Trumfli Slováky, letos i Čechy. Teď Švýcaři můžou mít jedničku draftu, svého Dacjuka

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 6. 2017 17:33
Skoro polovinu 90. let strávili Švýcaři v nižší skupině mistrovství světa – mezi hokejovými trpaslíky. Od té doby udělali ohromný pokrok. V současné sezoně sklidili nebo teprve sklidí víc úspěchů než Češi.
Nico Hischier s cenou pro nejlepšího nováčka CHL, která sdružuje tři hlavní juniorské soutěže v zámoří.
Nico Hischier s cenou pro nejlepšího nováčka CHL, která sdružuje tři hlavní juniorské soutěže v zámoří. | Foto: ČTK

Praha - Před čtyřmi roky šokovali, když na světovém šampionátu ukořistili stříbro. Letos hráči s helvetským křížem na prsou senzační cestu nezopakovali, ale porazili Kanadu a ve skupinovém pořadí ukázali záda Čechům i Finům.

Hvězdný Švýcar Josi má v Nashvillu dva krajany - Webera a Fialu.
Hvězdný Švýcar Josi má v Nashvillu dva krajany - Webera a Fialu. | Foto: Reuters

Stvrdili tím dlouhodobý vzestup, který je nepřehlédnutelný také za mořem.

Nashville a Pittsburgh, týmy bojující o Stanley Cup, mají dohromady čtyři Švýcary. Kevin Fiala sice nehraje, neboť čeká, až mu sroste zlomená stehenní kost, Yannick Weber dostává málo prostoru a Mark Streit žádný. Roman Josi ovšem patří k nejvytěžovanějším mužům.

Co by za tenhle výčet dali Rusové nebo Češi, kteří mají ve finále pouze jednoho, respektive žádného zástupce.

Švýcaři přeskočili Slováky

Osmimilionový stát navíc uspěje ještě na jedné důležité frontě. Útočník Nico Hischier se za pár týdnů pravděpodobně stane nejvýše draftovaným Švýcarem v historii. Na pódium vystoupá buď jako první, nebo druhý. Mimochodem - Martin Nečas, největší česká naděje, má šanci na elitní desítku.

"Je to až neskutečné," říká Yannick Weber k hokejovému rozmachu své země. Josi přitakává: "Momentálně je skvělé být Švýcarem. Za oceán nás chodí pořád víc."

Pryč jsou časy, kdy alpskou zemi pořádně reprezentovali v NHL jenom náhradní brankáři David Aebischer a Martin Gerber. V nynějším ročníku nastoupilo mezi nejlepšími 15 Švýcarů (víc než Slováků), řada z nich zářila.

Další hvězdou by měl být Hischier, který je spolu s Kanaďanem Nolanem Patrickem největším favoritem blížícího se draftu.

Dřina, z níž se zvedá žaludek

Oba zruční centři se minulý týden potkali v Buffalu na události s názvem NHL Scouting Combine, kde kluby intenzivně přemýšlejí, do jakých mladíků mají vložit důvěru. Zkrátka koho draftovat.

Sledovaná akce je většinu dní o mluvení. Pohovor střídá pohovor. Někdy hráč může ztratit přehled, s kolika týmy vlastně hovořil. Později následují zdravotní prohlídky a nakonec fyzické testy, které budí největší zájem veřejnosti.

Letos fanoušky opakovaně bavila tato scéna - hokejista usilovně šlapající do pedálů, motivovaný intenzivním křikem drsného Jordana Marwina, osvaleného trenéra a přeborníka v brazilském jiu-jitsu. "Rozhodně ho slyšíte," podotkl bek David Forrance. "Docela se mi to líbilo."

Takhle teenagery cepoval Marwin, zvaný "Bike Guy":

Hráči rovněž sprintovali ze strany na stranu, dělali shyby, skákali do výšky nebo předváděli, kolik vytlačí na bench pressu. Nejeden teenager po takové zátěži zvracel.

Ostudu si uřízl Američan Casey Mittelstadt, jeden z největších talentů neudělal ani jeden shyb, což ovšem neznačí katastrofu. Stejně neúspěšný byl před třemi roky Sam Bennett, jenž momentálně válí za Calgary.

Hischier chce hrát jako Dacjuk

Ale zpět k souboji Hischier vs. Patrick. New Jersey, které bude v draftu táhnout jako první, zatím neprozradilo, z koho udělá celkovou jedničku.

Dlouho byl favoritem všestranný hromotluk Patrick, jenže mu uškodilo, že kvůli zranění - a ne zrovna prvnímu - zmeškal víc než polovinu poslední sezony. "Myslím, že trocha nepřízně osudu vás posílí," prohlásil pozitivně naladěný Kanaďan, jenž chce v NHL kráčet po stopách otce a strýce.

Byť Hischier není tak urostlý jako Patrick, také vyniká při bránění a má nesmírně rychlé a šikovné ruce. Někomu proto připomíná krále elegantních kliček Pavla Dacjuka. "Chtěl bych hrát přesně jako on," řekl před pár dny sám Švýcar.

Ať už New Jersey ukáže na kohokoliv, nejspíš získá okamžitou posilu pro hlavní tým. Dalšího Connora McDavida či Austona Matthewse však ne. "Řekl bych, že to je pro nás spíš výhoda. Nebude na nás takový tlak," poznamenal Patrick.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 1 hodinou

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy