Praha - Nafasovali značkové obleky, uvázali červené vázanky a letadlem vyrazili k prvnímu ostrému zápasu sezony. Hokejisté Třince, vicemistři extraligy, dnes večer na ledě norského Stavangeru rozehrají základní skupinu Ligy mistrů.
I na jejich zevnějšku je hned na první pohled zřejmé, jak vážně k soutěži přistupují. Loni Liga mistrů fanoušky tolik nenadchla a stadiony byly vesměs poloprázdné, dnes startuje její druhý ročník, který má jediné celoevropské klubové soutěži vštípit mnohem více prestiže.
Jak? Úplně novým formátem a především zcela odlišným přístupem jednotlivých klubů.
Nový formát, důležitější zápasy
Evropské soutěže se letos zúčastní 48 předních evropských týmů rozlosovaných do skupin po třech. Utkání ve skupinách, kde kluby podle nového formátu sehrají čtyři zápasy systémem každý s každým doma a venku, se uskuteční od 20. srpna do 6. září. První dva týmy postoupí do play off, které odstartuje 22. září. Série se až do semifinále budou hrát na dva zápasy doma a venku. Finále na jediný zápas je v plánu 9. února. Celkem se odehraje 157 zápasů.
"Se třemi týmy ve skupině místo čtyř ještě vzroste důležitost každého zápasu a navíc dosáhneme rychleji i fáze play off, což věřím ocení samotné týmy i fanoušci," uvedl ředitel soutěže Martin Baumann.
Kromě Třince dnes vstupuje do bojů i Sparta, také ona odletěla do Norska, kde bude hrát se Storhamarem. A v příštích dnech si evropskou konfrontaci vyzkouší také další čtyři české týmy: Litvínov začne v Grenoblu, Liberec přivítá doma Skellefteu, Vítkovice Mannheim a Pardubice atraktivní Davos. Všichni hlásají jedno: Úspěch v Lize mistrů je pro nás prioritou.
A to je zcela zásadní rozdíl oproti minulému roku. Vždyť loni české kluby považovaly soutěž spíše jako zpestření přípravy, a Zlín coby tehdejší extraligový šampion dokonce uvažoval, že se Ligy mistrů ani nezúčastní. Kvůli finančním důvodům.
Ani letos není Liga mistrů pro kluby výdělečná, prize money za účast v ní jsou spíše symbolické. Každý tým za účast v základní skupině vydělá v přepočtu jen 540 tisíc korun a za každý uhraný bod obdrží 27 tisíc. Celkový vítěz si může vydělat na odměnách maximálně necelé čtyři miliony korun.
Zbytek musí týmy vygenerovat příjmy z prodeje vstupenek na domácí zápasy. Ale k tomu je třeba, aby se letos stadiony zaplnily.
Liga mistrů: Priorita jako extraliga
"Liga mistrů má pro nás skoro stejný význam jako extraliga. Prvním cílem je postoupit ze skupiny a pak se prosadit i v play off. Všichni to bereme velmi vážně," uvedl například liberecký trenér Filip Pešán. A podobně mluví i další.
Z českého pohledu totiž loni Liga mistrů dopadla velice špatně. Ze šesti týmů se totiž do vyřazovací části dostala jen Sparta a v osmifinále nestačila na Linköping, ostatní uvízly už v základní skupině. Kdyby se měl podobný neúspěch opakovat i letos, Češi by v příštích sezonách nemuseli mít tak početné zastoupení.
"Liga mistrů je pro nás opět prioritou a chceme být znovu nejlepší český tým v této soutěži. Loni se nám podařilo postoupit z těžké skupiny do play off, ale tam jsme v prvním kole vypadli. Letos bychom chtěli dojít dále. Také si samozřejmě přejeme prezentovat Spartu jako top značku českého hokeje v rámci Evropy," tvrdí sportovní manažer Sparty Patrik Martinec a podobnými ambicemi se netají ani bohatý Třinec.
Pro něj bude dnešní zápas se Stavangerem odvetou za loňský rok. Právě s norským soupeřem totiž Oceláři loni v základní skupině překvapivě prohráli na vlastním ledě, a právě tato bodová ztráta je nakonec stála postup ze skupiny.
Oceláři dnes odcestovali do norského @StavangerOilers, kde již zítra odstartuje @championshockey. #CHL pic.twitter.com/wpnajvlhh7
— HC Oceláři Třinec (@HC_Ocelari) August 19, 2015
Složení základních skupin hokejové Ligy mistrů a české zastoupení v zahraničních týmech:
Skupina A: SC Bern, Linköping HC, IFK Helsinky.
Skupina B: Tappara Tampere (Dominik Hrachovina/brankář), EV Zug, Djurgaarden.
Skupina C: Red Bull Salcburk (Zdeněk Kutlák/obránce), HV 71, SönderjyskE.
Skupina D: Skelleftea AIK, Bílí Tygři Liberec, HK Nitra (Filip Bajtek, Petr Stloukal/oba útočníci, Antonín Stavjaňa/trenér).
Skupina E: HC Davos, HC Dynamo Pardubice, Färjestad BK (Milan Gulaš/útočník).
Skupina F: HC Verva Litvínov, Blues Espoo, Grenoble (Petr Kalus/útočník).
Skupina G: Black Wings Linec, Düsseldorf EG, TPS Turku (Tomáš Mojžíš/obránce).
Skupina H: EHC Red Bull Mnichov, KAC Klagenfurt, HC Košice (Martin Dudáš, Radek Philipp/oba obránci, Roman Šimíček/asistent trenéra).
Skupina I: Adler Mannheim, HC Vítkovice Steel, Neman Grodno (Daniel Seman/obránce, Milan Mikulík/útočník,Miloš Holaň/trenér).
Skupina J: Kärpät Oulu (Ivan Huml/útočník), Vídeň Capitals, Krefeld Pinguine (Tomáš Duba/brankář).
Skupina K: Lukko Rauma, Lulea HF, Fribourg-Gottéron.
Skupina L: HC Oceláři Třinec, KalPa Kuopio, Stavanger Oilers.
Skupina M: HC Sparta Praha, Servette Ženeva, Storhamar.
Skupina N: Frölunda HC, JYP Jyväskylä (Petr Hubáček/útočník), Sheffield Steelers.
Skupina O: Växjö Lakers, ERC Ingolstadt (Martin Davídek, Tomáš Kubalík, Petr Tatíček/všichni útočníci), Braedhead Clan.
Skupina P: Curych Lions, Eisbären Berlín (Petr Pohl/útočník), Gap Rapaces (Karel Richter/útočník).