Nikolajka už na podzim nezamrzne. A Praha 5 vyhlíží stavbu nového stadionu

Podívejte se s námi do útrob nejstaršího zimního stadionu v Praze.
"Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu teplé užitkové vody (omezení závislosti na plynu) do začátku nové zimní sezony. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již v následující zimní sezoně bezpečný," uvedli majitelé v prohlášení.
Kromě veřejnosti a smíchovských hokejistů zdejší led využívali také krasobruslaři z klubu Stadion. Za minulého režimu zde dokonce měli vrcholové středisko sportu, a tak zde trénovali třeba olympijští medailisté Hana Mašková (na snímku) či Petr Barna.
Nikolajka ovšem zažila i mnohem zajímavější návštěvy. Během svého angažmá ve Washingtonu zde trénoval Jaromír Jágr. A protože byl s místními službami prý velmi spokojený, zvěčnil se ve správcovské kanceláři na zeď slávy.
Začít můžeme u samotného názvu Nikolajka. Ten neodkazuje na žádného ruského bohatýra, ale na poustevníka, který měl v 17. století žít ve stráních nad dnešním stadionem. Jiná teorie ovšem praví, že Nikolajka dostala název podle zemského advokáta Antonína Františka Nikolaie, který si nechal v nedalekém parku postavit usedlost.
Foto: Milan Kammermayer
Jakub Šafránek Jakub Šafránek, Milan Kammermayer
Aktualizováno 9. 8. 2022 11:01
Kvůli havarijnímu stavu strojovny i drahým energiím přerušil pražský zimní stadion Nikolajka minimálně do jara provoz. Městská část Praha 5 nepočítá s tím, že by historický stadion byl někdy obnoven. Místo toho plánují politici ve spolupráci se soukromým investorem postavit na jiném místě nejprve dočasnou ledovou plochu a posléze i novou halu.

"Podařilo se nám získat investora, který poskytne potřebnou finanční součinnost, využitelnou na realizaci dlouhodobého i krátkodobého řešení. Zavázal se provozovat, při dlouhodobé variantě, nový zimní stadion," uvedl v tiskové zprávě Prahy 5 radní pro oblast sportu David Dušek ze STAN.

Varianta, že by se Nikolajku podařilo rekonstruovat, podle radnice již padla. Jednak kvůli technickému stavu stadionu, který je po šedesáti letech provozu výrazně zastaralý a vzhledem k současným cenám energií ekonomicky neudržitelný. Druhým důvodem je údajná pasivita majitelů (Niko a.s.), kteří podle radnice odmítají situaci řešit. 

"Se současným majitelem stadionu jsme se mnohokrát snažili domluvit na kompromisu, řeč s ním ale není. Bez ohledu na jeho plány, zub času se do stadionu zakousl nevratně. Investovat do dalšího provozu výrazně zastaralého stadionu nemá ekonomicky smysl. Než se teď s majitelem roky přetahovat, raději volíme svou cestu," tvrdí starostka Renáta Zajíčková (ODS). 

O místě, kde by mohl vyrůst nový stadion, budou politici teprve jednat. Budoucnost samotné Nikolajky, kde dosud působily sportovní kluby HC Smíchov a krasobruslařský Stadion, je však ještě nejistější. Podle vyjádření, které poskytli majitelé stadionu Aktuálně.cz v červnu, se o jejím osudu rozhodne na jaře. 

"Naším cílem je zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době přehodnocujeme plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody," uvedla společnost Niko v reakci na to, že letos už led nezamrazí. 

Jak to na stadionu vypadá, se můžete podívat v přiložené fotogalerii, která vznikla na jaře roku 2020. Od té doby se toho na Nikolajce změnilo jen málo. 

 

Právě se děje

Další zprávy