Češi v Aragonii odstartují ve třídě Moto3 z druhé desítky

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 26. 9. 2015 16:24
Výsledky kvalifikace na Velkou cenu Aragonie silničních motocyklů.
Jakub Kornfeil na své KTM třídy Moto3.
Jakub Kornfeil na své KTM třídy Moto3. | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Alcaňiz  -  Jakub Kornfeil obsadil na okruhu Motorland Aragon v kvalifikaci třídy Moto3  na Velkou cenu Aragonie silničních motocyklů dvanácté místo, Karel Hanika byl hned za ním třináctý.Karel Abraham v MotoGP se postaví na startu MotoGP na 23. pozici.

Na vítězného Eneu Bastianniniho na Hondě Češi v sedle strojů KTM ztratili necelou vteřinu.

Abraham "tradičně" vypadl v první část kvalifikace MotoGP a na své Open Hondě skončil celkově na 23. místě. Postup do druhé kvalifikace mu unikl o 1,6 vteřiny.

V ní i přes pádu v samotném závěru kraloval obhájce titulu Marc Marquez na Hondě, když lídr seriálu Valentino Rossi v sedle Yamahy obsadil až šesté místo. Marquze v první řadě doplní Rossiho týmový kolega Jorge Lorenzo a Andrea Iannone s Ducati. Italský jezdec si přitom před závodem v Aragonii podruhé v této sezoně vymkl ramenní klub.

Také ve třídě Moto2 si pro pole position dojel obhájce titulu. Nejlepší čas zajel Esteve Rabat, který bojuje o naději v souboji se suverénním vedoucím mužem průběžného hodnocení seriálu Johannem Zarcem.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu - kvalifikace:

Moto3: 1. Bastianini (It./Honda) 1:57,755, 2. Oliveira (Portug./KTM) -0,200, 3. Kent (Brit./Honda) -0,201, ...12. Kornfeil -0,943, 13. Hanika (oba ČR/KTM) -0,978.

Moto2: 1. Rabat 1:52,232, 2. Rins (oba Šp./Kalex) -0,035, 3. Zarco (Fr./Kalex) -0,427.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:46,635, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,108, 3. Iannone (It./Ducati) -0,543, ...23. Abraham (ČR/Honda) nepostoupil z první části kvalifikace.

 

Právě se děje

před 9 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy