"Mám tohle zapotřebí?" Jágr popsal bolesti v Calgary. Chtěl 2000 bodů, tečku za NHL ještě nedělá

Návrat krále i ostře sledované koleno. Podívejte se, jak vypadal Jágrův první pracovní den na Kladně
Návrat krále, hlásal nápis na kostce nad ledem, když Jaromír Jágr vyjížděl k prvnímu tréninku s Rytíři po návratu z NHL.
Na led vyjel Jágr těsně před desátou hodinou jako poslední ze všech hráčů a v bílém dresu.
Přes potíže s kolenem, které jej sužují a vyřadily ho na poslední měsíc ze hry, absolvoval trénink celý.
Do všech cvičení se ovšem zapojil jen v jeho první části.
Foto: Jakub Plíhal
Daniel Poláček Daniel Poláček
2. 2. 2018 8:31
Jaromír Jágr ještě nechce udělat tečku za zářnou kariérou v hokejové NHL.

Praha - Když Jágr s bolavým kolenem opouštěl Calgary, mohl slyšet a číst plno komplimentů. O zaručeném místě v Síni slávy, neuvěřitelné výdrži, výkonech za hranicí lidských možností.

Zámořští novináři pojali odchod ikonické osmašedesátky jako definitivní. Veterán ale po příletu do Česka připomněl: "Pořád jsem hráčem Calgary."

Jágr momentálně nejvíc touží po uzdravení. Pak chce nabrat formu a pomoct kladenským Rytířům, které vlastní, do extraligy. V případě neúspěchu zamíří do Třince. V hlavě má ale ještě jednu variantu: "Pořád je otevřené, že bych se třeba na play-off mohl vrátit do Calgary, i když šance je minimální."

Vyřazovací boje NHL startují 11. dubna, tedy ve druhé půlce baráže a před finále extraligy.

Zda Jágr ještě odletí hrát hokej za Atlantik, ovlivní spousta faktorů. Forma a zdraví útočníka, výkony Kladna, postup Calgary a jeho potřeby.

Opěvovaný Čech podepsal smlouvu s Flames zkraje stávajícího ročníku. Z 22 zápasů vyšel s neoslnivou statistikou 1+6. Často byl na marodce, většinou s nekonkrétní diagnózou "zranění v dolní části těla".

Ve čtvrtek Jágr otevřeně promluvil o tom, s čím měl problémy: "Abych mohl hrát v prvních dvou lajnách, začal jsem trochu jinak trénovat. Dělat věci, na které moje tělo možná nebylo zvyklé. Kvůli tomu jsem se krátce po začátku sezony zranil. Ale byla to třísla, s nimi mám zkušenosti. Věděl jsem, jak je léčit. Jenže později mi zničehonic oteklo koleno a začaly velké problémy. Nevěděl jsem, jak se mám chovat a jak trénovat. Jestli jít přes bolest, nebo ne."

Český forvard zkoušel hrát. "Na některé zápasy jsem se vyloženě těšil, ale po dvou třech střídáních jsem si říkal, jestli mám tohle zapotřebí," prozradil. "Měl jsem bolesti. I maséři mi říkali: 'Akorát se tady trápíš.'"

Jágr ubral v tréninku v domnění, že bolest ustane. Jenže ji dál cítil a bez drilu neměl formu. Tím pádem ani chuť do hry. Ocitl se v začarovaném kruhu.

Poslední utkání odehrál na Silvestra, pak zamířil na listinu dlouhodobě zraněných. Na led prakticky nechodil a v posilovně mohl pracovat jen na některých partiích.

Když ohlásil odchod do Evropy, stejně jako v létě ho lákali z Eisbärenu Berlín: "V klubu se angažuje můj velmi dobrý kamarád Luc Robitaille. Ale pochopili, že nejsem v takové formě, abych hrál v cizině."

Jágr věří, že největší šanci na uzdravení a nabrání fazony má v Česku, kde už využil služby známého fyzioterapeuta Pavla Koláře. "Myslíme si, že mám problém s vnitřním vazem," popisoval vyšetření. "Nějakým způsobem jsem si ho natáhl, ale nevím jakým. Žádnou situaci si nevybavuju. Mohlo se to stát v zápasech, kdy mi otékalo koleno. Bral jsem prášky proti bolesti, takže jsem nic necítil. U vazu je kus trošku odštípnuté kosti. Jakmile vaz naráží na tu kostičku, otéká mi koleno. Profesor Kolář mi píchl moji krev s nějakými bylinkami. Bylo to hrozně bolestivé. Udělalo se mi špatně."

Ve čtvrtek - den po proceduře - už Jágr trénoval a vyhlíží sobotní duel proti Benátkám v Liberci.

Chtěl získat dva tisíce bodů

O tom, jestli ještě někdy nastoupí v NHL, nepřemýšlí. Je ale realista. Ví, že v elitní zámořské soutěži vládne rychlost, kterou diváci zbožňují. Více se riskuje.

"Já jsem třeba naučený, že bys neměl opustit obranné pásmo, dokud ho neopustí puk, ale na tohle už se dávno nehraje," vypráví osmašedesátka. "Jakmile má tvůj obránce šanci získat puk, všichni tři útočníci letí dopředu. Na tenhle styl si těžko můžu zvyknout. Potřebuju hráče, kteří si puk drží a hrají kombinačně na malém prostoru."

Na Floridě Jágrovi sedli podobně smýšlející členové elitní lajny Aleksander Barkov a Jonathan Huberdeau.

V Calgary nastala změna. Zkušený Čech obvykle hrál ve třetí formaci, kde - i kvůli zraněním - moc nezářil: "Pokud nebudeš ofenzivně platný, klub dá přednost mladému hráči. Jako majitel bych jednal stejně. Chápu, že jsem měl problém."

Jágr v půlce února oslaví 46. narozeniny, ale podotýká, že věk ho z NHL automaticky nevyřazuje: "Když budu dávat 50 gólů za sezonu, mám místo v prvních dvou lajnách a je jedno, jestli mi je 50 nebo 60 let. Jestli ale budu dávat čtyři góly, je zbytečné, abych někomu mladému zabíral místo."

Možná nejlepší Evropan v historii NHL byl 35 zápasů od překonání absolutního rekordu Gordieho Howea v počtu utkání, ale cíl měl jiný: "Chtěl jsem dosáhnout na dva tisíce bodů. Když se mi dařilo na Floridě, věřil jsem, že by se to dalo zvládnout, ale teď už je to passé."

Aktuálně má Jágr na kontě 1921 bodů. Přidá ještě nějaký?

Pokud se letos zázračně nevrátí do Calgary, další smlouvu už nejspíš nedostane. Není ale vyloučené, že Pittsburgh ho kvůli rozlučce podepíše na jeden zápas.

Sledujte tiskový brífink Jaromíra Jágra k návratu do české hokejové ligy z NHL. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy