Lajdáctví pořadatelů pokazilo český návrat. Tabuli s penalizací ukázali mylně dvakrát

9. 4. 2019 6:51
Po tříleté pauze se ve světovém motocyklovém šampionátu opět objevil český tým. Mladíci ze stáje ACCR Czech Talent Team - Willi Race debutovali v MS třídy Supersport 300, ale první víkend v Aragónu jim boje o světové body nepřinesl.
Oliver König ve španělském Aragónu při prvním závodním víkendu MS Supersport 300.
Oliver König ve španělském Aragónu při prvním závodním víkendu MS Supersport 300. | Foto: ACCR Czech Talent Team - Willi Race/Václav Duška Jr.

Poté, co po sezoně 2015 skončil tým AB Motoracing, v jehož barvách závodil v MS silničních motocyklů především Karel Abraham, chyběl v elitní kategorii i rodině superbiků domácí tým.

To ale letos změnila stáj ACCR Czech Talent Team - Willi Race. Ta vznikla jako jeden z konceptů komise silničních závodních motocyklů Autoklubu ČR s cílem dostat tuzemské talenty mezi světovou elitu. Oliver König a Vojtěch Schwarz se tak letos objeví v kompletním seriálu MS Supersport 300, který se jezdí během evropských podniků světového šampionátu superbiků.

Podivný dvojitý trest

První závod ve španělském Aragónu přivítal o víkendu více než 50 závodníků, takže o 30 míst na startu samotných bodovaných jízd se bojovalo v rámci  kvalifikací a o posledních šest v závodě poslední šance.

V něm si ani jeden z českých mladíků postup nevybojoval. König doplatil na lajdáctví pořadatelů. Celou dobu bojoval ve vedoucí skupině a dokonce i vedl. V soubojích si zkrátil trať přes obrubníky, za což mu byla signalizována penalizace. I po jejím splnění a další stíhací jízdě však trest nezmizel, takže znovu pustil soupeře před sebe a dojel na 14. pozici.

Jak se po závodě ukázalo, trest pro 17letého motorkáře měl být vypsán jen jednou. "Tabule s penalizací mi byla stále ukazována, takže jsem raději splnil to, co mi bylo ukazováno, abych nezpůsobil nějaké problémy sobě a týmu," řekl smutný König.

Ani jeho  o rok starší týmový kolega Schwarz se do vysněné nejlepší šestice nevešel, v cíli mu patřila 10. pozice. Přesto česká naděje zůstala pozitivní: "Víkend celkově hodnotím kladně, až na osobní zklamání ze soboty, kdy se nám nepodařilo postoupit. Tým fungoval skvěle a motorka také."

V Aragónu startovala také česká závodnice Alexandra Pelikánová. Ani ona se do hlavních závodů nepodívala, v Last Chance obsadila 12. pozici. "Mrzí mě, že jsem nepostoupila do hlavního závodu, ale jsem ráda, že si postupně zvykám na motorku a můj pocit z ní se neustále zlepšuje," uvedla 19letá závodnice týmu Kawasaki GP Project.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy