Nikolajka už na podzim nezamrzne. A Praha 5 vyhlíží stavbu nového stadionu

Podívejte se s námi do útrob nejstaršího zimního stadionu v Praze.
"Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu teplé užitkové vody (omezení závislosti na plynu) do začátku nové zimní sezony. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již v následující zimní sezoně bezpečný," uvedli majitelé v prohlášení.
Kromě veřejnosti a smíchovských hokejistů zdejší led využívali také krasobruslaři z klubu Stadion. Za minulého režimu zde dokonce měli vrcholové středisko sportu, a tak zde trénovali třeba olympijští medailisté Hana Mašková (na snímku) či Petr Barna.
Nikolajka ovšem zažila i mnohem zajímavější návštěvy. Během svého angažmá ve Washingtonu zde trénoval Jaromír Jágr. A protože byl s místními službami prý velmi spokojený, zvěčnil se ve správcovské kanceláři na zeď slávy.
Začít můžeme u samotného názvu Nikolajka. Ten neodkazuje na žádného ruského bohatýra, ale na poustevníka, který měl v 17. století žít ve stráních nad dnešním stadionem. Jiná teorie ovšem praví, že Nikolajka dostala název podle zemského advokáta Antonína Františka Nikolaie, který si nechal v nedalekém parku postavit usedlost.
Foto: Milan Kammermayer
Jakub Šafránek Jakub Šafránek, Milan Kammermayer
Aktualizováno 9. 8. 2022 11:01
Kvůli havarijnímu stavu strojovny i drahým energiím přerušil pražský zimní stadion Nikolajka minimálně do jara provoz. Městská část Praha 5 nepočítá s tím, že by historický stadion byl někdy obnoven. Místo toho plánují politici ve spolupráci se soukromým investorem postavit na jiném místě nejprve dočasnou ledovou plochu a posléze i novou halu.

"Podařilo se nám získat investora, který poskytne potřebnou finanční součinnost, využitelnou na realizaci dlouhodobého i krátkodobého řešení. Zavázal se provozovat, při dlouhodobé variantě, nový zimní stadion," uvedl v tiskové zprávě Prahy 5 radní pro oblast sportu David Dušek ze STAN.

Varianta, že by se Nikolajku podařilo rekonstruovat, podle radnice již padla. Jednak kvůli technickému stavu stadionu, který je po šedesáti letech provozu výrazně zastaralý a vzhledem k současným cenám energií ekonomicky neudržitelný. Druhým důvodem je údajná pasivita majitelů (Niko a.s.), kteří podle radnice odmítají situaci řešit. 

"Se současným majitelem stadionu jsme se mnohokrát snažili domluvit na kompromisu, řeč s ním ale není. Bez ohledu na jeho plány, zub času se do stadionu zakousl nevratně. Investovat do dalšího provozu výrazně zastaralého stadionu nemá ekonomicky smysl. Než se teď s majitelem roky přetahovat, raději volíme svou cestu," tvrdí starostka Renáta Zajíčková (ODS). 

O místě, kde by mohl vyrůst nový stadion, budou politici teprve jednat. Budoucnost samotné Nikolajky, kde dosud působily sportovní kluby HC Smíchov a krasobruslařský Stadion, je však ještě nejistější. Podle vyjádření, které poskytli majitelé stadionu Aktuálně.cz v červnu, se o jejím osudu rozhodne na jaře. 

"Naším cílem je zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době přehodnocujeme plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody," uvedla společnost Niko v reakci na to, že letos už led nezamrazí. 

Jak to na stadionu vypadá, se můžete podívat v přiložené fotogalerii, která vznikla na jaře roku 2020. Od té doby se toho na Nikolajce změnilo jen málo. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy