Lener má švédský trumf. Hvězda NHL bude učit české trenéry

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 7. 2014 6:00
Nejproduktivnější obránce a hvězda NHL Erik Karlsson je ve spojení se Slavomírem Lenerem. V létě bude školit české trenéry, jak vyrábět beky jeho formátu.
Erik Karlsson: Přední hvězda NHL i olympiády v Soči. Jako obránce si drží průměr bodu na zápas. Teď bude učit hrát hokej talentované české obránce.
Erik Karlsson: Přední hvězda NHL i olympiády v Soči. Jako obránce si drží průměr bodu na zápas. Teď bude učit hrát hokej talentované české obránce. | Foto: Reuters

Praha - Jestli tohle klapne, trumfy Slavomíra Lenera jako šéftrenéra hokejového svazu nikdo nepřebije. Lener oslovil švédskou superstar Erika Karlssona: V létě bude radit českým trenérům, jak z talentovaných hokejistů vychovat obránce jeho formátu.

"Je to v současnosti zřejmě nejlepší obránce na světě," řekl Lener Aktuálně.cz s tím, že je s Karlssonem v telefonickém kontaktu a už s ním domlouvá termíny.

Karlsson by měl pro Český hokejový svaz natočit instruktážní video, ve kterém bude mluvit o tom, jak k němu přistupovali trenéři v mládežnických kategoriích i teď v Ottawě, kde ofenzivní bek suverénně kraluje statistikám obránců celé NHL.

"Znám se s ním i s jeho trenérem a předběžně jsme se domluvili, že bychom mohli něco podniknout. Zrovna to dávám do kupy a hraji si s tím, aby vznikl co nejlepší dokument," prozradil Lener.

Karlsson v bodování porazil i Malkina s Kopitarem

Čtyřiadvacetiletý Švéd je přední hvězdou NHL. Technicky i bruslařsky výborně vybavený hokejista vyniká svým přehledem i rozehrávkou a drží si fantastický průměr téměř bodu na zápas.

V NHL jich letos Karlsson nasbíral 74 (za 20 gólů a 54 asistencí) a nechal za sebou v tabulce produktivity i útočná esa soutěže v čele s Jevgenijem Malkinem či Anže Kopitarem.

Právě Karlsson je podle Lenera učebnicovým příkladem moderního obránce a snahou je, aby i Češi v příštích letech jednoho takového měli.

"Bohužel se nám ho letos nepovede dostat do Česka, ale instruktážní videa pro nás natočí ve Frölundě, kde v letních měsících trénuje a připravuje se na sezonu," říká Lener. Pomohly mu k tomu známosti a jméno, které si za úspěšná léta ve Skandinávii vypracoval.

Radit bude i Židlický. Ten přijede osobně

Lener přiznává, že právě kvalita obránců je v současnosti největší bolístko českého hokeje a v souvislosti se změnou pravidel a posunutím modrých čar se to ještě více projeví. "Stoprocentně. Světový hokej v tomhle postoupil obrovsky dopředu. Vezměte si právě toho Karlssona," říká.

"Trenéři ve Švédsku i v Ottawě žijí s jeho pozitivy na úkor toho, že mu občas někdo kotouč sebere," vysvětluje Lener, že moderní obránce by se neměl bát tvořit a i pod tlakem řešit situace hokejově. Tak jako švédská hvězda NHL.

V souvislosti s tím chystá Lener na toto léto semináře, na kterých bude mládežnické trenéry k tomuto nabádat. Jednoho z nich, pravděpodobně v Břeclavi v souvislosti s Memoriálem Ivana Hlinky, by se měl zúčastnit i nejlepší český obránce Marek Židlický

Český zlozvyk: Obránci musí puky jen vyhazovat

"Chci využít jeho zkušenosti, aby řekl trenérům, jak trenéři pracovali s ním, jaký mu dávali prostor, když rozvíjel útok, když se do něj zapojoval, jak sjížděl mezi kruhy.  Jeho a Karlssonova hra by měla být motivačním prvkem, jak hrát hokej a jak u něj nepanikařit," věří Lener.

S jeho slovy souhlasí i sám Židlický, který nabídku pomoct českým trenérům bez váhání přijal.

"U nás je zvykem, že se na ně hodně tlačí, aby nedělali chyby a bez přemýšlení vyhazovali puky. Já bych byl rád, kdyby jim naopak dali trošku volnost, aby byli víc kreativní," řekl Židlický tři týdny nazpět v Karlových Varech.

Prvními českými nadějemi, kteří by mohli kráčet v jeho stopách jsou třeba Milan Doudera či Petr Zámorský. "Je ale třeba takové hráče vyhledávat dál a dávat jim prosor. Švédové i Finové nám v tom už utekli," říká Lener.

Facebooková stránka autora - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy