Radek Vičík Radek Vičík
19. 5. 2013 11:47
Jakub Kornfeil obsadil ve Francii šesté místo.
Jakub Kornfeil obsadil ve Francii šesté místo. | Foto: mpafoto.com

Le Mans - Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil si z Velké ceny Francie třídy Moto3 přivezl další výborný výsledek letošní sezony.

První bod roku 2013 získal v Le Mans ve třídě MotoGP Karel Abraham, který se tak spěšně vrátil do sedla po zlomenině klíční kosti. Lukáš Pešek ze závodu předčasně odstoupil.

Základem byl skvělý start

Po pátém místě v Jerezu, které bylo Kornfeilovým prozatímním nejlepším výkonem kariéry, byl v neděli jezdec v sedle stroje Kalex KTM šestý.

Český mladík přitom v tréninku nepříjemně spadl a v kvalifikaci se mu vůbec nedařilo. Jenže výborně odstartoval a ze 14. pozice na startovním roštu se během prvního kola posunul na devátou příčku.

"Na motorce se mi v první půlce jelo úplně výborně. Což byl také náš záměr, abychom se co nejvíce posunuli hned v úvodu," popsal svoji strategii pilot týmu Redox RW Racing GP.

V té době dokázal zajet také aktuálně nejrychlejší kolo závodu a postupně se probil až na šesté místo.

Dvacet kol před koncem byla před Kornfeilem vedoucí pětka pouze s drobnou ztrátou několika desetin vteřin, naopak sedmý Ajo za ním zaostával už o 4,5 vteřiny. Po pěti kolech se už z bezprostřední blízkosti díval na výfuk Alexe Marqueze.

"Podmínky na trati se neustále zlepšovaly a tak postupně začali mít výhodu ti, kteří měli tvrdší setup. Takže i Marquez. V jedné ze zatáček jsem ale prořadil a ztratil jsem kontakt. Navíc Alex pak byl kolo co kolo o nějakou tu desetinku rychlejší," vysvětlil Kornfeil, proč svého soupeře nedokázal předjet.

Mladého Španěla se držel až do cíle, kde byl klasifikován šestý se ztrátou 40,295  vteřiny na vítězného Mavericka Viňalese ze Španělska v sedle stroje KTM.

První český bod v MotoGP

Souboj závodníků  MotoGP na mokré trati pro sebe rozhodl Dani Pedrosa na Hondě před jezdcem Yamahy Calem Crutchlowem a svým stájovým kolegou Marquem Marquezem.

Abraham dobře odstartoval a pravidelnou jízdou si na svém neoblíbeném okruhu dojel pro bod za 15. příčku.

"Je to jen jeden bod, ale jsem za něj rád. Hodně se mi povedl start, první kola jsem byla za de Punietem a Espargarem. Trochu mě štve, že mě nakonec předjel Petrucci a vím, že jsem mohl být před ním. Ale bylo by to za cenu velkého risku. A to si v mojí situaci nemůžu dovolit," popsal svoji situaci Abraham.

Pešek už tolik štěstí neměl a 13 kol před koncem Grand Prix zajel do boxů kvůli problémům s nastavením stroje Ioda-Suter.

"Bohužel se za těchto podmínek motorka nedala řídit. Musel jsem se vrátit do boxů, abych předešel pádu. Doufá, že příští závod v Mugellu minimálně dokončím," popsal Pešek svoje problémy.

Závod Moto2 tři kola před koncem ukončil déšť, což potěšilo britského jezdce Scotta Reddinga na stroji Kalex, který tak vyhrál svoji první Grand Prix této kategorie.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. M. Viňales 42:05,448, 2. Rins -1,264, 3. Salom (všichni Šp./KTM) -1,387, 4. Folger (Něm./Kalex KTM) -14,593, 5. A. Márcquez (Šp./KTM) -37,949, 6. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -40,295.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. M. Viňales 90 b., 2. Salom 77, 3. Rins 61, 4. Folger 53, 5. Binder (JAR/Suter Honda) 24, 6. Khairuddin (Mal./KTM) 28, 7. Kornfeil 27.

Moto2: 1. Redding (Brit./Kalex) 36:43,583, 2. Kallio (Fin./Kalex) -1,090, 3. Simeon (Belg./Kalex) -1,234, 4. Aegerter (Švýc./Suter) -1,701, 5. Zarco (Fr./Suter) -1,859, 6. Pasini (It./Speed Up) -12,272.</p>

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. Redding 76, 2. Rabat (Šp./Kalex) 52, 3. Kallio 47, 4. Aegerter 47, 5. P. Espargaró (Šp./Kalex) 41, 6. Terol (Šp./Suter) 38.

MotoGP: 1. Pedrosa(Šp./Honda) 49:17,707, 2. Crutchlow (Brit./Yamaha) -4,863, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -6,949, 4. Dovizioso (It./Ducati) -10,087, 5. Hayden (USA/Ducati) -18,471, 6. Bautista (Šp./Honda) -23,561, ...15. Abraham (ČR/ART) -1:32,111, Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 18 závodů): 1. Pedrosa 83, 2. M. Márquez 77, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 66, 4. Crutchlow 55, 5. Rossi (It./Yamaha) 47, 6. Dovizioso 39, ...20. Abraham 1