Ve "městě andělů" chtěl Frk konečně naplno prorazit. V prvním roce dal šest gólů v 17 kláních a vysloužil si prodloužení spolupráce o dva roky. Za jednocestnou smlouvu s průměrnou gáží 725 tisíc dolarů se chtěl odměnit 30gólovou sezonou.
Plány mu ale v minulém ročníku pokazilo zranění, kvůli němuž zmeškal start základní části. Když se vrátil, slibované místo v hlavním týmu už bylo pryč.
Další pokus přišel letos. Frk ale v přípravném kempu Kings neuspěl a putoval zpět do AHL, soutěže, kterou zná možná až moc dobře. A ve které znovu dominuje. Po 17 zápasech má na kontě 22 bodů (10+12) a byl vyhlášen hráčem listopadu.
Povýšení z Ontaria, které leží jen hodinu jízdu od centra Los Angeles, ale stále nepřichází. A to navzdory faktu, že Kings hrají ve spodní polovině Pacifické divize a mají problém se střílením gólů.
Frk, jehož specialitou je právě střelba, by jim nepochybně mohl pomoct.
Proč tedy zůstává nevyužitý? "Ve 28 letech už to není žádný nadějný mladík. Navíc se ocitl mimo Detroit, který ho draftoval, a pro vedení Los Angeles není až tak důležité, aby uspěl. Všichni už ho berou jako farmáře," zamyslel se Mike McKenna, bývalý brankář a momentálně analytik webu Daily Faceoff.
"Jakmile dostanete tuto nálepku, je těžké se jí zbavit," doplnil. "Vím to, protože jsem zažil to samé. Brali mě jako kvalitního gólmana pro farmu. A ať už jsem tam chytal jakkoliv dobře, kluby se zrovna nepřetahovaly o to, aby mi daly opravdovou šanci v NHL. Využívaly mě, jen když se jim někdo zranil."
McKenna v nejlepší lize světa odchytal jen 35 zápasů. V sedmi různých týmech!
"Na svou kariéru jsem pyšný, ale frustrovalo mě, že jsem uvízl v nižší lize," prohlásil Američan.
"Stejné nesnázi momentálně čelí i Frk," vrátil se k českému střelci. "V mých očích patří do NHL. Je to jeden z nejlepších hráčů mimo tuto soutěž. Na farmě se jako střelec osvědčil, stejně jako v NHL, pokud ho dali k šikovnému centrovi. Navíc není drahý."
Zatím nejpovedenější sezonu prožil Frk před lety v Detroitu, kde v 68 kláních nastřádal 25 bodů (11+14). Už tehdy oslnil neobvykle tvrdou střelou.
Později při dovednostních soutěžích AHL vypálil puk rychlostí 175,7 km/h. Stal se tak majitelem historicky nejtvrdší naměřené rány v Severní Americe.
McKenna ji sám zažil například ve finále Calder Cupu 2017, kdy chytal za farmu Tampy a z Frkovy hole inkasoval rozhodující gól celé série. Byla to dělovka kousek od modré čáry. "Pamatuju si, že mi tehdy utkvělo v paměti, že tenhle Frk je výjimečný," prozradil McKenna.
"Lidé se mě často ptají, kdo z hráčů, kterým jsem čelil, má nejtvrdší střelu. Baví mě na to odpovídat," pokračoval. "Hrál jsem proti Sheu Weberovi, Zdenu Chárovi, Alexandru Ovečkinovi, tedy všem, kteří vás napadnou, když se řeší toto téma. Po roce 2017 jsem ale odpovídal, že Martin Frk. Bez jakýchkoliv pochybností. Prostě Martin Frk."
Kdo Frka, respektive jeho střelu, poznal zblízka, zpravidla mluví podobně. Například další Američan Matthew Ford, bývalý kapitán farmy Detroitu.
"Naši gólmani při tréninku před jeho střelami uhýbali," zavzpomínal. "Používal hokejku s tvrdostí kolem 70 (podle tabulek by měl volit tvrdost kolem stovky, pozn. red.), takže se prohnula jako luk, když se do střely opřel. Někdy se stalo, že tou svojí raketou trefil spoluhráče nebo nějakého soupeře. Pak za ním vždycky přijel a upřímně se omlouval. Byl z toho špatný."
Také Ford si myslí, že Frk se ještě může usadit v NHL. V minulosti mu kritici vyčítali horší bruslení nebo defenzivu. "Myslím, že během let se z něj stal kompletnější hráč," řekl Američan. "K tomu pořád platí, že nikdo na světě nemá tak nebezpečnou střelu jako on."