Video: Marquezovi po roce odveta nevyšla, v Kataru znovu prohrál o mrknutí oka

Radek Vičík Radek Vičík
11. 3. 2019 11:28
Rok se s rokem sešel a Velkou cenu Kataru MotoGP znovu rozhodl doslova okamžik. A stejně jako loni se v úvodním podniku sezony radoval Andrea Dovizioso na Ducati a poraženým byl sedminásobný mistr světa Marc Marquez v sedle Hondy.
Andrea Dovizioso na Ducati (vpravo) a Marc Marquez s Hondou v cíli VC Kataru MotoGP 2019
Andrea Dovizioso na Ducati (vpravo) a Marc Marquez s Hondou v cíli VC Kataru MotoGP 2019 | Foto: Ducati Corse

Oba rivalové, kteří se v sezoně 2018 utkali o titul šampiona nejsilnějších třídy v MS silničních motocyklů, dokázali i na úvod sezony letošní, že své ambice nijak nekrotí.

Byť kvalifikaci vyhrál Maverick Viňales s Yamahou, Ital a Španěl se vedle něj sešli v první řadě startovního roštu. Od poloviny závodu se boj o vítězství ztenčil na tovární jezdce Ducati a Hondy.

V posledním kole sice vedl Marquez, ale obhájce titulu byl v poslední zatáčce  příliš rychlý. Dovizioso toho využil, do cílové rovinky najel v čele a vedení si udržel až k šachovnicovému praporu. Tam časomíra naměřila rozdíl pouhých 23 tisícin vteřiny.

"Byl to divný závod. Neměl jsem vůbec žádnou strategii. Snažil jsem se šetřit zadní gumu, což se nakonec ukázalo jako prozíravé. Viděl jsem, že Marc (Marquez) s ní měl v posledním kole problémy. Jel jsem naplno, ale Marc se nikdy nevzdává. Ale byl jsem schopný na jeho útoky odpovědět, protože jsem  byl skutečně na limitu," uvedl spokojený Dovizioso.

Ital si vítězství udržel i přes společný protest zástupců Hondy, Suzuki, Aprilie a  KTM proti aerodynamickému prvku před zadním kole italského stroje. Ředitelství závodu jej ale zamítlo a motorku označilo jako plně vyhovující současným technickým regulím MotoGP.

Pod umělými světly se v Losailu jako podle kopíráku zopakovala situace z loňského závodu. Tam se také Dovizioso s Marquezem přetahovali o vítězství do posledních metrů. Pilot Ducati vyhrál o 27 tisícin vteřiny, Honda v Losailu čeká na další vítězství od roku 2014.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy