Macík si na Dakaru pořádně zaskákal. Moc nechybělo a Karel se převrátil

Radek Vičík Radek Vičík
6. 1. 2021 5:55
Martin Macík mladší vyrazil do letošního ročníku Rallye Dakar s vervou. Za volantem Iveca se dokáže prosazovat mezi výrazně bohatšími soupeři z Ruska a Běloruska. I po úterní třetí etapě plné dun si v kategorii kamionů drží průběžné čtvrté místo

Během smyčky se startem i cílem Vadí ad-Davásiru si Macík s navigátorem Františkem Tomáškem a mechanikem Davidem Švandou dosytosti užili skoků z dun. Dvě z nich museli vyjet až napodruhé a jednou se málem převrátili. Přesto v cíli etapy našli jen tři přemožitele - vítězný MAZ a za ním dva Kamazy.

Na úvod etapy si Iveco zvané Karel muselo poradit s kamenitou tratí, která v širokých písečných platech přecházela do dun.

"Dneska jsme projeli velmi těžké duny. Dvakrát jsme museli couvat. Několikrát jsme si skočili. Na jedné obrovské duně jsem si myslel, že se převrátíme. Trať byla členitá, Byly tu brutální skály, kde jsme zase šplhali. Vyzkoušeli jsme si snad všechny terény. A také dost foukalo, takže stopy byly zakryté. Pár chybiček určitě bylo, ale jelo se nám parádně, klidně," popsal Macík dojmy těsně po dojetí etapy.

Trať byla v řadě pasáží znovu rychlá. Ve vyrovnaném pořadí kamionů šlo jen o to, kdo udělá větší chybu. A těch zásadních se posádka týmu Big Shock! Racing v dosavadním průběhu rallye vyvarovala.

V týmovém bivaku je ale zatím klid a nikdo si nepřipouští tlak po výsledku. "Když se podívám na výsledky, nepamatuju, že by naše auto jelo od začátku zamíchané mezi absolutní světovou špičkou. A jsou to další cenné zkušenosti. Je zajímavé vidět, jak spolu vedoucí závodníci spolupracují a co se vpředu odehrává," uvedl manažer týmu Martin Pabiška.

Pilot buginy Can-Am Josef Macháček se dostal v druhé etapě dakarské rallye do velkých potíží. Dvě stě kilometrů před cílem přišel o brzdy. | Video: Buggyra Racing
 

Právě se děje

před 54 minutami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy