I když trochu bloudil, dojel si Šoltys na Dakaru pro životní výsledek

Čtvrteční pátá etapa svým profilem, kdy se střídal písek a kamenité cesty, notně prověřila účastníky Rallye Dakar. Přesto právě v takových náročných podmínkách zajel Martin Šoltys svůj životní výsledek. Pilot Tatry v barvách Buggyry byl v etapě čtvrtý.
Pátá etapa Rallye Dakar 2021 očima jezdců týmu Buggyra. | Video: Buggyra

Závodník z Hořovic ukazuje, že se vypracoval, a na svém čtvrtém Dakaru už patří mezi špičku kategorie kamionů. Na vítězného Sotnikova s Kamazem ztratil na 456 měřených kilometrech pouhých osm minut.

"Bylo to náročné a dlouhé. První část etapy prověřila navigátorské schopnosti, ale tam zabloudili asi skoro všichni. Kousek jsme se tedy i my vraceli a jeden bod hledali. Ale pak už jsme jenom jeli až do cíle. Jsme z toho trošku rozbití, ale svezení to bylo pěkné. Za mě super výsledek a velká spokojenost," řekl v cíli Šoltys, který je v celkovém pořadí na osmém místě.

Ještě o dvě příčky před ním se drží letošní nováček mezi kamiony, trojnásobný dakarský šampion na čtyřkolce Ignacio Casale.

"Bylo to hodně stresující, když na dvacátém kilometru bloudilo tolik jezdců. I když jsme zvolili špatnou cestu, tak jsme brzy našli správný waypoint. Všem se etapa líbila, ale musím za sebe říct, že já z ní unešený nebyl. Jsem ale rád, že jsme tady, to je důležité," uvedl usměvavý Chilan.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy