Žlutomodrý chaos. Švédsku hrozí, že nebude moci hrát na mistrovství světa

jzp jzp
10. 12. 2020 18:09
Hokejisté Švédska jsou před mistrovstvím světa dvacítek v nevídaných problémech, což ohrožuje jejich neuvěřitelnou sérii a zlepšuje vyhlídky Česka.
Hokejisté Švédska na MS juniorů 2020.
Hokejisté Švédska na MS juniorů 2020. | Foto: ČTK

Pár dní před nedělním odletem do Edmontonu, kde na přelomu roku proběhne tradiční šampionát juniorů, je Švédsko bez hlavního trenéra. Tomase Monténa vyřadil pozitivní test na koronavirus. K týmu už zřejmě nebude moct přicestovat dodatečně.

Ze hry je také Monténův asistent Anders Lundberg, kouč brankářů Nizze Landén a videotrenér Adam Almqvist. 

Skončit museli také čtyři nakažení hokejisté. Všichni měli patřit k oporám, z toho útočník William Eklund by mohl být hvězdou příštího draftu NHL.

"Když tohle všechno vezmu v potaz, je jasné, že nám tu nastal menší chaos," řekl brankář Jesper Wallstedt serveru HockeyNews.se.

A může být ještě hůř. V pátek čeká švédské reprezentanty třetí kolo testů. Jestliže přibude další várka nakažených, hrozí, že mužstvo do Kanady nepoletí vůbec.

Podmínky organizátorů jsou jasně dané. Kdokoliv se ve dvou týdnech před odletem nakazí, je ze hry, přičemž nutné jsou tři negativní testy v řadě. Po výstupu z letadla je povinná ještě čtyřdenní karanténa.

Kvůli přísnému sítu už o šampionát přišel například Lukas Reichel, synovec nedávné české superhvězdy, jenž reprezentuje Německo, ale nejvíc komplikací hlásí Švédové. Ačkoliv páteční testování nemusí přinést katastrofu, už nyní je tým citelně oslabený.

"Švédské šance na medaili se drasticky snížily," prohlásil expert stanice SVT Jonas Andersson. "Ze hry jsou klíčoví hráči a Montén. V současné chvíli ale nemám pocit, že tohle je nejdůležitější otázka. Budu šťastný a spokojený, pokud Švédsko nějaký tým vůbec vyšle. Až takhle jsem snížil svoje nároky."

Reprezentace Tre kronor má šampionát odstartovat na Štěpána proti Česku. Následně na něj čekají Rakousko, Rusko a Spojené státy.

Postavení v tabulce bude pro čtvrtfinále důležité, neboť ve druhé skupině číhají tři papírově slabší soupeři - Švýcarsko, Německo a Slovensko.

Přestože švédští junioři stále disponují silným výběrem, v němž vyčnívají hvězdy draftu Lucas Raymond, Alexander Holtz či Philip Broberg, víc než kdy jindy jim hrozí konec jedné neuvěřitelné série. Ve skupině mistrovství světa vyhráli už 52 zápasů v řadě.

Na posledním šampionátu juniorů získali Švédové bronz.
Na posledním šampionátu juniorů získali Švédové bronz. | Foto: Lukáš Filipec

Bez hlavního trenéra bude prodlužování šňůry složitější, byť hokejový svaz vymýšlí všechno možné, aby dvacítce zajistil standardní podmínky. Například přibral do kempu Anderse Erikséna, jenž v reprezentaci dlouhodobě pracuje s dorostem. Není ale jisté, zda bude moct odletět, neboť neprošel pravidelným testováním.

Další trenéry tak Švédsko shání přímo v Severní Americe. Také přemýšlí, jestli by Montén nemohl své mužstvo částečně koučovat z domova.

Hlavním trenérem Tre kronor by nakonec mohl být Kanaďan Todd Woodcroft. Má zkušenosti z NHL a aktuálně pracuje s univerzitním výběrem Vermontu. Švédům měl původně znovu pomáhat se "špehováním" soupeřů, ale je připravený převzít zodpovědnější roli.

"Kdyby někdo rozřízl mé srdce, vytekla by z něj žlutá a modrá krev," prohlásil Woodcroft.

S Kanaďanem na švédské střídačce by organizátoři problém neměli. Pokud ale Švédsko (či jiná země) nedá dohromady kompletní tým, jsou připraveni počet účastníků šampionátu seškrtat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy