Nová pravidla, jiný styl. České týmy se učí hrát nový hokej

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 8. 2014 7:00
Menší střední pásmo a hybridní icing. To jsou nová pravidla, která změní styl hokeje v extralize. "Všechno se musí změnit, na hru to bude mít velký vliv," říkají trenéři.
V norském Kristiansandu pochopili změnu pravidel hokeje špatně. O metr a půl posunuli modré čáry správně, ale zapomněli na body pro vhazování. I v Česku bude hokej jiný.
V norském Kristiansandu pochopili změnu pravidel hokeje špatně. O metr a půl posunuli modré čáry správně, ale zapomněli na body pro vhazování. I v Česku bude hokej jiný. | Foto: Facebook.com

Praha – Ne všude pochopili nová hokejová pravidla v Evropě správně. V Norsku je uplatnili po svém (viz. obrázek) a teď za to sklízí posměch po celém světě. I v Česku se teď týmy nový hokej musí učit hrát.

Modré čáry i body pro vhazování jsme u nás nakreslili správně, jenže střední pásmo je rázem o tři metry kratší. A tak se připravte, že hokej od nové sezony bude úplně jiný. Ne tak technický, spíš mnohem více přímočarý.

 „Pomůže útočně laděným týmům, bude padat více gólů,“ říkal Slavomír Lener, šéftrenér Českého svazu ledního hokeje. V kombinaci s hybridním zakázaným uvolněním se navíc týmům otevírá mnohem více taktických možností.

Pro nás je to strašně těžké, říká bek Výtisk

„Mně ty posunuté čáry ani tak nevadí, ale s hybridním icingem se hra změnila úplně,“ říkal po prvním přípravném utkání v Třinci obránce Liberce Jan Výtisk.

Oceláři na něj a jeho spoluhráče hned ze startu přípravy vyzkoušeli nový prvek ve hře, který budou postupem času aplikovat určitě všechny týmy. Obránci zkoušeli i s rizikem zakázaného uvolnění nastřelovat puk přes všechny čáry a rozjetí útočníci je stačili sbírat dřív, než se jich dotkli obránci. Liberec se tak velmi často dostával pod tlak a nakonec první zápas prohrál jednoznačně 2:6.

„Prostě občas od své modré nastřelili puky a mají rychlé útočníky. My beci stojíme na modré, nemáme rychlost a nechceme ustupovat. Je to strašně těžké se otáčet a ještě být první u puku. Je to velká změna, musíme se to naučit, protože to bude pro všechny stejné“ vyprávěl udýchaný Výtisk.

Cítil se tehdy možná podobně, jako když výběry Severní Ameriky přijedou hrát hokej na širší evropský led. Také teď se hraje úplně jinak, než byli Češi v extralize zvyklí dosud.

Už je to čtrnáct dnů, co všechny extraligové týmy trénují na ledě a učení se novému stylu jim zabírá nejvíce času. Přechod do útoku, to je hlavní motto všech. A začíná se u obránců.

Už i Slavomír Lener na to apeloval. Češi totiž tolik tvořivých beků, kteří se mohou i na mezinárodní úrovni rovnat konkurenci, nemají. Přitom právě takoví, kteří nebudou bourat, ale držet puk a přesnou rozehrávkou zrychlovat hru, budou potřeba nejvíc. Pomoct k výchově takových by Lenerovi měl třeba momentálně nejlepší bek na světě, Švéd Erik Karlsson – přečtěte si jak ZDE.

Všechno se změní. Hráči hráli celý život jinak

„I my se to musíme naučit,“ říkal Petr Ton po své premiéře v dresu Komety. „Všechno bude záviset na hře obránců s pukem a my útočníci musíme chodit do brány. Takhle teď budou góly padat,“ říkal. Sám se v zápase proti Chabarovsku prosadil. Natlačený před bránou dorazil odraženou střelu do prázdné sítě.

„Všechno se musí změnit, na hru budou mít změny pravidel vliv. Hráči jsou celý život zvyklí s větším středním pásmem, je to pro ně nezvyk. Dříve střední útočníci rozváželi kotouče, nyní to půjde těžko. Je na to málo místa,“ říká třeba asistent trenéra Pardubic Miloš Říha mladší.

Že s tím měly týmy ze začátku problémy, bylo na prvních trénincích u všech znát. Přechod středního pásma, které bylo pro rozjetého útočníka o minimálně tři kroky kratší, by končily velmi často ofsajdem.

Hybridní icing: Kulišárna pro hráče sprintery

A proto nečekejte ve středním pásmu moc kliček ani velkou krásu, hra se tam moc zdržovat nebude. Na to obránci ani útočníci nebudou mít tolik času. Pokud nebude prostor pro rychlou přihrávku na křídlo, poletí puk do útočného pásma bleskovým nahozením po mantinelech.

„A k tomu nám může pomoct hybridní icing,“ ví Říha, který se už s Pardubicemi chystá určité herní varianty využívající pravidlo prvního doteku u zakázaného uvolnění využít, podobně jako to na Výtiska zkusil hned na začátku srpna Třinec. Šéf pardubické střídačky Zdeněk Venera se už nechal slyšet, že si teď krásně dokáže v hlavě představit, jak využije rychlost sprintera Petra Sýkory.

I hybridní icing je novinka. Čároví rozhodčí už nebudou přerušovat hru ve chvíli, kdy puk protne koncovou čáru v případě, že k němu útočící hráč bude mít blíže. Zároveň však musí dbát na bezpečnost hráčů. V případě, že by měla hrozit přetlačovaná s bránícím hráčem, musí rozhodčí v bezpečné vzdálenosti hru přerušit ve prospěch bránícího týmu.

To je bezpečná kombinace i u nás kdysi pískaného zakázaného uvolnění a toho, které se v Evropě pískalo dosud. I když bude hra plynulejší, vážná zranění by hráčům neměla hrozit. V devadesátých letech takto zahynul v Košicích po nárazu do mantinelu Luděk Čajka.

„Hybridní icing nám může pomoci, pokud zrychlíme hru, to je jasné. Pokud se nám toto bude dařit, tak se můžeme snáze dostat do výhody. V době, kdy jste třeba pod tlakem, lze hru okamžitě přesunout k soupeři a z nevýhody se rázem stává výhoda,“ říká Říha.

„Je to super pravidlo,“ nechával se slyšet Slavomír Lener a drtivá většina hokejové veřejnosti ho opakovala. Snad jen v Olomouci jsou proti tomu skeptičtí: „Bude platit jen do chvíle, kdy se zase něco stane. Myslím, že když už se před časem rozhodlo, že bude klasický icing, mělo se u toho zůstat. Jenže je to jen můj názor a já s tím nic neudělám," nechal se slyšet trenér Mory Petr Fiala. 

 

Právě se děje

Další zprávy