sedli se zástupci výkonného výboru a rozhodli jsme se, že požádáme o udělení divoké karty pro Václava Milíka," řekl ředitel závodu Pavel Ondrašík na dnešní tiskové konferenci v Praze.

"Na tomto jménu se asi shodne laická i odborná veřejnost. V Česku lepšího jezdce nemáme. Sice se mu někteří snaží šlapat na paty, ale dlouhodobě je jednoznačně nejlepší," uvedl Ondrašík a poukázal na výborný Milíkův výkon na začátku května v Landshutu v semifinále Ploché dráhy národů, bývalého mistrovství světa družstev.

Pětadvacetiletý Milík je zatím jediným Čechem, který se dostal v Praze při závodu MS do finále. Pořadatelé ve spolupráci se Svazem ploché dráhy Autoklubu ČR rozhodli i o tom, že náhradníky budou Zdeněk Holub a Ondřej Smetana.

Grand Prix České republiky, třetí díl mistrovství světa, se v Praze uskuteční 15. června.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy