Bratislava - Hokejoví fanoušci neumí číst. Nemyslí. Ignorují stanovená pravidla.
Bylo by to tak, kdyby je člověk posuzoval pouze podle toho, kolik zakázaných věcí končí při MS v úschovnách před zimním stadionem v Bratislavě.
Čtěte také:
- Černý trh s lístky na MS: Překupníci byli pro smích
- Krásná hokejová Bratislava: Plzeň 32 korun, Budvar 30
Ochranka ve vstupech do haly zabavuje hlavně předměty, které mohou ohrozit bezpečnost lidí v hledišti a hráčů na ledě.
"Na zadní straně vstupenek je vyjmenované všechno, s čím do haly nesmí. Ale fanoušci pokyny asi nečtou," řekla Aktuálně. cz před utkání Česka dívka, jež v úschovně pracuje. Velké, úmorné fronty se před ní vytvářely před zápasy i po nich.
Nůžky vedle deštníků. Vuvuzely za bubny
Na regálech v úschovně se kupily především fotoaparáty. Vedle nich ležely videokamery. Velké nůžky. Nože a další ostré předměty. Vuvuzely a jiné trubky. Deštníky. A stovky dalších zakázaných věcí.
A na zemi stály obrovské bubny. "Do haly si je chtěli vzít lotyšští fanoušci. I s palicemi," prozradila dívka. Lotyši bubny protáhli půlkou Bratislavy - od irské hospody v historickém jádru města až po Fan Village.
Někteří čeští fanoušci zase přišli o svá ´troubítka´. Ale jen na dvě hodiny a něco. Po skončení utkání si každý může zabavené věci ze dvou úschoven vyzvednout.
Fanoušci na ně dostávají lístečky jak v šatnách na plesech nebo v divadlech. Mnozí z nich však úschovny při prvních zápasech využívali jako bezplatná odkladiště plných batohů.
Jídlo a pití? Do haly ne! Do žaludku, nebo do koše
"Nebylo tady skoro k hnutí, a tak jsme začali brát jenom opravdu zakázané předměty," prohlásila dívka. Do haly se nesmí nosit ani jídlo a pití, ale zavazadla s ním úschovna také nepřijímá.
"Fanoušci musí své jídlo sníst a nápoje vypít ještě před stadionem. Nebo vyhodit do košů," upozornila pracovnice úschovny. Podle mluvčí MS Michaely Grendelové se může v hale povzbuzovat jen řehtaček a zvonců. Vlajky nesmí viset na tyčích.
"Řehtačky by neměly být víc než čtvrt metru dlouhé," dodala Grendelová.
"Nechápu, proč jsou bubny na povzbuzování zakázané a kravské zvonce povolené. Asi, že Švýcar René Fasel dělá předsedu Mezinárodní hokejové federace," postěžoval si Aktuálně.cz český fanoušek Karel Liška.
Řadě fanoušků vadí, že zákaz platí i pro deštníky. Pokud prší a odevzdají je do úschovny, zmoknou při kontrole ve vstupech na stadion. V hale sice uschnou, ale pak znovu promoknou, když čekají ve frontě před úschovnami.
Pořadatelé jim radí, ať si místo deštníků vezmou pláštěnky.
Malé fotoaparáty ne. Mobily ano. Lidé nechápou
Ochranka u vstupů do haly vrátila zpět hodně lidí kvůli fotoaparátům. Zákaz se vztahuje itaké na ně. "Fanoušci se chtěli se v nové hale vyfotit, aby jim zůstala památka," vysvětlila dívka v úschovně. Lidé si dělali snímky také ve městě, před stadionem a ve Fan Village.
Zákaz neplatí pro mobily se zabudovanými fotoaparáty. Některé jsou zhruba stejně velké jako nejmenší ´digitály´. "S digitálním foťákem vás do hlediště nepustí, a s mobilem ano. To mně tedy hlava nebere. Ty děsné fronty před úschovnami mohly být třeba poloviční," poznamenal Liška.
Asi čtyřicetiletá Slovenska se dozvěděla těsně před střetnutím domácího týmu, že s fotoaparátem se do Orange Aréne nedostane. "Kam ho mám schovat? Pod klobouk?" přemýšlela.
"Zkuste to do kalhot do rozkroku," poradil jí muž vedle ní starý trik, díky němuž pašují například fanynky fotbalových klubů na stadiony pyrotechniku.
"To nepůjde, vzala jsem si moc těsné džíny,""odpověděla smutně.