Abraham byl v tréninku v Mugellu 18., Kornfeila bolí ucho

Radek Vičík Radek Vičík
31. 5. 2013 15:31
Prvními tréninky začal v pátek na okruhu v Mugellu závodní víkend Velké ceny Itálie.
Karel Abraham byl v pátek pátým nejrychlejším jezdcem na motocyklu specifikace CRT.
Karel Abraham byl v pátek pátým nejrychlejším jezdcem na motocyklu specifikace CRT. | Foto: Cardion AB Motoracing

Mugello - Prvními tréninky začal v pátek na okruhu v Mugellu závodní víkend Velké ceny Itálie. Z tria českých účastníků světového šampionátu ho nejlépe začal Karel Abraham, který ve třídě MotoGP zajel 18. nejrychlejší čas.

Lukáš Pešek ve stejné kategorii i Jakub Kornfeil v Moto3 byli klasifikování jako poslední. Zatímco Pešek absolvoval oba tréninky, jeho mladší krajan odjel kvůli bolestem vnitřního ucha všeho všudy jen čtyři kola v prvním tréninku. Odpoledne Kornfeil na svůj motocykl vůbec nenasedl.

Nejrychlejším mužem MotoGP byl Jorge Lorenzo na Yamaze, který o pouhých 34 tisícin vteřiny porazil týmového kolegu Valentina Rossiho. Hattrick japonské značky završil třetím místem Cal Crutchlow. Na vítězného Lorenza ztratil Abraham přes tři vteřiny, Pešek téměř 6,5.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy