Šéf se vojně vyhnul, on nemůže. Dřív hokejistům dovolili vše, čílí se brankář

jzp jzp
16. 12. 2021 15:46
Tak dlouho odkládal povinnou službu ve finské armádě, až se mu sama ozvala. A pokud brankář Joonas Korpisalo volání z vlasti nevyslyší, na další roky v hokejové NHL zřejmě může zapomenout.
Joonas Korpisalo v dresu Columbusu.
Joonas Korpisalo v dresu Columbusu. | Foto: Reuters

"Je to stresující, opravdu," ulevil si v rozhovoru pro web The Athletic.

Ještě před dvěma dekádami by byl v klidu. Finští hokejisté tehdy vojnu pravidelně šidili. Buď se na ní jen mihli, nebo (coby profesionální sportovci!) neprošli zdravotní prohlídkou.

Například Korpisalův momentální šéf, generální manažer Columbusu Jarmo Kekäläinen, dostal v 90. letech výjimku právě kvůli zdraví. Oháněl se operacemi, které v průběhu kariéry podstoupil. Hrál za Boston nebo Ottawu.

Přístup sportovních hvězd však vadil některým finským politikům, takže zavedené pořádky se před lety změnily. "Dřív se sportovcům dovolilo všechno. 'Nemusíte jezdit,' slýchali. Lidi to ale štvalo, říkali, že se všemi by mělo být zacházeno stejně. A já s tím souhlasím," podotkl Korpisalo.

Ve Finsku musí vojnou projít každý muž (ženy se zapojují na dobrovolné bázi). Nastoupit můžete už v osmnácti, ale klidně až osmadvaceti - to je horní limit. Služba trvá podle činnosti 165 až 347 dní. 

Jelikož Korpisalovi bude na konci dubna 28 let, svou povinnost už nemůže dál odkládat.

"Nejspíš jsem se do toho měl pustit, když mi bylo osmnáct," zalitoval. Většina jeho krajanů-hokejistů začíná co nejdřív, ideálně před odchodem do Severní Ameriky. "Já jsem to odkládal, protože jsem nikdy nechtěl zmeškat letní přípravu," dodal Korpisalo.

Situaci mu komplikuje ještě fakt, že povolávací rozkaz dostal na 11. dubna, kdy vrcholí základní část NHL. Předčasně odletět ale nehodlá. "To bych neudělal," zdůraznil. "Pokud si pro mě chtějí přijít, ať přijdou. V průběhu sezony prostě neodejdu."

Finský čahoun tak vlastně neví, jak povinnou vojnu ideálně vyřešit. Další věc je, že i kdyby se hlásil 11. dubna, jak po něm žádají, a sloužil minimální dobu, tedy necelých šest měsíců, přípravný kemp na další ročník zámořské ligy by stejně nestihl. Navíc mu končí smlouva, takže dřív nebo později začne řešit, jestli zůstane v Columbusu, nebo půjde jinam.

"Jsem v takové fázi kariéry, kdy bych měl být na vrcholu. Letní příprava je pro mě důležitá. Takže až se po sezoně dostanu domů, uvidíme, co se stane," řekl Korpisalo.

Je možné, že projde jen zkráceným výcvikem, ale úplně vyhnout se mu nemůže. Za rok mu totiž vyprší platnost pasu a při nesplnění vojenské povinnosti by od úřadů nedostal nový, což by mu znemožnilo cestu do Spojených států. A tedy i kariéru v NHL.

Mnozí finští hokejisté už o službě v armádě vyprávěli, přičemž někteří projevili více nadšení než Korpisalo. Například Olli Määttä, aktuálně bek Los Angeles. "Vojna je bezva," spustil před lety. "Patří to k vašim povinnostem. Každý Fin tím musí projít. Dá se říct, že je to otázka patriotismu."

Povinná vojna pro všechny muže je ve světě spíš výjimečná. Ze silných hokejových národů s ní musejí počítat ještě Švýcaři. Například Nico Hischier prošel výcvikem v létě 2020, když jeho New Jersey nebylo součástí restartu NHL po koronavirové pauze.

Hischier ve vojenské uniformě: 

Zhruba ve stejné době byla v armádě také hvězda fotbalového Tottenhamu Son Heung-min. Měl štěstí. Díky tomu, že s Jižní Koreou vyhrál Asijské hry 2018, mohl si službu zkrátit na pár týdnů. Jinak by musel podstoupit dvouletý dril, což by mu značně zkomplikovalo sportovní kariéru. 

Teď je na řadě hokejový gólman Korpisalo. "Bude ze mě Rambo," dodal s úsměvem.

 

Právě se děje

Další zprávy