Poučil jsem se, věří Bartošák. Ve Švédsku ho nadchli fanoušci a klid, plánuje zůstat

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
23. 3. 2020 6:21
Po vyřešení psychických problémů se Patrik Bartošák vrátil do branky ve Švédsku a s věhlasným MODO Örnsköldsvik směřoval za postupem do elitní soutěže. Než sezonu stejně jako v dalších zemích předčasně ukončil koronavirus. 26letý gólman chce na severu z několika důvodů zůstat i pro příští ročník.
Brankář Patrik Bartošák by chtěl po turbulentním roce zůstat na příští sezonu ve Švédsku.
Brankář Patrik Bartošák by chtěl po turbulentním roce zůstat na příští sezonu ve Švédsku. | Foto: ČTK

Bartošák zažil pořádně divoký rok, přesněji řečeno deset měsíců. Vloni v květnu debutoval na mistrovství světa a odchytal v Bratislavě nejvíce zápasů z českých brankářů. Ještě v průběhu šampionátu se jeho partnerce Dominice narodil syn Damián.

Z Vítkovic přestoupil k úřadujícím extraligovým mistrům do Třince, kde podepsal lukrativní smlouvu a kde na něj spoléhali jakožto na nejlepšího gólmana v extralize. Jenže za Oceláře odchytal Bartošák jen 15 ostrých utkání, načež kvůli osobním problémům přerušil kariéru.

Přiznal, že psychické potíže řešil nadměrnou konzumací alkoholu, podstoupil léčení a zkraje nového roku se vrátil k tréninku. Nabídky českých klubů odmítl a v únoru začal chytat v druhé švédské lize.

V brance si rychle vzpomněl na dřívější výkonnost, táhl tradiční švédský klub MODO za postupem do nejvyšší soutěže, ale pak museli i na severu Evropy kvůli šířící se nákaze koronaviru veškeré sportování zastavit. Trochu symbolická tečka za turbulentním obdobím Bartošáka.

Ve středu se s nejbližšími vrátil domů. "Chtěl jsem ve Švédsku zůstat, ale přítelkyně byla pro návrat s malým domů, takže jsme sedli na letadlo. Cesta byla v pohodě, jen teď musíme být dva týdny zavření doma v karanténě," popisuje rodák z Kopřivnice.

"Ve Švédsku nebyla opatření tak přísná, proto jsem nechtěl odjíždět. Na druhou stranu doma je doma, viděli jsme rodinu a máme dost času pro sebe," usměje se. "Můžeme maximálně vyvenčit psa, ale pomoc s nákupy nám hned nabídl kamarád. Máme to vymakané," dodává Bartošák.

K postupu mohly stačit dvě vítězné série

Švédský přístup k pandemii, který se oproti českým nařízením může zdát laxní, Bartošáka překvapil. "Když nemoc vypukla, vůbec to neřešili, a to měli nakažených o dost více než Česko, už mají také oběti. Těžko to nějak hodnotit, dávají tomu volný průběh," komentuje.

Také švédské hokejové soutěže byly v Evropě jedny z posledních, které se kvůli koronaviru přerušily a později ukončily úplně. MODO mělo zrovna rozehranou sérii finálové kvalifikace o baráž proti Björklövenu Umea. Stav byl 1:1 a hrálo se na tři vítězná utkání.

"Doufali jsme, že nás nechají dohrát, třeba bez diváků. Kdybychom to vyhráli, možná bychom postoupili i bez baráže," spekuluje Bartošák. "Byla i malá naděje, že se nejvyšší soutěž rozšíří a postoupí MODO i Björklöven. Nakonec to padlo, nikdo nepostupuje ani nesestupuje," doplňuje.

MODO bylo po základní části Allsvenskan, druhé švédské ligy, na druhém místě a o baráž hrálo rovnou proti prvnímu Björklövenu. Poražený tým z této série by dostal druhou šanci ještě v play off s ostatními celky, načež by do baráže proti dvěma nejhorším mužstvům z elitní SHL prošli vítěz oné kvalifikační série a vítěz "zbylého" play off.

Baráž by se pak hrála stylem dvou sérií ("do kříže" mezi Allsvenskan a SHL) na čtyři vítězná utkání. "Zvláštní systém. Dlouho mi trvalo, než jsem vůbec pochopil, jak to funguje," směje se Bartošák. "Ale proč ne, líbilo se mi, že nám k postupu mohlo stačit vyhrát jen dvě série," lituje.

Hokej v kadeřnictví i v hudebninách

Bartošák odchytal za MODO devět utkání a v základní části i v play off držel úspěšnost zákroků vysoko nad 93 procenty. V prvním utkání série proti Björklövenu zařídil výhru v prodloužení 54 zákroky. Po vynucené pauze a léčbě se relativně rychle vrátil do brankářské pohody.

"Z Česka mi pomohla příprava s Petrem Jarošem v Jihlavě, kde jsem po návratu k hokeji trénoval," připomíná gólman. "Navíc jsem i ve Švédsku narazil na skvělého trenéra brankářů, díky němuž jsem si brzo zvykl na místní hokej. Když jsem byl psychicky v pohodě, odrazilo se to pak na ledě," vysvětluje vítěz AHL z roku 2013.

Zotavil se z lehkého otřesu mozku a v play off chtěl uhrát postup i kvůli frenetickým divákům, které Bartošák bez ustání chválil na sociálních sítích. "Jsou neuvěřitelní. Ať jsme přijeli kamkoliv, byli naši fandové hlasitější než ti domácí. A doma jsme měli úžasnou atmosféru," tvrdí.

Bartošák poznal, jak silnou tradici MODO má. Klub z malého městečka Örnsköldsvik vychoval pro velký hokej Petera Fosberga, bratry Daniela a Henrika Sedinovy, Markuse Näslunda či Victora Hedmana. V Česku bývá občas přirovnáván k Litvínovu a jeho někdejší líhni.

"Ať jste přišel do kadeřnictví, nebo obchodu s hudebninami, všude řešili hokej, věděli, kdo na které pozici hraje, v čem je dobrý. Všichni ve městě to prožívají, navíc fanoušci i po zrušení play off dál kupovali lístky na zápasy, aby finančně pomohli klubu. Úžasné," oceňuje Bartošák.

Švédský klid bez cejchu minulosti

Kouzlo MODO s jeho fanouškovskou základnou jsou jedním z důvodů, proč chce Bartošák ve Švédsku zůstat. Na Twitter napsal, že cítí, že má v klubu rozdělanou práci, a dal fanouškům naději, že zůstane v "Öviku". Ač bude MODO pokračovat pouze v druhé nejvyšší soutěži.

Bartošák nevylučuje, že zůstane v druhé švédské lize v MODO:

"Švédsko je pro mě priorita. Zapsat se do historie klubu, jakým je MODO, a pomoct mu k postupu by byl obrovský úspěch, ale nevím, jestli chci zůstat v nižší lize. Bude záležet na podmínkách smlouvy a na ostatních nabídkách," nepředbíhá majitel 12 startů za národní mužstvo.

Pokud Bartošáka nepřesvědčí žádný z klubů nejvyšší SHL, dobře ví o enormním zájmu MODO. Ve Švédsku plánuje zůstat také proto, že v severských lesích našel klid a příjemné prostředí k životu. Okolí neřeší minulost českého gólmana a posuzuje ho podle výkonů na ledě.

"Kdybych podepsal v Česku, měl bych to pořád před očima. Lidi by mi to nejspíš předhazovali, zato ve Švédsku jsem měl klid. Minulost se nedá vymazat, ale nechci si ji připomínat. Dá se z toho poučit, což si myslím, že jsem udělal," věří nejlepší extraligový brankář posledních let.

Bartošák se věnuje hře na basu a hlavní přísun energie mu dodává rodina. "Syn roste a je s ním doma velká sranda. Rodina mě v těžkých chvílích podržela, byla tady pro mě. Když to člověk vidí, po psychické stránce mu to hodně pomůže, nemá pak černé myšlenky," říká.

Švédská liga je vedle KHL považovaná za nejkvalitnější v Evropě a ani v druhé lize neměl český brankář práci o mnoho snazší. "V Allsvenskan se nehraje tolik takticky, brankář si zachytá a nemá prostor na odpočinek. Opravdu se mi ve Švédsku líbí ve všech směrech," uzavírá Bartošák.

 

Právě se děje

Další zprávy