Komentář: Vezměte Lukašenkovi MS. Ze starostí o demokracii ale čiší pokrytectví

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 12. 2020 13:09
Ohlášená bomba v podobě přesunu části světového šampionátu jinam ještě nevybouchla. Bude dobře, pokud k tomu nakonec dojde a Bělorusko o hokejový svátek přijde. Důvodem by ale neměla být přímo politika.
Alexandr Lukašenko v listopadu 2020 během turnaje amatérů v Minsku.
Alexandr Lukašenko v listopadu 2020 během turnaje amatérů v Minsku. | Foto: Reuters

Hokej jakožto sport, který na špičkové úrovni hraje jen hrstka států převážně z jednoho civilizačního okruhu, řeší neobvyklý problém.

Jednotlivé federace si už před lety odhlasovaly, že mistrovství světa 2021 vypukne v běloruském Minsku a lotyšské Rize. S prvním hostitelem jsou ale problémy, a tak IIHF v čele se svým dlouholetým šéfem Reném Faselem přemýšlí o plánu B. Tím je odstřihnutí Běloruska a přesun části turnaje jinam, což schvaluje Lotyšsko a někteří politici z dalších zemí.

"Já si nedovedu představit, že by demokratický svět podporoval konání mistrovství světa v hokeji v Bělorusku Alexandra Lukašenka. Neměli bychom legitimizovat jeho represivní režim," prohlásil český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Švédská ministryně kultury, demokracie a sportu Amanda Lindová sdělila serveru HBL.fi podobný názor: "Postavení švédské vlády je takové, že sport má také významnou odpovědnost předcházet legitimizaci represivních a nedemokratických režimů."

Jak je známo, Lukašenko v srpnu znovu obhájil prezidentský mandát, ale část světa ho jako lídra země stále neuznává. Viní ho z rozsáhlého volebního podvodu. Nad Svjatlanou Cichanouskou, která nyní pobývá v litevském exilu, drtivě "vyhrál", když získal zhruba 80 procent hlasů.

Na podporu asi čtyř pětin obyvatelstva je zvyklý, zvítězil tak už pošesté. Od roku 2001 nicméně s různou razancí znějí hlasy, že běloruské volby nejsou férové. Proto také Lukašenko dostal nálepku "poslední evropský diktátor".

Hokej tím pádem, logikou Petříčka, legitimizoval jeho režim už v roce 2014, kdy na mistrovství do Minsku přijel Alexandr Ovečkin či Nathan MacKinnon a Češi skončili čtvrtí.

Květnový svátek hokeje pak pravidelně hostí Rusko, kde opozice také nedýchá zrovna nejvolněji.

A co divizní šampionáty? Jistě, jsou mnohem méně sledované, takže tamní režim nemůže sáhnout k takzvanému sportswashingu, kdy velkolepá sportovní akce zakrývá například potlačování lidských práv, ale morální poselství by přece mělo zůstat stejné.

Připomeňme tedy, že druhou nejvyšší úroveň mistrovství světa už spolupořádala Čína, komunistická země ekonomicky zocelená kapitalismem, která staví převýchovné tábory pro nepohodlnou skupinu obyvatelstva.

Hostitelem šampionátu měla být také v aktuálním ročníku, ale koronavirovou pandemií si de facto sama zhatila plány. S hokejovým turnajem na zimní olympiádě 2022 v Pekingu nicméně počítá. Stejně tak svět.

Alexandr Lukašenko v listopadu 2020 během turnaje amatérů v Minsku
Alexandr Lukašenko v listopadu 2020 během turnaje amatérů v Minsku | Foto: Reuters

A co takové Španělsko? Mělo pořádat divizní mistrovství poté, co přinejmenším kontroverzně zasáhlo proti samostatnosti Katalánska? Kde je hranice, která ospravedlní přímý zásah politiky do sportu? 

Má se "odvážně" načrtnout až ve chvíli, kdy hřeší nedemokratický stát, který není významným globálním hráčem a zrovna poutá velkou mediální pozornost? Z toho čiší pokrytectví.

Bez přísného měření všem, jež zřejmě nehrozí, je lepší nestanovovat žádnou hranici a politiku v rámci možností ignorovat. Nevyvolávat studenoválečné duchy, stojící za olympijskými bojkoty.

Nicméně situace Běloruska je natolik specifická, že by o květnový šampionát skutečně přijít mělo. Při pohledu na dlouhotrvající masové demonstrace v Minsku a pravděpodobné machinace s koronavirovými čísly je těžké si představit, že Lukašenko za pár měsíců zajistí reprezentacím bezpečnost. Rizika jsou zřejmě větší než před pár lety, kdy turnaj spolupořádala Francie, zmítaná islámským terorismem.

V sázce je příliš. Elitní mistrovství světa je výdělečný podnik, který hokejové hnutí nutně potřebuje k přežití a růstu. Proto se koná každý rok. Divizní šampionáty ve Španělsku či Mexiku by jinak nikdo nezaplatil.

Jistě, IIHF může čekat, zda minský rachot neutichne, ale pár týdnů před akcí už bude na přesun příliš pozdě.

Změna proto musí přijít co nejdřív, ideálně do konce roku. Pomocnou ruku už prý nabídlo Rusko, jiný autoritářský režim, který však nesklouzl blíže ke zhroucení.

 

Právě se děje

před 5 minutami

James v 1300. startu v NBA dovedl Lakers k výhře nad Golden State

LeBron James odehrál 1300. zápas v základní části NBA a jubileum oslavil přesvědčivým vítězstvím Los Angeles Lakers 117:91 nad Golden State. Stále bez zraněného Anthonyho Davise domácí rozhodli už během první půle, úvodní čtvrtinu vyhráli o dvacet bodů a v poločase vedli 73:44. K triumfu si Lakers pomohli 60 doskoky proti 35 soupeřovým. James za 24 a půl minuty hry dal 19 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Výsledky NBA:

Boston - Washington 111:110, Detroit - New York 90:109, Houston - Memphis 84:133, LA Lakers - Golden State 117:91, Miami - Atlanta 109:99, Milwaukee - LA Clippers 105:100, Minnesota - Phoenix 99:118, Sacramento - Charlotte 126:127.

Utkání Toronto - Chicago bylo odloženo.

před 29 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy