Den českých pádů. V Argentině šli k zemi Kornfeil, Salač i Abraham

rav ČTK rav, ČTK
Aktualizováno 31. 3. 2019 20:48
Jakub Kornfeil ani Filip Salač v motocyklové Velké ceně Argentiny po pádech v závodu Moto3 nebodovali. Čeští jezdci týmu Redox PrüstelGP se seřadili s velkým odstupem na 24. a 25. místě. Karel Abraham v MotoGP po havárii závod vůbec nedokončil.
Filip Salač.
Filip Salač. | Foto: Martin Husár

Desátý muž z úvodní Velké ceny Kataru Kornfeil i nováček Salač skončili v Argentině na zemi hned v úvodních kolech závodu. Oba se na trať vrátili, ale už prakticky bez šance na bodovaná umístění. Za nimi už skončil pouze jeden závodník.

Pro první vítězství v kariéře si na okruhu v Termas de Río Hondo dojel Španěl Jaume Masiá, jenž startoval z pole position. V tradičně dramatickém závodu nejslabší kategorie s mnoha změnami ve vedení porazil osmnáctiletý jezdec na KTM o 108 tisícin Jihoafričana Darryna Bindera. Třetí skončil s odstupem tří desetin sekundy Ital Tony Arbolino. Kornfeil ztratil 40 sekund, Salač téměř minutu.

"V předposlední zatáčce mě podjel jeden závodník, ale byl dlouhý a shodil mě. Já spadl, ale nebyla to moje vina. Pokud by mě trefil do  boku nebo do těla, možná bych to ustál, ale nadzvedl mi řidítka a přední kolo, což se nedalo udržet. Motorku jsem zvedl a do závodu se vrátil, ale byla tam velká ztráta. Ta se na této trati nedá dohnat. Jsem z toho hodně zklamaný a nevím, proč mám takovou smůlu. Na druhou stranu si myslím, že jsme oproti Kataru udělali pokrok jak v časech na kolo, tak že už se dobře známe s mechaniky," uvedl po závodě nováček Salač.

Ani v elitní kategorii MotoGP se čeští fanoušci nedočkali bodů. Karel Abraham  spadl 11 kol před koncem v první zatáčce a na trať se už nevrátil. Závod suverénně vyhrál obhájce titul Marc Marques s Hondou, druhý dojel jezdec Yamahy Valentino Rossi a třetí vítěz z Kataru Andrea Dovizioso na Ducati.

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Termas de Río Hondo:

Moto3: 1. Masiá (Šp./KTM) 38:54,562, 2. D. Binder (JAR/KTM) -0,108, 3. Arbolino -0,295, 4. Antonelli (oba It./Honda) -0,386, 5. Sasaki (Jap./Honda) -0,519, 6. Rodrigo (Arg./Honda) -0,550, …24. Kornfeil -40,177, 25. Salač (oba ČR/KTM) -58,474.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 19 závodů): 1. Toba (Jap./Honda) 31, 2. Dalla Porta (It./Honda) 29, 3. Masiá 25, 4. Antonelli, 5. D. Binder 20, 6. Canet (Šp./KTM) 20, …17. Kornfeil 6.

Moto2: 1. Baldassarri (It./Kalex) 39:46,000, 2. Gardner (Austr./Kalex) -1,244, 3. A. Márquez (Šp./Kalex) -1,817, 4. Lecuona (Šp./KTM) -2,704, 5. B. Binder (JAR/KTM) -4,707, 6. Schrötter (Něm./Kalex) -4,839.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 19 závodů): 1. Baldassarri 50, 2. Gardner 33, 3. Schrötter 26, 4. A. Márquez 25, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) 20, 6. Marini (It./Kalex) 17.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:43,688, 2. Rossi (It./Yamaha) -9,816, 3. Dovizioso (It./Ducati) -10,530, 4. Miller (Austr./Ducati) -12,140, 5. Rins (Šp./Suzuki) -12,563, 6. Petrucci (It./Ducati) -13,750, …Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 19 závodů): 1. M. Márquez 45, 2. Dovizioso 41, 3. Rossi 31, 4. Rins 24, 5. Petrucci 20, 6. Crutchlow (Brit./Honda) 19.

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.