Odejdou Orli z EBEL? Kvůli sporu o dělení financí nepodali přihlášku, zvažují i Česko

Lukáš Caha Lukáš Caha
20. 2. 2019 12:07
To, o čem znojemští fanoušci již několik týdnů spekulují, se možná stane skutečností. Vedení znojemských Orlů oznámilo, že nepodalo v řádném termínu přihlášku do nového ročníku Erste Bank Eishockey ligy a kvůli nerovnému rozdělováním finančních prostředků mezi účastníky soutěže zvažuje návrat do českých soutěží.
Znojemský útočník Anthony Luciani se raduje ze vstřelené branky svého týmu.
Znojemský útočník Anthony Luciani se raduje ze vstřelené branky svého týmu. | Foto: Lukáš Caha

Podle rakouských médií není Znojmo spokojené především s přidělováním financí za televizní práva. Ta si mezi sebou mají dělit pouze rakouské týmy. Ligu přitom hraje kromě českého Znojma i maďarský Fehérvár, italské Bolzano a donedávna i chorvatský Záhřeb.

"Nadále probíhají intenzivní jednání s vedením soutěže o narovnání nerovností, a to zejména v oblasti finančních vztahů ligy vůči našemu klubu, tak aby byly zajištěny rovné podmínky účasti v lize pro všechny týmy," stojí v tiskovém prohlášení na oficiálních stránkách klubu.

Orli si dlouhodobě stěžují také na nekvalitní výkony rozhodčích. Například v říjnu reklamovali gól, který prokazatelně nepadl, přesto byl po konzultaci s videem uznán a ovlivnil tak výsledek celého zápasu. Další exces se odehrál před Vánoci, kdy po sporných rozhodnutích arbitrů o sobě dal vědět hlavní trenér Miroslav Fryčer. Ten nejprve vhodil po rozhodčím lahev s pitím a následně vkročil na ledovou plochu. Fryčer byl tehdy potrestán pokutou ve výši tisíc euro, další pokuta šla na vrub hokejového klubu.

Vedení jihomoravského celku další podrobnosti nesděluje a detaily jednání s EBEL si nechává pro sebe. "Vzhledem k rozhovorům s vedením ligy a zároveň k probíhajícím bojům o play off nemůžeme tuto situaci dále komentovat," uvedl manažer Orlů Petr Veselý na dotaz Aktuálně.cz.

Budoucnost znojemského hokeje je tak v současné chvíli zastřena jedním velkým otazníkem. "V případě dohody se Orli Znojmo přihlásí do EBEL dodatečně. V opačném případě je klub připraven začlenit se zpět do struktur Českého hokeje," dodává klub v prohlášení.

Pokud by se Jihomoravané opravdu chtěli vrátit do Česka, museli by si obstarat licenci na některou z vyšších soutěží, případně začít od píky, tedy z krajských soutěží. Znojmo působí v mezinárodních vodách od roku 2011, dříve hrálo deset let extraligu a následně dva roky první ligu.

Herně na tom Orli nejsou vůbec zle. Přímý postup do play off jim sice unikl, ale po třech utkáních nadstavbové části vedou kvalifikační skupinu a drží si pohodlný odstup od nepostupových příček. Momentálně mají na svém kontě dokonce pět výher v řadě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy