Komentář: Bottas je z "ošklivého káčátka" hvězdou. Zatím jen s ručením omezeným

Radek Vičík Radek Vičík
19. 3. 2019 6:17
Místo avizované bitvy Lewise Hamiltona se Sebastianem Vettelem se v prvním závodě letošní sezony formule 1 radoval z triumfu Valtteri Bottas. Fin tak dal hned na úvod seriálu pádnou odpověď kritikům, kteří zpochybňovali jeho místo dvojky v týmu Mercedes.
Valtteri Bottas si stupně vítězů v Melbourne užil
Valtteri Bottas si stupně vítězů v Melbourne užil | Foto: Reuters

Bottas měl loni velkou smůlu, hlavně v Baku byl od vítězství jen krůček. Na to se ale historie neptá, takže v neděli v Melbourne slavil trumf po dlouhých 507 dnech.

Pro 29letého pilota to byl skvělý vstup do sezony a určitě si tím u svého šéfa Toto Wolffa posílil pozici. Letos podobné vzpruhy potřebuje, protože mu jde o prodloužení kontraktu a za ním stojí sousta mladých ambiciózní jezdců. Však také mistr světa Mario Andretti Finovi poradil, ať okamžitě zajde s bossem Mercedesu na pivo a promluví s ním o nové smlouvě.

Především to, jak Bottas dokázal skvěle odstartovat a kolem Lewise Hamiltona na pole position proletěl jako blesk, se počítá. Ale na nějaké sáhodlouhé závěry je ještě brzy. Proč? Tak tedy vězte:

1. Melbourne je specifický závod

V Austrálii se obecně nikdy nečeká žádné velké drama. První závod s novými vozy je obvykle "oťukávačka", při níž piloti hledají hranice svých strojů. To bylo vidět i letos. Jezdci příliš neriskovali, jelo se víc hlavou než srdcem. Od chvíle, kdy ve 31. kole Max Verstappen předjel Sebastiana Vettela, se v top 5 neudála už žádná další změna v pořadí. V bodované desítce přinesla změnu už jen návštěva Pierra Gaslyho v boxech.

Prostě Melbourne svým charakterem více městského než klasického okruhu není tím pravým měřítkem pro celou sezonu. Jen pro ilustraci, naposledy zde triumfoval budoucí mistr světa v roce 2016, vítězem byl tehdy Nico Rosberg.

2. Hamilton měl technické problémy

To, že se po ztrátě vedení Hamilton nepokusil na týmového kolegu zaútočit, mělo jeden zásadní důvod. Podlaha jeho Mercedesu byla poškozená. Odlétl z ní sice rozměry nevelký, leč účinností důležitý prvek - malý difuzor umístěný před levým zadním kolem. Brit pak pociťoval narůstající vibrace vozu, takže se rozhodl jet konzervativně podle hesla "lepší druhé místo v hrsti než prvenství na střeše".

3. Sezona je dlouhá

Máme za sebou teprve jednu jednadvacetinu celého ročníku. Samozřejmě, jeden zkažený závod vám může v konečném důsledku zničit úspěch v šampionátu, o tom by mohl vyprávět třeba Vettel. Ale jedno vítězství určitě titul nedělá.

Kromě čisté matematiky a týmové jedničky Hamiltona tu jsou ještě zbývající týmy z čela výsledkové listiny. Ferrari ani Red Bull si australské double Mercedesu nenechají líbit. Nejpozději v květnu v Barceloně přijdou do hry nové díly pro motory, šasi i aerodynamiku. A pak se ještě mohou dít velké divy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy