Milík si všechno dělá sám, přesto věří, že na Markétě prožene špičkové jezdce

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
14. 6. 2019 18:11
Od roku 2014 se díky divoké kartě může plochodrážník Václav Milík každoročně měřit na pražské Markétě se světovou elitou při závodu FIM Speedway Grand Prix. A na startu nebude chybět ani letos. "Velice si divoké karty vážím, i když bych rád startoval v tomto prestižním seriálu jako jeden ze 16 stálých jezdců," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz nejlepší český plochodrážník. Jezdí v Polsku za Wroclaw, ve Švédsku posiluje klub Dackarna Malilla a v Německu reprezentuje Landshut.
Václav Milík v akci.
Václav Milík v akci. | Foto: Jiří Šimeček

Co pro vás vystoupení v této špičkové soutěži na pražské Markétě znamená?

Je to jeden z podniků mistrovství světa, takže je to pro mě výjimečný závod. Navíc v domácím prostředí a v báječné divácké atmosféře. A samozřejmě je to jedna z možností, jak se zařadit mezi nejlepší z nejlepších.

V pražské Grand Prix startujete pošesté. Jaké byly vaše předchozí jízdy?

Nikdy nezapomenu na tu nejvydařenější v roce 2017, kdy jsem skončil třetí. Celá předloňská sezona byla výborná, dařilo se doslova všechno. Podepsalo se to i na psychice, jezdil jsem v klidu, bez nervového napětí, zda mám dobře seřízenou motorku.

A jak jste na tom letos?

Je to tak trochu nahoru a dolů. Někdy se daří a jindy by to mohlo být lepší. U motorky došlo k několika technickým úpravám a i v této oblasti bylo střídavě oblačno. Všechno je to o penězích. Když je máte, jedete na závody v klidu, protože se můžete spolehnout na dokonale nachystané motorky a nechybí vám člověk, který zařizuje všechno důležité. Já si dělám všechno sám a po závodě se místo odpočinku musím ještě věnovat administrativě.

S jakým umístěním byste byl spokojen v sobotním pražském závodě?

Mým hlavním cílem je postup do semifinále a velkým přáním pak zopakovat úspěch ze zmíněného předloňského roku.

Letošní seriál Grand Prix představil jako novinku tréninkovou kvalifikaci. Co z ní podle vás zatím vyplývá?

Především to, že vítězství a tím i výběr startovní pozice nezaručuje ještě dobré umístění v samotném závodě. Ve Varšavě zvítězil Slovinec Žagar a nakonec skončil až desátý. Ve Slovinsku byl v kvalifikaci nejlepší Rus Laguta a ani on pak sedmým místem neoslnil. Naopak v Kršku Polák Zmarzlik kvalifikaci vynechal, startovní číslo mu bylo vylosováno a jemu se podařilo tento druhý závod Grand Prix vyhrát.

Které tři plochodrážníky byste jmenoval jako největší favority letošního ročníku?

Polák Zmarzlik, Rus Sajfutdinov a Dán Iversen. Na programu však bude ještě osm závodů, v nichž se může stát cokoliv.

Do vybrané plochodrážní společnosti byste se chtěl prosadit natrvalo. V první letošní kvalifikaci v německém Abensbergu jste však začátkem tohoto týdne neuspěl. Proč to nevyšlo?

Je to velké zklamání, ale snad mě čekají ještě další možnosti. Hned v první jízdě jsem měl problém s motorkou a každý ztracený bod je v nesmírně vyrovnané bitvě v konečném hodnocení znát. Druhá motorka už jela dobře, ale předchozí manko smazat nešlo a skončil jsem sedmý. Pro postup do srpnové Challenge bylo potřeba být do třetího místa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy