Sestup? O něm nepadla věta, ohradil se kouč. Barinka MS odmítl, opory hledají formu

jzp jzp
2. 12. 2020 16:03
Není výjimečné, že Česku na hokejovém mistrovství světa juniorů chybí hvězdy. Tentokrát ovšem může být ještě hůř. Předpokládaní tahouni mužstva hledají formu.
Jan Myšák v zápase MS do 20 let Česko - Německo
Jan Myšák v zápase MS do 20 let Česko - Německo | Foto: Dalibor Sosna

Zatímco třeba ruská dvacítka před časem ovládla Karjala Cup, kde potkala dospělé soupeře, mnozí čeští junioři odehráli v aktuální sezoně jen pár zápasů.

Oproti sborné, ale také Švédsku či Finsku, víc doplatili na proticovidová opatření.

Samotná reprezentace stihla akorát tři přípravné duely proti Slovensku. Jinak objížděla kempy. I proto trenér Karel Mlejnek povolal do přípravy před šampionátem v Edmontonu hned 42 mladíků, aby v ojedinělé situaci nikoho nepřehlédl.

Všichni se v sobotu vydají do "bubliny" ve Vyškově, kde zabojují o konečnou nominaci. K odletu do Kanady budou zapotřebí také tři negativní koronavirové testy za sebou. Letenku získá 25 šťastlivců. Pokud se někdo na místě zraní, náhrada za něj už nedorazí.

Nominace prakticky jistě neunikne křídelníkovi Janu Myšákovi, který má zkušenosti z předchozího šampionátu v Česku a před dvěma měsíci prošel druhým kolem draftu NHL.

Měl by být jedním z hlavních ofenzivních motorů mužstva, jenže na hostování v Litvínově se trápí. V deseti kláních posbíral jedinou asistenci.

Nezáří ani další opory. Jaromír Pytlík ve čtyřech utkáních za prvoligové Litoměřice vůbec nebodoval. Michal Teplý má zatím jediný start za Boleslav, v němž toho moc nenahrál.

"Je těžké komentovat aktuální výkonnost. Kluci dělají maximum," zůstává shovívavý kouč Mlejnek, jenž by měl do Vyškova kvůli pozitivnímu testu na covid-19 dorazit až v pondělí. "Věříme, že na mistrovství světa budou našimi tahouny."

Myšák, Pytlík a Teplý ostatně prokázali um v přípravě proti Slovákům. Stejně jako Marcel Barinka, vnuk Aloise Hadamczika, jemuž se v mládežnických reprezentacích dlouhodobě daří. Tentokrát ale pozvánku odmítl.

"S Marcelem jsem měl hovor na konci listopadu, sám mi volal. Získal smlouvu v Kolíně nad Rýnem, což mu přejeme. A protože německá soutěž začíná v půlce prosince, chce si vybojovat trvalé místo v kádru. V této chvíli tak preferuje klub před reprezentací," vysvětluje Mlejnek.

Největším útočným trumfem by nakonec mohl být méně známý Martin Beránek, jenž v Českých Budějovicích dostává hodně prostoru. Odvděčil se šesti body (4+2) v 16 kláních.

Mezi obránci zase září David Jiříček. Přestože teprve nedávno oslavil 17. narozeniny, už sbírá první body za Plzeň. Spolu se Stanislavem Svozilem z Komety dokonce okusili Karjala Cup za dospělou reprezentaci.

"Vzhledem k tomu, jaké výkony předvádějí, je jejich šance na finální nominaci obrovská," podotýká Mlejnek. "Na Karjale hráli sebevědomě. Na jejich výkonech byste nepoznali, že jsou tak mladí."

Oproti tomu Martin Haš, talent Washingtonu, na sebe v první lize zatím moc neupozornil.

V brankovišti by se o místo jedničky měli poprat Nick Malík, Lukáš Pařík a Jan Bednář. Pouze Malík si v první lize drží úspěšnost zákroků nad 90 procenty. Draftovaný Jakub Dobeš do nominace nepronikl, přestože září v americké juniorce. Kouč Mlejnek však doplnil, že spolupráce ztroskotala na vízových povinnostech.

Sestup nehrozí

Až Češi dorazí do Edmontonu, nejdříve si projdou čtyřdenní karanténou. Pak v přípravě vyzvou Finsko a Německo.

Do šampionátu vkročí na Štěpána proti Švédsku, pochopitelně před prázdnými tribunami. Následovat budou střety s Ruskem, Spojenými státy a Rakouskem. Čtyři nejlepší projdou do čtvrtfinále, výjimečně nesestoupí nikdo.

Přívětivý formát však Mlejnek neřeší. "Na našich akcích nikdy nepadla věta o tom, jestli je mistrovství sestupové, nebo ne," zdůrazňuje. "Nevidím jediný důvod, proč bychom se měli k těmto slovům uchylovat. Uvědomujeme si obrovskou sílu soupeřů, ale při dobré výkonnosti jsme schopni obstát."

Širší česká nominace na MS juniorů 2021

Brankáři: Šimon Zajíček (Litvínov), Nick Malík (Třinec), Jan Bednář (Karlovy Vary), Lukáš Pařík (Benátky nad Jizerou), Tomáš Suchánek (Frýdek-Místek)

Obránci: Karel Klikorka (Mladá Boleslav), Jiří Suhrada (Zlín), Jan Mlčák, Michael Krutil, Šimon Kubíček, Daniel Poizl, Ondřej Baláž (všichni Litoměřice), Michal Hrádek (Pardubice), Martin Haš (Benátky nad Jizerou), Stanislav Svozil (Kometa), David Jiříček, Vladimír Kremláček (Plzeň), Radek Kučeřík (Přerov), Adam Rutar (Olomouc)

Útočníci: Adam Najman, Jakub Rychlovský (oba Liberec), Martin Lang, Matěj Toman, Filip Přikryl, Michal Teplý, Pavel Novák, Jaromír Pytlík, Filip Koffer, David Jindra (všichni Litoměřice), Ivan Ivan (Vítkovice), Ondřej Pšenička (Waterloo Black Hawks, USHL), Radek Mužík (Lulea, Švédsko), Jan Myšák (Litvínov), David Vitouch (Sparta), Adam Raška, Jonáš Peterek (oba Frýdek-Místek), Martin Ryšavý (Přerov), Jakub Brabenec (Kometa), Sebastian Malát (Plzeň), Theodor Pištěk (Örebro, Švédsko), Martin Beránek (České Budějovice), Michael Gut (Sokolov)

 

Právě se děje

před 17 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 21 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy