Orli jsou po dvou letech v play off. Rady jim předali i slavní bratři Šťastní

Lukáš Caha Lukáš Caha
13. 3. 2019 10:53
Ač to se znojemskými hokejisty vypadalo na začátku sezony dost zle, nakonec jedinému českému účastníkovi v mezinárodní EBEL lize postup do play off neunikl. Ve čtvrtfinále, které začíná již dnes, se střetne s Vídní.
Slovenští hokejoví bratři Peter a Anton Šťastní na zápase EBEL ligy ve Znojmě.
Slovenští hokejoví bratři Peter a Anton Šťastní na zápase EBEL ligy ve Znojmě. | Foto: Michal Křepela

Ve vyřazovacích bojích to však Orli nebudou mít vůbec jednoduché. Vídeňští Capitals suverénně vyhráli nadstavbovou část a s Jihomoravany mají v tomto ročníku příznivou bilanci. Ze čtyř zápasů třikrát vyhráli, avšak nutno zmínit i domácí výprask 3:9, který jim připravilo Znojmo na začátku listopadu.

V EBEL již sedm let probíhá volba soupeřů, kdy si týmy z předních pater tabulky své soky pro čtvrtfinále sami zvolí. Pro první Vídeň tak byli jasným tahem osmí Orli. Ti se však týmu s několikanásobně vyšším rozpočtem nebojí. 

"Osobně jsem si Vídeň přál. Jejich styl nám vyhovuje. Na rozdíl od některých jiných týmů v soutěži chtějí hrát hokej. Je to daleko lepší, než když po nás neustále někdo jde a dohrává nás. Navíc i pro oko diváka to bude dobrá série," věří Nicolas Hlava, který hrál ještě loni extraligu za Chomutov. 

Nečekaná návštěva v kabině

Právě nedělnímu střetnutí s Innsbruckem, ve kterém Orli již šetřili některé klíčové hráče, přihlíželi i slavní bratři Šťastní. Ty do města vína a okurek pozval znojemský trenér Miroslav Fryčer, s nímž se tyto slovenské legendy potkávaly v osmdesátých letech v zámořské NHL. 

"Bylo to nečekané. Po zápase přišli do kabiny a promlouvali k nám," řekl Hlava k nevšední návštěvě Petera a Antona Šťastných. "Povídali o tom, jak se máme chovat v play off a že si máme užívat každou minutu na ledě. Pak si se všemi podali ruku. Je to pro nás obrovská čest. K hráčům takového formátu máme obrovský respekt a těší nás, že nás přijeli podpořit. Klobouk dolů." 

Od pondělí se však Orli již plně soustředí na vyřazovací boje, které zahájí dnes ve Vídni. V pátek se série přesune na Moravu, pořadatelství se točí po každém utkání. "Už na tréninku je vidět, že jsme přesedlali do play off módu. V této lize může každý porazit kohokoliv. Když se tým stmelí a bude tahat za jeden provaz, můžeme to zvládnout," dodal kouč Fryčer před bitvou, která má jasného papírového favorita. 

Znojmo hraje nadnárodní EBEL osmým rokem a pouze loni ve vyřazovacích bojích chybělo. V roce 2016 dokráčelo pod vedením Jiřího Režnara až do finále, v němž nestačilo na Salcburk. Pětkrát vypadlo ve čtvrtfinále. S Vídní hrálo o postup v roce 2013 a prohrálo 1:4 na zápasy. 

Dvojice pro čtvrtfinále EBEL

Vídeň (1.) - Znojmo (8.), Graz (2.) - Linec (7.), Klagenfurt (3.) - Bolzano (6.), Fehérvár (4.) - Salcburk (5.)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy