Mugello je motocyklové Monako, básní Rossi o své zamilované trati

Radek Vičík Radek Vičík
31. 5. 2019 13:14
Ze všech tratí, na nichž závodil, Valentino Rossi nejvíc miluje tu, která leží pouhých 100 kilometrů od jeho rodiště. Mugello označuje za perlu mezi motodromy a neváhá ho přirovnat k formulovému Monte Carlu.
Valentino Rossi okruh v Mugellu miluje.
Valentino Rossi okruh v Mugellu miluje. | Foto: Yamaha Racing

Světový šampionát silničních motocyklů sice nemá městské okruhy, ale atmosféra kolem středoitalského okruhu nejen překonává úzké uličky, mezi nimiž se proplétají auta nebo formule, ale tifosi dokáží udělat v hledišti humbuk srovnatelný s fotbalem nebo koridou.

Navíc jde o absolutně nejrychlejší trať celého šampionátu, rychlostní rekord drží "maximálkou" 356.5 km/h Andrea Dovizioso na Ducati.

Devítinásobný mistr světa Rossi se domnívá, že triumf ve Velké ceně Itálie MotoGP, která se v Mugellu jede tuto neděli, je svou aureolou srovnatelný s vítězstvím v Grand Prix Monaka formule 1.

"Monte Carlo je velmi výjimečné místo. Ale já si myslím, že vyhrát v Mugellu je stejný pocit, protože tento okruh je velmi historický," připomíná fakt, že se tvar tratě nezměnil od roku 1974. První závod MS se zde jel o dva roky později, od sezony 1994 hostí nepřetržitě Velkou cenu Itálie.

Valentino Rossi se svými italskými fanoušky.
Valentino Rossi se svými italskými fanoušky. | Foto: Movistar Yamaha MotoGP

"Od roku 1996, kdy jsem debutoval ve světovém šampionátu, se italská GP jela vždycky v Mugellu. Ale okruh se stal slavným už v 70. letech a od té doby se nezměnil," uvedl rodák z nedalekého Urbina a dodal: "To není jen tak, protože z kalendáře postupně vypadává jedna historická trať po druhé."

Vedle okruhu jsou pro Rossiho další důležitou součástí atmosféry vášniví italští fanoušci. "Vyhrát tady je něco extra pro každého. Ale pro nás Italy ještě víc, protože tu máme největší podporu fanoušků. A atmosféra je tu jako v neděli v Monaku, absolutně výjimečná. Něco takového jinde ve světě nezažijete."

Tovární jezdec Yamahy ví, o čem mluví. Na okruhu Autodromo Internazionale del Mugello má totiž na svém kontě nejvíc triumfů právě on. V roce 1997 zde vyhrál ve stopětadvacítkách, o rok později v kubatuře do 250 ccm a mezi ročníky 2002 až 2008 sedmkrát po sobě ovládl závod MotoGP. Od té doby dojel v GP Itálie nejlépe třetí, naposledy loni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy