Praha - Také druhé finále Světového poháru nabídlo nečekaně vyrovnaný souboj. Kanada prvních šest minut nevystřelila na bránu. Poprvé na turnaji prohrávala po prvním dějství. Poprvé jí hned dvě třetiny nestačily na gól.
Jenže zámořský gigant, jak to umí, hrál až do konce. Tváří v tvář první porážce otočil za 136 vteřin na konečných 2:1 a odstartoval bujaré oslavy. Evropané ostrouhali. Někteří z nich smířlivě uznali sílu protivníka, jiní skrývali frustraci hůře.
Třeba Marián Gáborík, střelec, jemuž finále uniklo kvůli zraněné noze, na Twitteru plamenně komentoval už průběh klání…
"Žádné trestné střílení? Děláte si srandu? No tak!"
"Brutální verdikt u Kopiho (kapitána Anžeho Kopitara, pozn. red.). Rozhodčí už asi chtějí jít domů."
"Zasloužili jsme si další zápas. Jsem na vás pyšný, kluci. Kanadě gratuluju. Rozhodčím červenou kartu."
We deserved another game. Great job @TeamEUR_WCH! Proud of u guys. Congrats to Canada. Red card to the refs...
— Marian Gaborik (@MGaborik12) September 30, 2016
Vyloučení poznamenala především závěr utkání. Jenže zatímco Kanaďané přesilovku využili, Evropané ne. A navíc inkasovali rozhodující úder. Emoce z divokého konce však brzy vyprchají. Projekt evropského týmu s hokejisty ze států mimo velkou šestku nejspíš nadobro skončil a Kanada jen potvrdila nadvládu. Momentálně má zkrátka nejlepší hráče včetně toho absolutně nejlepšího.
Bezkonkurenční Kanada a Crosby
Od roku 2010 spatřili diváci sedm mistrovství světa, dvě olympiády a jeden Světový pohár. Výsledky hovoří jasně – Kanada dokráčela k titulu pětkrát a Rusko dvakrát. Finsko, Švédsko a Česko triumfovaly jednou.
Mezi hráči zase kraluje Sidney Crosby, jeden z mnoha nositelů přezdívky "The Next One", který legendárnímu Gretzkému rozhodně nedělá ostudu. Od vstupu do NHL sbírá v průměru 1,33 bodu na zápas. Konkurovat mu jakž takž můžou jen ruské megastar Jevgenij Malkin (1,18) a Alexandr Ovečkin (1,15). Ne však na mezinárodním poli.
Crosby získal snad všechna blyštivá ocenění, často jako kapitán. V kanadské reprezentaci vyhrál už 26 zápasů v řadě. Na Světovém poháru ovládl díky statistice 3+7 produktivitu a převzal cenu pro nejužitečnějšího hráče. Se svými křídly Bradem Marchandem a Patricem Bergeronem nevídaně dominoval.
"V nejdůležitějších chvílích jsou prostě lepší," prohlásil kouč Kanady Mike Babcock. "Nemůžou si pomoct, prostě jsou závislí na výhrách."
NHL a olympiáda? Jde hlavně o peníze
O tom není sporu. Otázkou je, zda národní poklad Crosby pojede také na olympiádu do Jižní Koreje. Pořád mu je teprve 29 let, takže ztráta výkonnosti nejspíš nehrozí, ale účast mu může zatrhnout NHL, která do Asie vrhá rozpačitý pohled.
René Fasel, šéf Mezinárodní hokejové federace, vidí účast nejlepších hokejistů pod pěti kruhy 50 na 50. Bill Daly, zástupce komisaře NHL, je pesimističtější: "Nemyslím si, že jednání za posledních šest měsíců nějak pokročila, a nejsem si jistý, zda můžou pokročit v budoucnu. Proto bych řekl, že momentálně jsem víc skeptický než před dvěma týdny."
Jisté je, že slavná NHL má vlastní zájmy. Na olympiádě nevydělá, a tak chce radši pořádat alternativu v podobě Světového poháru. Jihokorejský trh pro ni navíc není příliš zajímavý, což souvisí také s časovým posunem.
Přesto nakonec může k radosti fanoušků kývnout, pokud Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v čele Thomasem Bachem udělá vstřícný, ale nikoliv levný krok. Jde o náklady na pojištění hokejistů, jejich cestu a ubytování. Celková částka by se měla pohybovat kolem 10 milionů dolarů. O něco nižší sumu MOV zaplatil v případě Soči, ale tentokrát se vykrucuje. Pokud předseda Bach zůstane neoblomný, Crosby a spol. do Pchjongčchangu asi nepojedou.
Do konce roku, kdy by mělo padnout zásadní rozhodnutí, však zbývá dost času. Čekání na konečný verdikt každopádně bude napínavější než Světový pohár.