Hamilton chce v Soči srovnat skóre, Vettel se nebojí chladnějšího počasí

Radek Vičík Radek Vičík
27. 4. 2017 11:01
Dramatická sezona formule 1 bude v Rusku pokračovat čtvrtým dílem, který bude opět ve znamení souboje Ferrari s Mercedesem. Stříbrné šípy chtějí pokračovat ve vítězné tradici, v Soči žádný jiný tým v Grand Prix F1 nevyhrál.
Lewis Hamilton bude v Soči útočit na svůj třetí trumf na ruském okruhu.
Lewis Hamilton bude v Soči útočit na svůj třetí trumf na ruském okruhu. | Foto: Reuters

Soči - V nové éře formule 1 s hybridními turbomotory se až po třech letech objevil reálný konkurent vládnoucího Mercedesu v podobě Sebastiana Vettela za volantem Ferrari. Jeho největší rival Lewis Hamilton bude chtít v neděli ve Velké ceně Ruska srovnat letošní skóre vítězných závodů na 2:2. A má na to ideální prostředí, protože v Soči zatím vítězily jen monoposty s trojcípou hvězdou ve znaku.

Navíc zatím platí pravidlo, že kdo uspěje v olympijském areálu na břehu Černého moře, ten je na konci sezony i mistrem světa. První dva ročníky ruské Grand Prix vyhrál Hamilton a loni Nico Rosberg.

Tři vítězství nic negarantují

Šéf týmu Mercedes Toto Wolff by byl rád, kdyby triumfoval jeho pilot a pokračoval tak ve vítězné tradici. Jenže si zároveň uvědomuje, že rok 2017 je odlišný od předchozích třech sezon.

"V Soči nás čeká úplně jiný závod, než byly předchozí tři. S novými technickými pravidly nemáte nic předem jistého. Trofeje z předchozích let nám nezaručují, že v Rusku zase vyhrajeme. Zvlášť, když máte tak těsného soupeře, jakým je v současnosti Ferrari," uvedl Wolff.

Na druhé strany pomyslné barikády je cítit nadšení z toho, že se Ferrari konečně daří vyhrávat a bojovat o vysněný titul. Podle Vettela to ale není zázrak ze dne na ten a za jeho vedením v šampionátu stojí tvrdá práce.

"Určitě jsme přes zimu udělali obrovský kus práce, abychom postavili skutečně  konkurenceschopné auto. Ale důležitý byl i loňský rok. Sice nebyl skvělý, co se výsledků týče, ale tým se dal hodně dohromady a hodně věcí se změnilo a začalo všechno klapat," uvedl čtyřnásobný mistr světa.

Zima prý Ferrari nespálí

Německý jezdec se v Soči neobává chladnějšího počasí v porovnání například s Bahrajnem, které by mělo být podle mínění řady expertů pro Ferrari nevýhodou.

"Nemyslím si to. Jsem přesvědčen, že to zvládneme. Dokázali jsme to i v Číně, kde byla relativně zima. Bude to v pohodě," reagoval Vettel na dotazy ohledně vlivu počasí na výkony jeho monopostu.

Ruští fanoušci budou zvědaví na výkony Daniila Kvjata, který už co do počtu startů v Grand Prix už překonal Vitalije Petrova. Ovšem pilot stáje Toro Rosso se po roce vrací domů se smíšenými pocity. Loni  svůj monopost Red Bull v Soči po dvou kolizích s Vettelem rozbil a následně byl "degradován" do Toro Rossa a na jeho místo naskočil Max Verstappen.

Velká cena Ruska formule 1 startuje v neděli ve 14:00 hodni našeho času. Vysílá ji stanice Sport2 a online přenos na Aktuálně.cz můžete sledovat ZDE.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy