Kornfeil odstartuje jedenáctý, v MotoGP se vážně zranil De Angelis

10. 10. 2015 10:02
Český jezdec Jakub Kornfeil zajel v kvalifikaci na Velkou cenu Japonska silničních motocyklů osmý nejlepší čas, ale kvůli penalizaci odstartuje do závodu Moto3 až z jedenácté pozice.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Motegi (Japonsko) - Osmý čas zajel Jakub Kornfeil v kvalifikaci na Velkou cenu Japonska silničních motocyklů, ale do závodu Moto3 odstartuje z jedenácté pozice. Český jezdec byl penalizován posunem o tři místa dozadu za to, že ve třetím volném tréninku jel příliš pomalu v závodní stopě. Karel Hanika skončil v kvalifikaci nejslabší třídy dvacátý.

První pole position v kariéře si vybojoval Ital Romano Fenati, který zajel nový rekord okruhu v Motegi. O 173 tisícin sekundy odsunul na druhé místo Portugalce Miguela Oliveiru, s nímž bojuje o třetí místo v celkovém pořadí Moto3. Před patnáctým závodem sezony na něj ztrácí čtyři body.

V MotoGP došlo k vážnému zranění

Napínavý souboj přinesla kvalifikace královské kategorie MotoGP, v níž Španěl Jorge Lorenzo porazil kolegu z Yamahy a soupeře v boji o titul Itala Valentina Rossiho o 81 tisícin sekundy. První místo na startu si Lorenzo zajistil počtvrté v sezoně a v neděli bude útočit na sedmý letošní triumf. V šampionátu ztrácí na vedoucího Rossiho 14 bodů.

Ošklivý pád potkal v závěrečném tréninku MotoGP Alexe de Angelise. Jednatřicetiletý jezdec ze San Marina byl přepraven vrtulníkem do nemocnice, kde lékaři odhalili praskliny v pěti obratlích a třech žebrech. K tomu De Angelis utrpěl těžké zranění hlavy, kvůli němuž si nehodu nepamatuje. Podle informace týmu by příští týden mohl být přepraven do Itálie.

V Moto2 si dojel pro sedmé kvalifikační vítězství v tomto roce Francouz Johann Zarco, čerstvý mistr světa, který získal titul v předstihu poté, co Španěl Esteve Rabat start v Motegi vzdal kvůli zranění.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi - kvalifikace:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 1:56,484, 2. Oliveira (Portug./KTM) -0,173, 3. Navarro (Šp./Honda) -0,236, ...8. Kornfeil -0,605, 20. Hanika (oba ČR/KTM) -1,231.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 1:50,339, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,171, 3. Folger (Něm./Kalex) -0,577.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:43,790, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,081, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -0,426.

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.