Pešek chystá vlastní závodní tým. Má navázat na jeho tituly na nejmenších motorkách

Radek Vičík Radek Vičík
31. 1. 2019 20:43
Lukáš Pešek už druhý rok vede svoji závodnickou školu. To ale bývalému úspěšnému motocyklovému závodníkovi nestačí a ve výchově nejmladších tuzemských talentů pokročil dál, založil vlastní minibikový tým.
Lukáš Pešek a jeho malí svěřenci.
Lukáš Pešek a jeho malí svěřenci. | Foto: Riding School Lukáše Peška

Osmiletí chlapci Vítek Broumovský a Roman Durdis letos pojedou mistrovství republiky minibiků ve třídě Junior A, vybrané podniky v Itálii a také jediný závod mistrovství Evropy v nizozemském Assenu.

"Dělat s dětmi je pro mě srdcová záležitost. Jejich progres a nadšení jsou pro mě silné emoční faktory," sdělil vítěz dvou závodů světového šampionátu silničních motocyklů, který provozuje v pražském Radotíně úspěšnou motoškolu nazvanou Riding School Lukáše Peška. Jedná se o kurzy pro všechny zájemce o jízdu na motorce bez ohledu na věk a profesi.

Pro mladé jezdce má ale 33letý rodák z Prahy slabost. "Bavil jsem se s rodiči mladých kluků a společně jsme dospěli k názoru, že bychom měli dát dětem nějaká pravidla. Rád bych, aby postupovali v kariéře dál. Aktuální počet není uzavřený. Budu s nimi samozřejmě jezdit na závody a společně s rodiči se podílím na financování projektu," uvedl Pešek.

Podle jeho zkušeností devadesát procent současné světové špičky silničních motocyklů začínalo právě na minibicích.  "Za všechny mohu jmenovat například současnou hvězdu MotoGP Itala Andreu Doviziosa, který byl na těchto malých motorkách kdysi mým velkým soupeřem," zavzpomínal závodník, který sám v minibicích získal titul mistra Evropy, České republiky i Rakouska.

Pešek během své úspěšné kariéry startoval ve 136 závodech mistrovství světa, dvakrát vyhrál (VC Číny a Austrálie 2007) a ve stejné sezoně obsadil ve třídě do125 cm3 čtvrté místo. Celkem se devětkrát postavil na stupně vítězů, třikrát vybojoval pole position a v závodě zajel čtyřikrát nejrychlejší kolo.