Gólů značky Michigan přibývá. Asi to byla příprava na All Star Game, glosoval brankář

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 1. 2020 14:06
Švédský hokejový útočník Filip Forsberg napodobil Rusa Andreje Svečnikova a v zápase NHL mezi Edmontonem a Nashvillem dal skvělý gól přezdívaný Michigan. Jedním z prvních gratulantů byl symbolicky Mikael Granlund, jenž s fintou přišel před devíti lety.
Filip Forsberg z Nashvillu oslavuje lakrosovou trefu proti Edmontonu se širokým úsměvem na rtech.
Filip Forsberg z Nashvillu oslavuje lakrosovou trefu proti Edmontonu se širokým úsměvem na rtech. | Foto: Reuters

Matt Duchene vyhrál vhazování v útočném pásmu, Forsberg se vydal s pukem za branku a měl před sebou spoustu prostoru. Zkontroloval postavení brankáře Edmontonu Mikea Smitha, ve velké rychlosti nabral kotouč na čepel hole a pokusil se ho zamést do horního růžku.

Švédskému forvardovi ve službách Nashvillu se to sice nepovedlo zcela dokonale, neboť mu puk ve finální fázi efektního triku sklouzl z čepele, přesto dokázal skórovat. Gólman Smith viděl, jak si Forsberg kotouč chystá, snažil se zasáhnout lapačkou, ale marně.

Gól Filipa Forsberga z Nashvillu proti Edmontonu:

Ačkoliv Forsberg nedonesl puk přímo do horního růžku brány, hodil ho do sítě o tělo brankáře Oilers. "Bylo to skvělé. Párkrát už jsem to zkoušel, je super, že se to teď povedlo," řekl po zápase 25letý útočník.

Forsberg svou lakrosovou trefou napodobil ruského útočníka Svečnikova, který tímto způsobem skóroval za Carolinu v aktuálním ročníku NHL už dvakrát, proti Calgary a Winnipegu.

V prvním případě si český brankář David Rittich stěžoval, že ho střelec trefil holí do masky, brankář Edmontonu měl po utkání s Nashvillem pro Forsberga jen slova uznání. "Teď si nejsem jistý, jestli je v nominaci, ale asi už to měla být příprava na All Star Game," komentoval Smith.

Jmenovec slavného krajana Petera Forsberga se na akci pro hvězdy NHL představil jako nováček před pěti lety, ale letos ho navzdory parádičce účast na setkání nejlepších v St. Louis mine.

V utkání proti Edmontonu spektakulární brankou vyrovnával v 10. minutě na 1:1, ale Predators nakonec odcházeli z ledu jako poražení. "Je to škoda, kdybychom vyhráli, můj gól by byl o to sladší," litoval Forsberg po prohře 2:4. Byť Nashville prohrál, po gólu brankáře Pekky Rinneho proti Chicagu připravil fanouškům druhý nevšední zážitek v krátké době.

Rinne skóroval před pěti dny jako první brankář NHL od roku 2013. "Gól Forsberga byl ohromující, jeden z nejhezčích, které jsem kdy viděl naživo. Filip je v práci s holí neuvěřitelně šikovný," chválil Rinne parťáka. "Krása, taková věc se nevidí moc často," přidal trenér John Hynes.

Ne často, na druhou stranu v poslední době gólů, kterým se z lakrosu přezdívá Michigan, přibývá. Svečnikov se takto prosadil dvakrát, načež se nechal slyšet, že s tím rozhodně nehodlá přestat. Švédský junior Nils Höglander skóroval gólem zpoza branky na nedávném mistrovství světa do 20 let v Třinci proti Finům.

Poprvé na vrcholné hokejové scéně představil Michigan světu Mikael Granlund na MS dospělých před devíti lety v Bratislavě. Finský útočník tak v semifinále proti Rusům pomohl svému týmu k postupu a posléze i titulu světových šampionů. A hokejový svět zíral s otevřenou pusou.

Nyní Granlund působí právě v Nashvillu, zakončení Forsberga viděl přímo z prostoru před brankou a na ledě byl jedním z jeho prvních gratulantů. Finova inspirace po letech ožívá ve velkém.

Na Forsbergovu branku zareagovala na Twitteru i kanadsko-americká liga v lakrosu NLL. "Za každý lakrosový gól v NHL chceme vidět jeden gól v hokejovém stylu v naší lize. Jedině to bude fér," napsali její zástupci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy