Těla Jana Marka a Karla Rachůnka byla identifikována

Sport ČTK Sport, ČTK, Tereza Šídlová
8. 9. 2011 17:15
V moskevské nemocnici se probral přeživší Galimov
Foto: Aktuálně.cz

Jaroslavl, Praha - Ruské úřady identifikovaly dvě ze tří českých obětí letecké tragédie v Jaroslavli. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí české ambasády v Rusku Ondřej Soukup. Jde o Jana Marka a Karla Rachůnka.

Úřady nevylučují, že kvůli identifikaci Josefa Vašíčka budou muset dorazit do Ruska příbuzní.

Velvyslanectví v Moskvě kvůli neštěstí zřídilo krizový tým a zároveň do Jaroslavle vyslalo svého konzula. "Bude prostředníkem mezi rodinami pozůstalých a ruskými úřady. Zároveň bude monitorovat vyšetřování nehody a identifikaci," uvedl Soukup.

S rodinami zesnulých českých hráčů a českým velvyslanectvím v Moskvě už se spojil i Český svaz ledního hokeje. Plánuje totiž oficiální rozlučku s hráči, o jejím termínu se stále jedná. Na čtvrteční tiskové konferenci svazoví funkcionáři také oznámili, že vyřadí čísla dresů (4, 15, 63), kteří tři zemřelí čeští reprezentanti a mistři světa nosili, ze sady pro národní tým.

První se vyřeší repatriace

Do Jaroslavle ve čtvrtek zamířil český konzul  David Nový z velvyslanectví v Moskvě. Jeho první kroky vedly do štábu, které na místě zřídilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. V blízkosti štábu je  márnice, kde se nachází těla zesnulých českých hokejistů.

„Hlavní otázkou je repatriace. Ta je závislá na identifikaci těl. Předběžná identifikace už byla provedena u všech tří českých hráčů, ale jsou tam ještě nějaké nuance," řekl Nový bez podrobností.

O převozu ostatků českých hokejistů se má podle jeho slov rozhodnout dnes nebo zítra. „Teď je předčasné říkat, kdy k repatriaci dojde," dodal.

Smutek v gubernii

Třídenní smutek vyhlásil gubernátor Jaroslavlské oblasti Sergej Vachrukov. Ve všech pravoslavných kostelech oblasti se budou konat mše k uctění památky zemřelých hokejistů.

Hráčské odbory KHL zahájily finanční sbírku ve prospěch rodin mrtvých hokejistů.

Stránky ruských médií dnes zaplňují pohnuté osudy mrtvých hokejistů, z nichž někteří telefonicky hovořili se svými blízkými jen několik minut před havárií. Obránce Pavel Trachanov například volal své ženě Jekatěrině, aby se potěšil se svými malými syny. "Už startujeme, zavolám z Minsku, moc tě miluju," byla jeho poslední slova.

Podruhé se naproti tomu narodil dvacetiletý útočník Maxim Zjuzjakin, kterého trenéři na poslední chvíli ze seznamu cestujících vyškrtli. Zjuzjakin měl v Minsku absolvovat svůj první ligový zápas, ale trenér mládežnického týmu Lokomotivu Pjotr Vorobjov nakonec doporučil, aby si nadějný hráč ligovou premiéru odbyl až ve druhém kole v Moskvě. "Řekl mi, abych místo do Minsku odletěl rovnou do Moskvy," svěřil se hokejista novinářům.

Zrušená smlouva mu zachránila život

O štěstí může hovořit i osmatřicetiletý veterán Andrej Subbotin, který přestoupil do Jaroslavle z Jekatěrinburgu v minulé sezoně. Tři dny před zahájením té letošní s ním Lokomotiv ukončil smlouvu. Subbotin byl zklamaný, ale krok jaroslavlského generálního manažera mu, jak se ukázalo, zachránil život.

Gubernátor Omské oblasti Leonid Pležajev dnes oznámil, že založil fond k financování výstavby památníku pro dlouholetého omského hokejistu Alexandra Vjuchina, který při katastrofě u Jaroslavle zahynul. Osmatřicetiletý gólman působil v omském Avangardu deset let, do Lokomotivu Jaroslavl přestoupil v minulé sezoně.

Před budovou ruského velvyslanectví v Minsku se dnes shromáždily desítky truchlících fanoušků, kteří na chodník před budovou kladou květiny a zapálené svíce. Právě Minsk byl cílem osudného letu, při němž zahynulo 43 hokejistů jaroslavlského týmu, trenéři, maséři i klubový lékař.

Přeživší Galimov se probral

V moskevské nemocnici se mezitím probral z bezvědomí vážně poraněný ruský hokejista Alexander Galimov, který přežil středeční leteckou havárii, při níž zemřel téměř celý tým Jaroslavle. Podle agentury AP už šestadvacetiletý útočník dokonce mluvil s otcem.

"Věříme, že jeho vytrénované tělo sportovce nám pomůže bojovat," řekl Valerij Kubyškin, ředitel moskevského popáleninového centra, kam byl Galimov spolu s druhým přeživším palubním inženýrem Alexandrem Sizovem dnes převezen.

Po Demitrovi pojmenují stadion i školu

Formálně uctít památku bývalého kapitána slovenské hokejové reprezentace Pavola Demitry se rozhodli v Trenčíně, kde někdejší opora St. Louis začínala svoji hokejovou kariéru.

Foto: Reuters

Město Trenčín po Demitrovi pojmenuje hokejový stadion místní Dukly.

"Hned, jak jsem se to dozvěděl, nechal jsem vyvěsit černou vlajku na městském úřadě a navrhl, aby stadion nesl jméno ikony trenčínského hokeje," citují slovenská média primátora Trenčína Richarda Rybníčka. "Jeho číslu 38 tu bylo legendární, od 7. září je svaté. To nejmenší, co teď můžeme udělat, je po něm pojmenovat stadion," dodal mluvčí města Richard Nemec.

Památku svého slavného rodáka chce uctít i Dubnica nad Váhom, která po Demitrovi hodlá pojmenovat školu, do které v dětství chodil.

Vážení čtenáři, své názory a vzkazy k tématu můžete psát do této diskuse.

 

Právě se děje

Další zprávy