Válel za Kometu, učil se od Erata, nejen NHL žasne nad jeho skromností. Nečas jde v draftu po Top 10

Adam Sušovský Adam Sušovský
20. 6. 2017 6:32
Talent Komety Brno bude v draftu NHL nejvýše postaveným Čechem, i když dopředu zámořským klubům oznámil, že chce zůstat i příští rok v Brně. Jeho pokora je vlastnost, kterou Nečas na první pohled zaskočí každého. V osmnácti letech zažil turbulentní sezonu. Zahrál si na dvou juniorských šampionátech, vyhrál Memoriál Ivana Hlinky a čtyřmi góly pomohl Kometě k titulu. Taky ale zklamal na MS do 18 let a je si toho vědom.
Martin Nečas
Martin Nečas | Foto: Lukáš Caha

Praha - Kdo ze skautů sledoval Martina Nečase na šampionátu osmnáctek, nechápal. Osmnáctiletý supertalent českého hokeje přijel na Slovensko, vyjel na led s kapitánským céčkem a pod tíhou drsného očekávání selhal. Nevycházelo mu najednou vůbec nic. Nejenže nedal gól, taky se hrubou chybou v prodloužení podepsal pod rozhodující čtvrtfinálovou akcí, která jeho tým poslala domů.

"Je to dobrý kluk, ale jakmile mu nevycházejí věci do ofenzivy, nedokáže předvádět svoji hru. I jiní skauti si říkali, co se to s ním stalo. Na juniorském šampionátu (dvacetiletých) byl mnohem lepší," napsal o Nečasovi do prestižního kanadského magazínu The Hockey News nejmenovaný hráčský skaut.

Závěr sezony musel být pro Nečase zápřah na nervy, jaký si těžko někdo může představit. Kometu Brno opustil až ve finále, do kterého nastřílel čtyři góly a byl jedním z nejlépe hodnocených brněnských hráčů.

Na šampionátu osmnáctek přišel o mistrovské oslavy. A ještě čelil kritice. V pátek přijde náplast, která mu po tom všem změní život: Nečas bude nejvýše postaveným Čechem. Podle zámořských médií má dokonce šanci proniknout do TOP 10. 

To se od roku 2007 povedlo jen Jakubu Voráčkovi a Pavlu Zachovi, oba dnes NHL hrají. The Hockey News momentálně tipuje Nečase na jedenácté místo do Los Angeles. Někteří si ale myslí, že si jej už jako desátého v pořadí vybere Florida.

Proč? Je to skvělý bruslař a výborný centr, který umí tvořit hru i ve velké rychlosti. Dokázal to i v českém profesionálním hokeji, píše o Nečasovi jiný server The Hockey Writers. 

Osmnáctky mě mrzí. Nedával jsem góly, které se čekaly

Jediným nedostatkem jsou zatím tělesné proporce: Při 185 centimetrech výšky váží podle údajů Komety Brno jen 76 kilo. Do NHL bude muset ještě výrazně posílit.

Naznačil to i průběh letošní sezony: V ní zasáhl celkem do 76 zápasů. Vedle Komety Brno naskočil i v dresu Třebíče ve WSM lize, Česko reprezentoval na juniorském šampionátu i na MS osmnáctek, s tou vyhrál Hlinkův memoriál. Hlavně na přelomu roku na něm brutální zápřah byl znát. Kometa mu dokonce musela dát na chvíli volno.

"Hrozně mě mrzelo hlavně to, jak dopadl šampionát osmnáctek. Nepředvedl jsem tam výkony, které se ode mě očekávaly. Nedával jsem góly a to byl možná klíčový faktor celého našeho mužstva. Nehráli jsme dobře ani týmově, jako na Hlinkově memoriálu. To asi rozhodlo," vypráví teď Nečas.

Když po letošní sezoně opadl humbuk, sbalil kufry a odletěl na měsíc do Ameriky. Aby o něm nikdo neviděl, nikdo neslyšel. Aby restartoval hlavu a připravil se na další sezonu, znovu hodně klíčovou.

V New Yorku piloval angličtinu a trénoval pod dohledem bývalého vynikajícího českého obránce Radka Martínka, pak odletěl do Nashvillu, kde u Martina Erata poprvé viděl zápasy NHL - naživo sledoval cestu Predators do finále Stanley Cupu a u toho si v hlavě uvědomoval, že tuhle show sám možná brzy zažije na vlastní kůži i jako hráč.

Draft a rovnou smlouva? Ne. Ještě rok v Brně

"Mám teď o to větší motivaci se do NHL dostat. Je to pro mě velká inspirace. Blíží se draft, asi mě trošku přepadnou nervy. Budu si ten den ale chtít s rodinou užít. Kdysi jsem měl rád Washington kvůli Ovečkinovi, je mi ale úplně jedno, kdo si mě vybere. Hlavně totiž vím, že i když přijdu na řadu v prvním kole, neznamená to, že NHL jednou budu hrát. Čeká mě hodně dřiny," říká Nečas. 

O tom, jaký je, se zástupci týmů mohli přesvědčit v květnu na Combine testech v Buffalu. Vedle kondičních testů zaujal skauty hlavně svou skromností: "Nechtěl jsem jim lhát. Na rovinu jsem jim řekl, že letos do Ameriky odejít ještě nechci. Že chci zůstat v Brně."

"Tohle je můj plán. Já moc dobře vím, že do NHL musím hodně zesílit. Podle mě je lepší, abych hrál u nás doma extraligu dospělých než v zámoří juniorku. Bude ale záležet, jak se s týmem domluvíme po draftu. Co si bude přát klub, který si mě vezme," říká.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska.

Aktualizováno před 58 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy