Plzeň vládla a vyskočila před Slavii. Kováč s Libercem zničil svůj bývalý tým

Aktualizováno 18. 8. 2024 22:41
Fotbalisté Olomouce v 5. kole první ligy doma udolali Mladou Boleslav 3:2. Středočeský celek v utkání dvakrát vyrovnal, ale na branku Jana Klimenta ze čtvrté minuty nastavení už odpovědět nestihl. Plzeň se o skóre dostala před Slavii na druhé místo, v Českých Budějovicích vyhrála jasně 3:0. Stejným poměrem si Liberec poradil s Pardubicemi.
Jan Kliment slaví branku do sítě Mladé Boleslavi.
Jan Kliment slaví branku do sítě Mladé Boleslavi. | Foto: ČTK

Útočník Sigmy skóroval dvakrát v zápase a s pěti góly se osamostatnil v čele tabulky kanonýrů. Vedle něj se za Hanáky v 21. minutě premiérově v nejvyšší soutěži prosadil Matěj Mikulenka, za hosty se trefili Vasil Kušej a střídající Benson Sakala.

Olomouc porazila Boleslav potřetí z posledních čtyř ligových zápasů a doma vyhrála i druhé utkání v této sezoně. Hanáci jsou v neúplné tabulce čtvrtí. Boleslav prohrála i třetí venkovní duel v ligovém ročníku a nedokázala se ideálně naladit na čtvrteční úvodní zápas 4. předkola Konferenční ligy proti Paksu.

Plzeň zvítězila v Českých Budějovicích hladce 3:0. Západočeši udrželi neporazitelnost v sezoně, vyhráli čtvrtý z pěti zápasů tohoto ročníku nejvyšší soutěže a z druhého místa v tabulce nadále ztrácejí dva body na vedoucí Spartu.

Favorita poslal v 31. minutě do vedení z penalty Erik Jirka a po změně stran se trefili Cadu s Lukášem Kalvachem. Jihočeši prohráli i třetí utkání po příchodu trenéra Františka Straky a na posledním místě tabulky jako jediní v soutěži stále čekají na první bod.

Fotbalisté Liberce porazili Pardubice 3:0 a poprvé v sezoně na domácím trávníku vyhráli. Dva góly dal proti bývalému klubu Michal Hlavatý, skóre po čtvrthodině otevřel Christian Frýdek. Domácí dohrávali od 73. minuty o deseti bez vyloučeného Ahmada Ghaliho, brankář Hugo Jan Bačkovský v oslabení chytil Vojtěchu Patrákovi penaltu.

Liberec vyhrál teprve podruhé z posledních 10 ligových duelů, stejně tak si připsal druhé vítězství v ročníku.

Trenér Slovanu Radoslav Kováč uspěl v souboji proti bývalému klubu, který ještě v minulé sezoně vedl. Severočeši se posunuli na šestou příčku neúplné tabulky. Pardubičtí prohráli počtvrté z dosavadních pěti kol a jsou dvanáctí.

Slovácko vyhrálo nad Baníkem Ostrava 1:0. Zápas rozhodl ve 44. minutě vlastní gól hostujícího Matěje Chaluše. Tým z Uherského Hradiště zvítězil doma v lize po devíti duelech a poprvé v sezoně. Baník, který dohrával v deseti po vyloučení Davida Buchty z 82. minuty, po dvou kolech nebodoval. Slezanům patří v tabulce 11. místo, mají však k dobru odložené utkání v Karviné. Slovácko po druhém vítězství po sobě poskočilo na šestou příčku.

Celek z Uherského Hradiště v týdnu získal útočníka Krmenčíka po jeho konci v Apollonu Limassol, bývalý český reprezentant začal na lavičce a do utkání naskočil v 56. minutě jako první střídající hráč týmu.

5. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 3:2 (2:1)

Branky: 45.+4 a 90.+4 Kliment, 21. Mikulenka - 34. Kušej, 48. Sakala. Rozhodčí: Szikszay - Vlček, Pečenka - Kocourek (video). ŽK: Dele - Pulkrab. Diváci: 3125.

Olomouc: Stoppen - Hadaš, Dohnálek, Pokorný, Sláma (82. Chvátal) - Breite (67. Juliš), Spáčil - Navrátil (67. Šíp), Zorvan (57. Dele), Mikulenka (82. Vodháněl) - Kliment. Trenér: Janotka.

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Král, Suchý, Fulnek - Vydra (46. Sakala), Langhamer (64. Matějovský) - John (55. Mašek), Mareček (46. Pulkrab), Kušej - Ladra (82. Stránský). Trenér: Holoubek.

Dynamo České Budějovice - Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)

Branky: 31. Jirka z pen, 50. Cadu, 81. Kalvach. Rozhodčí: Radina - Hájek, Hurych - Všetečka (video). ŽK: Hubínek, Kučera (trenér brankářů), Tomášek (masér, všichni Budějovice). Diváci: 4582.

Č. Budějovice: Fendrich (46. Janáček) - Čoudek, Križan, Nikl - Šigut (88. Hora), Hubínek, Tischler (66. Zíka), Trummer - Čermák, Ogiomade (74. Tranziska) - Adediran (74. Ondrášek). Trenér: Straka.

Plzeň: Tvrdoň - Dweh, Hranáč, Jemelka - Jirka, Kalvach (85. Slončík), Sojka (89. Míka), Cadu - Panoš (46. Šulc), Mosquera (46. Červ) - Ricardinho (46. Vašulín). Trenér: Koubek.

Slovan Liberec - FK Pardubice 3:0 (2:0)

Branky: 37. a 64. Hlavatý, 15. Frýdek. Rozhodčí: Rouček - Kotík, Dresler - Orel (video). ŽK: Hlavatý, Ševínský, Icha, Varfolomejev - Noslin. ČK: 73. Ghali (Liberec). Diváci: 2941.

Liberec: Bačkovský - Halinský, Ševínský, Purzitidis - Ghali, Icha (70. Zyba), Hlavatý, Kayondo (70. Koželuh) - Višinský (78. Preisler), Frýdek (70. Nyarko) - Tupta (80. Varfolomejev). Trenér: Kováč.

Pardubice: Budinský - Noslin, Šimek, Jindra, Kalabiška (71. Surzyn) - Vacek, Simon - Leipold (53. Mareš), Zlatohlávek (46. Yahaya), Patrák (83. Zifčák) - Krobot (53. Solil). Trenér: Saňák.

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 1:0 (1:0)

Branka: 44. vlastní Chaluš. Rozhodčí: Starý - Slavíček, Pochylý - Volek (video). ŽK: Vaško, Doski, Kohút, Reinberk, Daníček, Krmenčík, Heča - Šín, Buchta, Chaluš, Hapal (trenér). ČK: 82. Buchta. Diváci: 6447.

Slovácko: Heča - Ndefe (69. Reinberk), Hofmann, Vaško, Doski - Trávník - Blahút (77. Azevedo), Kohút (69. Daníček), Havlík, P. Juroška (56. Krmenčík) - Kozák (76. Kim Sung-pin). Trenér: West.

Ostrava: Holec - Aririerisim, Chaluš, Pojezný - Rusnák (18. Buchta), Grygar (59. Rigo), Boula, Holzer (79. Klíma) - Šín (59. Ewerton) - Kubala (59. Tanko), Prekop. Trenér: Hapal.