Otec za synův přestup zaplatil 605 000. Teď se o ně soudí

Adam Sušovský Adam Sušovský
19. 11. 2014 6:05
Okresní soud v Olomouci se dnes bude zabývat případem Petra Krejčiříka, který údajně pod nátlakem zaplatil hokejovému klubu 605 tisíc korun, aby jeho třináctiletý syn mohl odejít hrát hokej do Zlína.
Ilustrační foto: Otec žaluje Olomoucký klub za to, že mu musel zaplatit 605 tisíc za přestup třináctiletého syna do Zlína.
Ilustrační foto: Otec žaluje Olomoucký klub za to, že mu musel zaplatit 605 tisíc za přestup třináctiletého syna do Zlína. | Foto: ČTK

Olomouc - Zajímavým případem se dnes bude zabývat Okresní soud v Olomouci. Na jeho stůl se totiž dostala kauza Petra Krejčiříka, otce hokejisty, který za přestup svého třináctiletého syna měl údajně zaplatit více než půl milionu korun. Prý pod nátlakem a hrozbou olomouckého klubu, že jinak jeho potomek, dnešní mládežnický reprezentant, už nebude mít kde hrát.

"Předložili nám k podpisu smlouvu s tím, že pokud ji nepodepíšeme, tak kluk skončí s hokejem," řekl deníku Aktuálně.cz otec, který za třináctiletého hokejistu kontrakt podepsal a nyní se s Olomoucí soudí.

Generální manažer olomouckého klubu Erik Fürst se o případu s deníkem Aktuálně.cz vůbec nechtěl bavit a odmítl spor jakkoliv komentovat.

Tato kauza má mnoho společného s případem takzvaných "přestupních tabulek", jimiž se deník Aktuálně.cz zabýval ve včerejším vydání (čtěte ZDE) a které v některých případech donutily rodiče volit mezi rodinnými úspory a sportovními sny svých potomků.

Peníze musel poslat Zlín

Vraťme se do roku 2011. Tehdy Krejčiřík byl podle svých slov donucen pod pohrůžkou konce kariéry svého syna podepsat s olomouckým klubem smlouvu. Pokud by prý nepodepsal, nenechal by klub syna hrát ani trénovat a navíc prý v době po uplynutí přestupního termínu, takže otec na základě tabulkové hodnoty nemohl odejít ani do jiného klubu.

"Tu smlouvu navrhl nějaký mafián na svazu a teď jí využívají všechny kluby. Není v ní zbla nic pozitivního pro to děcko. Jediné, co v té smlouvě je, že se budou starat o jeho sportovní vývoj. Dítě, které za hokejové aktivity nebere peníze, má podle ní dostat pokutu 300 tisíc za její porušení, ale nakonec si za něj stejně mohou říct i o pět milionů a neuděláte s tím nic," tvrdí Krejčiřík.

V důsledku uzavřeného kontraktu každopádně klub následujícího roku mohl s třináctiletým hokejistou obchodovat. Nejprve na trhu hráčů malého hokejistu ocenil na 1,5 milionu, po dlouhých jednáních pak malého Vojtu do Zlína pustil za 605 tisíc. Které zaplatil otec.

„Řekli mi, že peníze za kluka musí poslat Zlín. Takže jsem jel do Zlína, tam na pokladně složil peníze za mého syna, kterého Zlín následně zaplatil," popisuje transakci ze svého pohledu Krejčiřík.

Olomouc: Ať peníze vymáhá ve Zlíně

Otec Vojtěcha ale nyní chce peníze za své dítě vysoudit zpět tím, že smlouvu u soudu napadne. Jeho právníci tvrdí, že pokud rodiče teprve třináctileté dítě zavážou smlouvou s finančním postihem, musí s tím souhlasit i opatrovnický soud. Jeho podpis však na kontraktu chybí.

Manažer Olomouce Erik Fürst nechtěl případ nijak komentovat a do právnické kanceláře, která bude klub zastupovat, se nešlo dovolat. Její právník Michal Zahnáš však už v minulosti v MF Dnes označil žalobu Krejčiříka za nesmyslnou.

"Jestliže tedy pan Krejčiřík HC Olomouc neposkytl žádné finanční prostředky, proč je nyní žádá vrátit zpět?" prohlásil Zahnáš. "Tabulková hodnota hráče je něco zcela jiného než smluvně sjednaná částka za přestup. Jestliže na ni klub PSG Zlín kývl, tak je to otázka smluvní ceny. A jestliže pan Krejčiřík na přestup nějaké peníze poskytl, měl by je žádat od PSG Zlín." 

Krejčiřík v tomto případě upozorňuje na ještě jednu nesrovnalost. Peníze prý lidé z olomouckého hokeje žádali zaslat ne na účet občanského sdružení, u kterého byl malý hokejista registrován a které mládežnický hokej zastřešuje, nýbrž na účet soukromé společnosti, která teď v Olomouci hraje extraligu.

Šéf hokeje: Nedalo se nic dělat

Celý spor zpovzdálí sleduje také šéf českého hokeje Tomáš Král, se kterým deník Aktuálně.cz případ Petra Krejčíka diskutoval. "Dovedu si představit, že někdo řekne 'Tady je smlouva a jestli ji nepodepíšete, kluk nebude hrát.' Je to samozřejmě levárna, ale ani v takovém případě by rodiče smlouvu neměli podepisovat a měli by situaci řešit směrem k jinému klubu, případně se obrátit na svaz, protože si dovedu představit, že bych sám takové jednání klubu řešil," řekl Král.

Krejčiřík také říká, že na svazu byl. "Řekli mi, že přestup do Zlína potvrdí, až si s klubem vyřeším naše občansko-právní věci." řekl Krejčiřík s tím, že až k soudu se celá věc dostala téměř po dvou letech. "Takže jsme v tu chvíli byli v pasti. Svaz je v tomhle podporoval, kluk neměl kde trénovat a nemohli jsme odejít třeba ani do Kanady," říká Krejčiřík, proč celých 605 tisíc korun zaplatil.

Král tvrdí, že tady hokejový svaz jinak rozhodnout nemohl. "Jestliže svaz neudělal stanovisko, nebo odmítl předělat registraci, tak jinak ani jednat nemohl. My přece nemůžeme posuzovat, jestli smlouva je platná, nebo neplatná," tvrdí Král.

Deník Aktuálně.cz bude dnes odpoledne soudní proces v Olomouci sledovat.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy