Z ozdob KHL k ostudě. Slovan opouštějí i fanoušci, krachující Záhřeb nemá na hokejky

jzp jzp
29. 1. 2019 19:40
Pohádka o hokejových klubech, které budou za pomoci skvělých fanoušků vzdorovat ruským gigantům, končí. Medveščak Záhřeb odešel z Kontinentální ligy před dvěma roky a aktuálně mu vážně hrozí úplný konec. Podobnou cestou se zpožděním kráčí Slovan Bratislava.
Hokejisté Záhřebu v zápase se znojemskými Orly.
Hokejisté Záhřebu v zápase se znojemskými Orly. | Foto: Rostislav Pfeffer

Nezasvěceným divákům, kteří v posledních týdnech navštívili utkání Medveščaku, muselo problesknout hlavou, jestli sledují profesionální, nebo amatérský hokej.

Chorvatský klub předvádí v rakouské EBEL, kam zamířil po krachu v ruské KHL, nedůstojné představení. Prohrál 23 zápasů v řadě s mizivými vyhlídkami na prolomení série. Kvůli vyschlému kontu a dluhům nasazuje juniory, těm navíc nemůže pořídit nové hokejky.

Pak není překvapivé, že Záhřeb dělá ostatním fackovacího panáka. Nejvíc nedávno trpěl v Bolzanu, kde při výprasku 0:11 nasadil do hry pouze deset hráčů v poli.

Agónie skončí v neděli proti Znojmu, kdy Medveščak odehraje derniéru. Normálně by měl naskočit do nadstavby a mezi šestkou nejhorších bojovat o dvě místa v play off, ale o tenhle scénář už nestojí ani zástupci soutěže, a tak došlo k dohodě.

Záhřeb tudíž předčasně končí sezonu. A pokud zázračně nenajde mecenáše, vypadne z EBEL úplně. Hrozí mu i zánik.

Potíže nepřišly znenadání. V letní přípravě nedokázal Medveščak zaplatit ani led ve vlastní aréně, poté neposílal hokejistům výplaty. A když si jeden z nich na venkovním tripu zlomil nohu, domů musel odcestovat na vlastní náklady.

Až takhle klesl klub, jenž při vstupu do KHL před šesti lety atakoval osmitisícovou průměrnou návštěvnost a zaměstnával kdysi nejlepšího střelce NHL Jonathana Cheechooa.

Na řadě je Slovan

"Demoverzi" záhřebského sešupu teď zažívá Slovan, který v Kontinentální lize jen paběrkuje. Těsně před koncem základní části má jisté poslední místo. Kvůli skóre 90:186 nastřádal bídných 27 bodů, čímž si výrazně pohoršil oproti loňsku (58) a předloňsku (85).

Při bezprecedentním trápení se navíc ukazuje, že ani slovenští fanoušci Slovanu nesnesou všechno. Na domácí zápasy jich průměrně chodí jen něco přes šest tisíc, což je ligový podprůměr. Atmosféra z dříve obvyklých desetitisícových návštěv je ta tam.

Ubyl tak další z argumentů, proč by měl Slovan v ruském spolku zůstávat. "Upřímně doufám, že tenhle tým už v KHL neuvidíme," napsal novinář Alexej Ševčenko z deníku Sport-Express.

Co je horší, klub kontroverzního podnikatele Juraje Širokého má i kvůli drahému nájmu bratislavského stadionu přetrvávající problémy s financemi. Pravidelně dluží hráčům, kvůli čemuž nesmí od listopadu přivádět posily.

Slovan už se kvůli mizérii nemůže spolehnout ani na fanoušky.
Slovan už se kvůli mizérii nemůže spolehnout ani na fanoušky. | Foto: Lukáš Caha

Slovan za sedm ročníků v ruské soutěži jen dvakrát postoupil do vyřazovacích bojů, kde vždy vypadl v prvním kole. O další úspěchy se dost možná bude ucházet jinde. Reálnou alternativou je návrat do slovenské ligy. Rozhodnutí by mělo padnout nejpozději na přelomu března a dubna.

Konec Bratislavy v KHL je každopádně pravděpodobnější než dřív. Pokud k němu skutečně dojde, nikoho to nepřekvapí. I proto, že v Kontinentální lize, byť je uzavřená, dochází k podobným veletočům často. Nejlepší evropskou soutěž momentálně hraje 25 klubů, ale od jejího založení v roce 2008 čítá seznam účastníků 35 jmen.

Některé týmy se sloučily, jiné si kvůli finančním potížím dávaly různě dlouhou přestávku. Projekt Lva neuspěl v Popradu ani v Praze. Kvůli politické situaci na Ukrajině vypadl Doněck. Skončil také chorvatský Medveščak.

Aktuálně má KHL šest zahraničních účastníků - finský Jokerit, čínský Kunlun, běloruský Minsk, kazašskou Astanu, lotyšskou Rigu a bratislavský Slovan, nad nímž visí otazník. Zcela jistě přijdou další otřesy.

Oproti tomu v zámořské NHL, které chtěli Rusové konkurovat, došlo během stejné doby pouze k dvěma změnám. Z Atlanty se stal Winnipeg a do elitní společnosti přibylo Vegas (brzy se dočká i Seattle).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy