Jel jsem jako zamlada, liboval si čtyřicátník Rossi po druhém místě v Argentině

Radek Vičík Radek Vičík
1. 4. 2019 20:54
Třiadvacet let po svém debutu ve světovém šampionátu silničních motocyklů je Valentino Rossi stále mezi elitou. Populární "Doktor" to dokázal druhým místem v nedělním závodě třídy MotoGP v Argentině.
Valentino Rossi slaví druhé místo ve Velké ceně Argentiny třídy MotoGP.
Valentino Rossi slaví druhé místo ve Velké ceně Argentiny třídy MotoGP. | Foto: Yamaha Racing

I když na okruhu Termas de Rio Hondo od startu jasně panoval obhájce titul Marc Marquez, Rossi se stále držel mezi "nejlepšími ze zbytku pole" a v závěru potvrdil své zkušenosti a psychickou sílu.

Jako už mnohokrát dříve zaútočil až v posledním kole a Andreu Doviziosa na Ducati připravil v sedmé zatáčce o druhou pozici. Na stupně vítězů se tovární jezdec Yamahy postavil poprvé od Sachsenringu v červenci loňského roku. "Jel jsem jako zamlada," prohodil s úsměvem čtyřicátník s číslem 46 na kapotě.

V cíli byl miláček fanoušků, kteří po úspěšném předjížděcím manévru v ochozech doslova explodovali nadšením, nesmírně spokojený. "Jsem moc šťastný. Je to skvělý výsledek pro mě, můj tým i Yamahu, protože to čekání na pódium už bylo i vzhledem k dvěma chybám na konci loňské sezony dlouhé. Takový výsledek jsme potřebovali," liboval si Rossi.

"V závodě jsem sice čekal rychlejší tempo než Dovi (Andrea Dovisiozo), ale držel jsem se za ním. Věděl jsem o dvou třech místech, kde jsem byl rychlejší. V posledním kole jsem to zkusil a vyšlo to," dodal jezdec Yamahy.

Rossi ve světovém šampionátu debutoval 31. března 1996 v Malajsii ve třídě do 125 ccm. Ještě téhož roku oslavil v Brně první vítězství, premiérový titul získal v sezoně 1997. Dnes má na svém kontě devět korun mistra světa, ta poslední je ale z roku 2009. V seriálu vyhrál už 115 Grand Prix, z toho 89 v MotoGP a její předchůdkyní, třídě do 500 ccm.

před 12 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů.

před 58 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.