V MotoGP vzkypěly vášně. Nejdřív přišel blikanec, pak si oba rivalové podali ruce

rav rav
17. 5. 2023 20:03
Jezdci MotoGP Francesco Bagnaia a Maverick Viňales se v Grand Prix Francie málem porvali. Vášně ale rychle vyvanuly a oba jezdci vyřešili svůj spor sportovně.

Bagnaia, obhájce titulu mistra světa MotoGP, prožívá sezonu plnou zvratů Z pěti "hlavních" Velkých cen dvakrát vyhrál, ale zároveň třikrát nebodoval. Z toho dvakrát skončily jeho naděje pádem. Havárie v nedělním závodě v Le Mans v něm ale vzbudila velkou vlnu emocí.

V pátém kole se jezdcům nevyplatila přílišná agresivita. Oba se rozhodli ve stejný moment najet do téhož místa na trati, načež následovala kolize a nevyhnutelný pád.

Na to, kdo na něm měl vinu, měli oba aktéři evidentně rozdílný názor. V první chvíli to vypadalo, že Španěl Viňales šel zkontrolovat, jestli je jeho italský rival v pořádku.

Ale řeč těla obou motorkářů naznačila, že si nepovídají o čerstvě utržených bolístkách. Začali se hádat, strkali do sebe rukama a už to vypadalo na regulérní pěstní souboj. Bitce ve štěrkové únikové zóně zabránili pořadatelé, kteří se srdnatě vrhli mezi oba znesvářené kohouty.

"Nelíbila se mi Maverickova první reakce, protože podle mě byla příliš agresivní. Ale když máte adrenalin, může se to stát," prohlásil Bagnaia už s chladnou hlavou.

"Ne, už se na něj nezlobím," dodal smířlivě Ital, který je i přes řadu pádů díky úspěchům v sobotních sprintech stále v čele šampionátu.

V pedoku si Francesco Bagnaia i Maverick Viňales nakonec podali ruce.
V pedoku si Francesco Bagnaia i Maverick Viňales nakonec podali ruce. | Foto: Repro: MotoGP

"Bohužel jsme se srazili na tom nejhorším místě. Je to škoda, protože jsem ho předjel velmi čistě, ale z mého pohledu mi mohl trochu místa nechat. Je škoda, že jsem skončil bez bodu v závodě, v němž jsme oba cítili velký potenciál," komentoval situaci tovární jezdec Aprilie Viňales.

Celá napjatá scéna měla nakonec "happy end". Ještě cestou na pořadatelském skútru si jezdci všechno vyjasnili a rozloučili se sportovním podáním ruky. "Vždycky je to složité, každý máme jiný pohled na věc. Ale nakonec je to pro mě závodní incident. Není to nic víc," prohlásil Viňáles.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy