Abraham ani Pešek v trénincích na nejlepší desítku nedosáhli

Radek Vičík Radek Vičík
5. 4. 2013 21:13
Závodníci MotoGP absolvovali v pátek v Losailu hned dva tréninky.
Karel Abraham (vpravo) byl mezi jezdci se stroji slabší specifikace CRT šestý.
Karel Abraham (vpravo) byl mezi jezdci se stroji slabší specifikace CRT šestý. | Foto: Reuters

Losail - Závodníci MotoGP absolvovali v pátek v Losailu hned dva tréninky na Velkou cenu Kataru. Ani Karel Abraham ani Lukáš Pešek se v konečném kombinovaném pořadí pátečního a čtvrtečního dění na trati nedostali do nejlepší desítky.

Ta je při novém systému kvalifikace důležitá, protože prvních deset mužů s nejrychlejšími časy ze všech tréninků se automaticky probojuje do druhé části kvalifikace.

Zbytek jezdeckého pole se v sobotu musí v první kvalifikaci poprat o jediná dvě zbývající postupová místa mezi elitu.

Abrahamovi skáče přední kolo

Abraham na stroji ART byl v pátek 17. a 18. a v konečném hodnocení obsadil 18. příčku.

„První dnešní trénink byl docela dobrý, ve druhém to bylo horší. Mám problémy s předkem motorky, hodně mi skáče. Abychom byli spokojení, potřebovali bychom zrychlit ještě o vteřinu. To je docela velký úkol, když na to máme jen jeden trénink před rozhodující desetiminutovou kvalifikací,“ uvedl brněnský závodník.

Pešek se neustále zrychluje

Pešek v sedle Iody-Suter obsadil 20. a 22. příčku, což ho nakonec zařadilo na 22.pozici. Změny v nastavení podvozku a elektroniky pomohly českému jezdci zrychlit o více než dvě sekundy.

"Dnes jsme na motorce udělali mnoho změn, a to jak v nastavení podvozku, tak v elektronice. Všichni jsme vcelku spokojeni, protože každým tréninkem zrychlujeme asi o jednu sekundu. Každopádně se mi dnes jelo lépe než ve čtvrtek a snažím se od jezdců ze špičky okoukat tu nejrychlejší stopu. Stále se totiž na motocyklu kategorie MotoGP učím," řekl pilot stáje CAME IodaRacing Project.

Jediná Honda porazila tři Yamahy

Pátečním tréninkům dominoval nováček, loňský šampion Moto2 Marc Marques na Hondě, který za sebou dokázal po dvakrát udržet dotírající piloty Yamahy Jorge Lorenza, Valentina Rossiho a Cala Crutcholwa.

Dalšími jezdci, kteří si vybojovali přímou účast v druhé kvalifikaci, jsou Dani Pedrosa, Alvaro Bautista a Stefan Bradl na Hondách, Andrea Dovisioso a Nicky Hayden s Ducati a Bradley Smith na další Yamaze.

V jediném pátečním tréninku Moto3 obsadil český jezdec Jakub Kornfeil 13. místo. Závodník Kalexu KTM ztratil na vítězného Luise Saloma s KTM 2,133 vteřiny. Vítězem tréninku Moto2 se stal Takaaki Nakagami s Kalexem.

Připravujeme podrobnosti

Výsledky:
MotoGP - kombinované pořadí tréninků: 1. Marquez (Šp./Honda) 1:56,084, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,001, 3. Crutcholow (Brit./Yamaha) -0,242, 4. Rossi (It./Yamaha) -0,332, 5. Dovisiozo (It./Ducati) -0,333, 6. Pedrosa (Šp./Honda) -0,418,... 18. Abraham (ČR/ART) -3,096, 22. Pešek (ČR/Ioda - Suter) -3,753.

Moto2 - třetí trénink: 1. Nakagami (Jap./Kalex) 2:01,80, 2. P. Espargaro (Šp./Pons Kalex) -0,085, 3. Reddding (Brit./Kalex) - 0,339.

Moto3 - třetí trénink: 1. Salom (Šp./KTM) 2:08,167, 2.Rins (Šp./KTM) -0,442, 3. Folger (Něm./Kalex KTM) -0,489,... 13. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -2,133.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy