Abraham vstoupil do Velké ceny v Brně 16. místem v tréninku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2017 16:40
Jakub Kornfeil v pátečních trénincích na Velkou cenu České republiky v Brně zajel 26. čas, Karel Abraham byl v MotoGP ještě o deset míst lepší.
Jakub Kornfeil
Jakub Kornfeil | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Brno - Motocyklista Karel Abraham obsadil 16. místo v úvodních trénincích MotoGP na Velkou cenu České republiky v Brně. Nejrychlejší byl v úvodu desátého dílu mistrovství světa třetí jezdec v průběžné klasifikaci Ital Andrea Dovizioso. V tréninkových jízdách Moto3 obsadil Jakub Kornfeil 26. místo se ztrátou 2,934 sekundy na vítězného Španěla Joana Mira, jenž je lídrem seriálu. V Moto2 byl nejrychlejší Ital Mattia Pasini, na divokou kartu startující Karel Hanika obsadil poslední 33. místo.

Obhájce titulu mistra světa v MotoGP a vedoucí závodník seriálu Španěl Marc Márquez skončil desátý. Ital Valentino Rossi, který v Brně už sedmkrát zvítězil, byl klasifikován na 14. místě s více než sekundovou ztrátou na Doviziosa.

"S výsledkem jsem spokojen. I s pozicí, která není špatná. Dopolední výsledek na suchu mohl být lepší. Měli jsme nějaké problémy, ale víme, jak na ně. Prostor na zlepšení máme," řekl Abraham.

Loni šestý Kornfeil zajel v prvním tréninku Moto3 pětadvacátý čas, když odkroužil třináct kol. Ve druhém svůj výkon zlepšil o tři sekundy, ve výsledkové listině ale o jedno místo klesl. "Výsledek bych rozhodně nebral jako tragédii. Na největší soupeře jsem ztratil zhruba čtyři desetiny sekundy. Na suché trati tento rozdíl znamená hodně, na mokru to není tak hrozné," řekl novinářům Kornfeil.

Posteskl si, že v odpolední rychlejší části se mu nepodařilo chytit někoho ze soupeřů. "Pokud jedu sám, tak jsem na rovinkách bez šance. Ve druhém tréninku se naopak soupeři vyvezli za mnou. A dostali se na umístění okolo patnáctého místa," uvedl Kornfeil, který své naděje upírá k sobotní kvalifikaci.

"Už by nemělo pršet, takže se pojede za zcela jiných podmínek. Mým cílem je dostat se minimálně do šesté řady na startovním roštu, což znamená umístění do osmnáctého místa. V sedmé už je to špatné, neboť není pořádně vidět na startovací světla," řekl Kornfeil.

Hanika byl z posledního místa v tréninku Moto3 zklamaný. "Nevím, čím to je. Byl jsem o dvě vteřiny pomalejší než v testech před dvěma týdny. Situaci musíme rozebrat. Pokud bych se dostal na časy z testování, tak bych považoval moje vyhlídky za solidní," poznamenal Hanika.

Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně - tréninky (kombinované časy po dvou jízdách):

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 1:56,332, 2. Folger (Něm./Yamaha) -0,398, 3. Petrucci (It./Ducati) -0,419, …16. Abraham (ČR/Ducati) -1,537.

Moto2: 1. Pasini 2:02,975, 2. Bagnaia (oba It./Kalex) -0,262, 3. Vierge (Šp./Tech3) -0,319, …33. Hanika (ČR/Kalex) -3,440.

Moto3: 1. Mir 2:20,819, 2. Canet (oba Šp./Honda) -0,469, 3. Norrodin (Malaj./Honda) -0,512, …26. Kornfeil (ČR/Peugeot) -2,934.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy