Po nejisté sezoně je Salač největší senzací Moto2. Teď už mu chybí jen vítězství

rav rav
16. 5. 2023 11:09
Filip Salač loni velkou část sezony jen paběrkoval, letos je velkým překvapením motocyklové třídy Moto2.

Jen šest desetin sekundy dělilo v neděli 21letého závodníka od toho, aby se triumfem ve Velké ceně Francie prostřední kategorie MS zapsal mezi legendy československého a českého motocyklového sportu. Na vítězství v Grand Prix zatím dosáhli jen František Šťastný, Lukáš Pešek a Karel Abraham.

Ve Velké ceně Francie třídy Moto2 Salač obsadil po statečném boji druhé místo. I když byl lídr šampionátu Toni Arbolino nad jeho síly, zářil jezdec týmu QJmotor Gresini Racing štěstím.

"Tohle byl asi nejúžasnější závod v mé kariéře a děkuji všem, co za mnou stojí. Užil jsem si každé kolo a neměl žádný problém," řekl v cíli.

Hlavou mu v té chvíli určitě proběhly všechny patálie, které v posledním roce a půl prožil. "Loni to byl těžký rok. Nevěděl jsem, jestli budu moci letos pokračovat. Děkuji ale Nadie a všem v týmu, že mi dali šanci," připomněl ne zrovna ideální debutový ročník v Moto2, po němž mu ale šéfka stáje Gresini Nadia Padovaniová umožnila pokračovat v jejích barvách i další sezonu.

Aby těch problémů nebylo málo, Salače trápila bolest v pravém předloktí. Té se definitivně zbavil až před víkendovým kláním na okruhu Bugatti v Le Mans.

Milovaný francouzský okruh

Zdravotní úleva přišla v pravý čas, protože na francouzské trati to rodák z Mladé Boleslavi umí. Právě zde v roce 2021 poprvé vystoupal na stupně vítězů, když byl druhý v závodě Moto3. Tehdy ho od prvního místa dělilo 2,3 sekundy.

Loni si mohl o podobných úspěších nechat dlouho jen zdát. Na nové silnější motorce ho trápily hlavně starty, po nichž se musel složitě probíjet kupředu. V první polovině sezony nasbíral jen osm bodů a mnozí fanoušci nad ním lámali hůl.

Pak ale přišlo oživení a dalších 37 bodů. Největší úspěch si připsal v Thajsku, kde v šíleném závodě na mokru plném pádů "ukočíroval" svoji motorku a dojel druhý. Sice to byla zkrácená Velká cena s polovičním přídělem bodů, ale i tak bylo co slavit. Mimochodem, i tehdy ho porazil jen Ital Arbolino.

Tuto neděli to byl v Le Mans úplně jiný příběh. Krásný slunečný den přivábil na jubilejní tisící závod historie světového šampionátu rekordní návštěvu a po restartu Grand Prix Salač neomylně zamířil do nejlepší trojice.

Když pak z vedoucí dvojice odpadl španělský jezdec Pedro Acosta, začal se motocyklista v modro-červených barvách Gresini pomalu, ale jistě přibližovat k lídrovi závodu.

Právě svojí rychlostí přetavenou v pravidelně špičkové časy Salač upoutal pozornost fanoušků i komentátorů oficiálního přenosu závodu. "Salač je největší senzací letošní sezony Moto2," letělo éterem k anglicky mluvícím divákům po celém světě.

Pneumatika vydržela, mohlo se slavit

Salač označil nedělní závod jako nejlepší ve své dosavadní kariéře. Už proto, že na rozdíl od thajského Buriramu dokázal dojet druhý za standardních podmínek a na pneumatikách bez vzorku.

Filip Salač slaví druhé místo ve VC Francie Moto2 2023
Filip Salač slaví druhé místo ve VC Francie Moto2 2023 | Foto: Gresini Racing

"Z loňského roku už jedno druhé místo mám, ale to bylo na vodě a s dnešním závodem se to vůbec nedá srovnávat. Tohle je první stříbro na suchu a myslím, že na letošní Le Mans budu dlouho vzpomínat," prohlásil čtvrtý muž průběžného pořadí světového šampionátu.

"Obával jsem se sice degradace zadní pneumatiky, ale vzhledem ke zkrácenému závodu to guma vydržela," dodal Salač ke stavu svých pneumatik Dunlop s odkazem na pád krátce po prvním startu, po němž následovalo přerušení a zkrácený závod na 14 kol.

Další šanci postavit se na nejvyšší stupínek bude mít po téměř měsíční pauze 11. června v italském Mugellu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy