Soumrak bruslení na Nikolajce. Nejstarší stadion v Praze na podzim led nezamrazí

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
26. 6. 2022 13:02
Pražský zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na příští sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým nárůstem cen energií. O domovský led tak přicházejí sportovní kluby, školáci i široká veřejnost, která sem každý víkend chodila na oblíbená veřejná bruslení.
Zimní stadion Nikolajka
Zimní stadion Nikolajka | Foto: Milan Kammermayer

Po zbourání pražské Štvanice v roce 2011 se Nikolajka stala nejstarším zimním stadionem v Praze, na kterém se stále bruslí. Od příští sezony už to ale platit nebude. 

Majitelé šedesát let starého sportoviště oznámili, že na podzim už led mrazit nebudou.

"Bohužel nejsme schopni zajistit provoz zimního stadionu Nikolajka v následující sezoně. Jedná se o bezprecedentní situaci, ovlivněnou faktory, na které se nebylo možné dopředu připravit - skokové nárůsty cen energií a dodacích lhůt technologií," uvedla společnost NIKO Praha a. s. ve vyjádření, které poskytla Aktuálně.cz. 

Bez domovského kluziště se tak rázem ocitli hokejisté z HC Smíchov, krasobruslaři tradičního klubu Stadion i školáci z Prahy 5, nemluvě o nejširší veřejnosti, která sem o víkendech chodívala na populární veřejná bruslení. 

"Dozvěděli jsme se to před pár týdny. Jsem z toho nešťastná, stanou se z nás kočovníci," říká předsedkyně krasobruslařů ze Stadionu Michaela Kaňáková. Ta nyní usilovně shání tréninkovou plochu pro více než šest desítek svěřenců klubu, za který kdysi bruslili například legendární sourozenci Romanovi nebo medailistka z olympiády Hana Mašková. 

V podobně nezáviděníhodné situaci se ocitli i hokejisté klubu HC Smíchov, ve kterém trénuje kolem dvou stovek dětí. Také oni trávili na Nikolajce každý den a nyní musí narychlo hledat prostor k tréninku. Což při nedostatku ledových ploch v Praze není vůbec snadné.

"Snažíme se shánět ledy, kde to jen jde, v Praze i mimo ni. Dva týmy nám například budou trénovat v Černošicích, o dalších jednáme. Bude to logisticky dost náročné," říká Michal Gandalovič, předseda smíchovských hokejistů. 

Kompresory ze šedesátých let dosloužily

Situace, která na Nikolajce nastala, je důsledkem dvou faktorů. Prvním je zastaralá technologie chlazení plochy, která se opírala o kompresory ČKD ze šedesátých let. Údržba a provoz ovšem byly čím dál náročnější a v posledních letech byl problém shánět náhradní díly. 

Zastaralé kompresory ve strojovně Nikolajky
Zastaralé kompresory ve strojovně Nikolajky | Foto: Milan Kammermayer

I proto se plánovala generální rekonstrukce strojovny, na kterou majitelé dokonce získali grant. Ten ale podle svých slov nestihli využít kvůli dlouhým dodacím lhůtám od dodavatelů, které by přestavbu neúměrně protáhly. 

Důsledkem je stav, kdy už provozovatelé stadionu nejsou schopni zajistit naprostou bezpečnost. Což je při více než šesti tunách čpavku, které stadion jako chladicí médium využívá, naprostá priorita. 

"Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu teplé užitkové vody (omezení závislosti na plynu) do začátku nové zimní sezony. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již v následující zimní sezoně bezpečný," tvrdí majitelé. 

Druhým důvodem uzavírky stadionu je pak dramatická situace na trhu s energiemi. Nikolajce se v jejím důsledku násobně zvýšila cena nasmlouvané elektřiny i plynu. A tyto náklady by se musely přenést na návštěvníky stadionu, což vedlo k obávám ze ztrátovosti provozu, který už v minulém roce skončil v minusu.

Jedná se o nové ploše v Praze 5

Pokud se tyto problémy nepodaří uspokojivě vyřešit, zůstávají vyhlídky nejstaršího zimního stadionu v Praze značně nejisté. Majitelé tvrdí, že o dalším osudu Nikolajky se rozhodnou na jaře příštího roku. 

Krasobruslařka Hana Mašková v roce 1969 v Praze
Krasobruslařka Hana Mašková v roce 1969 v Praze | Foto: ČTK

"Naším cílem je zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době přehodnocujeme plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody. Aktuálně, od května 2022, je stadion využíván na inline hokej," tvrdí majitelé. 

O situaci kolem stadionu se aktivně zajímá i městská část Praha 5, kam Nikolajka administrativně spadá. Ani politikům se ale zatím nepodařilo pokračování provozu stadionu zajistit. 

"Město se pokoušelo domluvit o pronájmu či odkupu stadionu, ale oni (Niko, pozn. red.) nepřišli se žádným řešením situace," tvrdí radní David Dušek (STAN).

Takovou interpretaci vzájemných jednání ale majitelé stadionu popírají. "Městská část nám žádnou konkrétní pomoc nenabídla. O prodeji stadionu s nikým nejednáme. Konkrétní nabídku na prodej stadionu jsme neobdrželi ani od Prahy 5," uvádějí majitelé v prohlášení. 

Podle radního Duška každopádně městská část nyní jedná o náhradním řešení, při kterém by na území Prahy 5 vzniklo alespoň dočasné kluziště, jež by mohlo funkci Nikolajky zastoupit.

"V tuhle chvíli tak hledáme možnosti, jak zajistit hlavně pro malé sportovce, školáky a občany Prahy 5 vůbec možnost bruslení. Máme vytipované i lokality, kde by mohla alespoň dočasná ledová plocha vzniknout, ale zatím je to v jednání," říká Dušek.

Je ale samozřejmě otázkou, jak rychle může ke zbudování byť dočasné ledové plochy dojít a také zda vůlí politiků nezamávají výsledky podzimních komunálních voleb. 

Hrozí katastrofické scénáře

Jak upozorňuje Česká unie sportu (ČUS), případ ukončení provozu Nikolajky nemusí být zdaleka jediný. Zvyšující se ceny energií se stanou neřešitelným problémem pro další stadiony a potažmo sportovní kluby i samotné sportovce. 

"Očekáváme, že od září bude docházet ke zdražování tréninků dětí a patrně k ještě katastrofičtějším scénářům. Až se na podzim rozjede topná sezona, některé spolky budou uzavírat sportoviště nebo se jich zbavovat. Jsou na finančním dně," varoval v tiskové zprávě předseda ČUS Miroslav Jansta.

Napětí ještě posílilo neúspěšné jednání předsedy Národní sportovní agentury Filipa Neussera s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, který odmítl požadavek na navýšení prostředků na provoz a údržbu sportovišť.

Místo loňských 550 milionů mělo být letos na tento účel k dispozici necelých sto milionů korun. Sportovní organizace mají čekat na plošné řešení, jehož podmínky ale ještě vláda nezveřejnila.

 

Právě se děje

Další zprávy