Singapur - Už pět měsíců je David Vydra kondičním trenérem tenistky Petry Kvitové. Vzhledem ke zjištění, že hráčka prodělala mononukleózu, zatím pracuje s jejím tělem podle toho, jak se dvojnásobná vítězka Wimbledonu zrovna cítí. A při povzbuzování u kurtu se trošku krotí.
Zatímco Kvitová v Singapuru hraje na pátém Turnaji mistryň, Vydra už je na Masters posedmé. "Byl jsem na něm jednou s Martinem Dammem a pětkrát s Berďou," připomněl Tomáše Berdycha, kterému se staral o kondici do konce loňské sezony. Pak krátce spolupracoval s Lukášem Rosolem a od konce června je s Kvitovou.
Ve středu sledoval výhru Kvitové nad Lucií Šafářovou, která dala hráčce naději před posledním duelem ve skupině na účast v semifinále. "Je hrozně důležité, že žije až do posledního zápasu. Když od půlky týdne víte, že nemáte o co hrát, nestojí to za nic. Je prima, že se Petra v pátek může porvat o postup," řekl Vydra.
Konec sezony? Ne!
Kvůli špatným krevním testům po mononukleóze Kvitová po Wimbledonu musela trénink výrazně omezit. Třeba na US Open ve volných dnech vůbec nehrála tenis a chodila jen do posilovny nebo imitovala údery před zrcadlem.
Vzhledem k zdravotním problémům Kvitové se zvažovalo, zda by nebylo lepší, kdyby ukončila sezonu předčasně. "Hlavně David (trenér Kotyza), ale doktoři jí hrát úplně nezakázali a ona moc chtěla na Masters a na Fed Cup," řekl Vydra.
V tréninku musí reagovat ze dne na den. Nemůže si udělat plán. "Po dvou dnech volna se Petra ráno vzbudí a je unavená. Pak nemá cenu se do něčeho nutit," řekl Vydra. "Snažím se ji poslouchat. Když vidím, že je jí dobře, přitlačíme."
Kvitová nemůže pracovat na vytrvalosti, protože špatně regeneruje. Neznamená to ale, že fyzičku vynechává. "Může dělat na síle, ale aniž by zahlcovala tělo laktátem. Ale v té skládance něco chybí. Je to, jako kdybyste stavěli barák a do malty nepřidali nějakou složku, taky by to taky dobře nedrželo. Musíme dávat pozor," uvedl Vydra.
Berďa zvládal obrovskou zátěž
Nepříjemné je, že Kvitová chvilku trénuje a pak musí přípravu omezit. To zažila letos dvakrát. V březnu si vzala volno a pak měla omezení v létě. "Podle mě je úplně nejhorší rytmus, kdy se střídá trénink - výpadek, trénink - výpadek. Metabolismus dostává hrozné rány. Pro ni je to fakt strašně náročné, to si málokdo uvědomuje," řekl Vydra.
Už se těší, až doktoři dají Kvitové zelenou pracovat bez omezení. "Po všem, co si letos prožila, má ještě hodně velké rezervy," konstatoval Vydra, který je s Kvitovou domluven na další sezonu a už přemýšlí o zimní přípravě. "Hlavně, aby to Petře vyhovovalo zdravotně a v podmínkách, které jí budou vyhovovat."
Dříve byl Vydra zvyklý, že Berdych vydržel hodně. "Zvládl velkou zátěž a přitom se vyhýbal zraněním," řekl Vydra. "Tomáš hodně investoval do svého těla. Zkoušel novinky, vozil s sebou fyzioterapeuta a nechával si dělat krevní testy."
V hráčské lóži Vydra vždy živě fandí. Často zatíná pěsti, neklidně poposedává a po výměnách hlasitě reaguje. "Hecovat chlapa je jednodušší. Vím, že mu to pomůže," porovnával Vydra. S Kvitovou, kterou ještě tolik nezná, se musí trošku krotit. "Mám strach, abych něco neudělal špatně. Nevím, jak ten řev na ni zapůsobí. Ženské by to mohlo ublížit. V tomhle jsou holky trochu jako mimozemšťan," řekl.