Enge je už v dakarských dunách jako doma. Jízdu na plný plyn si pořád umí naplno užít

Takový začátek na Dakaru si Tomáš Enge asi nepředstavoval. Během první třetiny slavné soutěže snad kromě velké havárie narazil na všechna úskalí náročné rallye. Ve středeční čtvrté etapě si ale konečně mohl užít naplno závodění.
Podívejte se, jak Tomáš Enge v bugině Can-AM týmu Buggyra překonává písečné duny na Rallye Dakar 2021 | Video: Buggyra

Už první stovky kilometrů při premiéře na Rallye Dakar znamenaly pro bývalého pilota formule 1 doslova očistec. Enge bojoval v úvodních dějstvích slavné soutěže s vleklými technickými problémy a byl rád, že vůbec mohl v soutěži pokračovat.

"Stalo se to, před čím mě všichni varovali. Dakar je prostě dlouhý a nevyzpytatelný. Auto jelo od začátku jen na zadní pohon a zřejmě kvůli tomu se přehřívaly zadní poloosy, praskla jedna pak i druhá," popsal liberecký rodák trable hned v první etapě, jež ho stály skoro pět hodin.

Podobnou ztrátu nabral i následující den, ovšem spolu s navigátorem Vlastimilem Tošenosvským dokázal techniku přemoci a dostat se včas do bivaku.

Nováčkovský "křest ohněm" ale zkušeného jezdce nezviklal. Přestože startoval ze zadních pozic, v etapě číslo čtyři dokázal ve své kategorii buginových prototypů sedmý nejlepší čas.

"Byla to docela pohoda. Jen jednou jsem zastavil a koukal se na zadní nápravu. Jelo se totiž v tak měkkém písku, že auto klouzalo ze strany na stranu a nějak se mi to nezdálo. V technice ale problém nebyl. I když jsme ve třetí etapě zajeli dobře, pořadatel nás nepustil do erzety ve stanovený čas, startovali jsme o patnáct minut později a předjelo nás mnoho aut. Dakar je ale super," uvedl spokojený Enge  v cíli.

Na trati mezi Vadí ad-Davásirem a saúdskoarabským hlavním městem Rijádem si úspěšný pilot vytrvalostních závodů musel připadat jako doma. Jelo se totiž skoro celou dobu na plný plyn, a to má 44letý pilot moc rád.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy